Taliani sú svojsky zaujímaví ľudia. Presnosť a dochvíľnosť im veľa nehovorí, perfektné espresso ale áno. Každou bunkou sú pôžitkári a tento stav pretavujú aj do automobilov Made in Italia. Keď sa k tomu pridá i netradičný nápad skombinovaný s odvahou a precíznym spracovaním, vznikne Puritalia Berlinetta.

Filozofia
Najprv trošku filozofovania. Berlinetta je tradičný taliansky výraz, ktorý sa vzťahuje na klasické športové dvojmiestne luxusné automobily s vyváženým tvarom bez extrémnych proporcií, pričom jazda v nich je jedinečným zážitkom. Znie to ako definícia z inej dimenzie, avšak Puritalia Berlinetta chce presne toto ponúknuť. Predpoklady na to veru má, aj keď technicky zodpovedá súčasným (nutným) trendom. Napriek tomu v nej vyhráva sila, hrubá sila. Primárnou pohonnou jednotkou je päťlitrový osemvalec preplňovaný mechanicky poháňaným kompresorom s výkonom 551 kW pri podmanivých otáčkach 7000 min-1. Podobne oslnivá je aj hodnota maximálneho krútiaceho momentu – 878 Nm. Motor je spriahnutý so sedemstupňovou robotizovanou prevodovkou osadenou rovno na zadnej náprave (systém transaxle) – s motorom je spojená karbónovým hriadeľom. Za prevodovkou je ešte elektromotor s výkonom 158 kW a 370 Nm pomáhajúci napríklad pri akcelerácii, ale aj počas radenia. Energiu dostáva z dvoch akumulátorov – jeden je umiestnený pod batožinovým priestorom, druhý za sedadlami. Čiastočne sa vedia nabiť aj počas jazdy, resp. brzdenia, no primárne za 3 hodiny z domácej siete.

Foto: puritalia.com

Epos
O Berlinette by sme toho ešte vedeli napísať veľa, aj preto je talianske umenie známe po celom svete. Aby sa však úplne neopozeralo, malá automobilka z neho vyrobí len 150 kusov so štartovacou cenou od 465 000 € bez DPH. Každá Berlinetta bude ručne poskladaná podľa presnej špecifikácie klienta. Postavená bude len a len v Taliansku talianskymi remeselníkmi. Preto nebude pre každého, ale len pre znalcov, ktorí ju budú vedieť oceniť v každom detaile. Jej vlastnenie znamená aj to, že majiteľ sa stane súčasťou exkluzívneho klubu nadšencov športových automobilov.

Foto: puritalia.com

Prijme tým filozofiu Puritalia, ktorá každého zákazníka považuje za „veľvyslanca“ značky. Z tohto dôvodu sa od každého zákazníka žiada, aby sa aktívne podieľal na procese výroby svojho vozidla a aby poznal všetky technické a konštruktívne detaily. Každý zákazník musí osobne pomáhať v kľúčových fázach procesu výstavby, ako je napríklad prvé spustenie motora. Dôsledný výberový proces zaručuje, že každý zákazník prijíma túto filozofiu a chápe, čo to znamená stať sa veľvyslancom Puritalia. Okrem toho bude môcť prostredníctvom exkluzívneho programu Puritalia Sartoria vtesnať autu svoj vkus a identitu. Každému zákazníkovi v tom pomôže osobný dizajnér, ktorý s nimi pracuje v každej fáze personalizácie. Nuž, za peniaze sa dá toho získať naozaj veľa. Nielen pekné auto, ale aj ojedinelý zážitok z jeho tvorby.

Autá pre skutočných šťastlivcov:

Automobilový populista má meno Corvette C8 Stingray
Luxusná Lagonda: Tichá šťuka pre snobov
Projekt T.50: O 30 rokov mladší brat McLarenu F1

Facebook Comments