Kamenná stavba s nepravidelnými základmi nad obcou Boldogkőváralja je považovaná za jednu z najkrajších v regióne. Jednoznačný zakladateľ hradu nie je známy. Traduje sa však legenda o odvážnom poddanom, ktorý u seba ukryl kráľa Bela IV. pred Tatármi. Ten mu mal z vďačnosti dať celú osadu s privilégiom postaviť hrad. V minulosti sa na hrade vystriedalo veľa majiteľov, jeden ale bude určite neslávne známy. Je ním kráľ Lipót I., ktorý nechal Boldogkő asi v roku 1700 vybuchnúť, čím sa stal neobývateľným. Pri ďalších opravách pribudli neogotické prvky, takže pôvodný stav hradu sa už dá ťažko určiť.

V ostatných rokoch je hrad priebežne rekonštruovaný a opravovaný. Napríklad veže dostali  ochrannú strechu, tunelom bola spojená pivnica a vináreň,  pribudol výklenok na skale Oroszlánszikla, ktorý sa stal akýmsi charakteristickým znakom celej stavby. Sprístupnená rytierska miestnosť, opravený mlyn či expozície múzea ponúkajú zaujímavé pohľady na minulosť.

Info pre turistov: O občerstvenie návštevníkov sa postará hradná reštaurácia Castrum Boldua so stredovekou výzdobou. Bohaté porcie jedla podávajú na drevenom riade s drevenou lyžicou. Konzumuje sa aj podľa starých zvyklostí – rukami. Pri stoloch sú k dispozícii rytierske zástery, ktoré dodajú stolovaniu potrebný štýl. Počas prvého augustového víkendu sa tu vždy konajú tradičné stredoveké hradné hry. Priebežne sú počas letnej sezóny organizované rôzne dobové ukážky a kultúrne vystúpenia.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Vianden
Hrady a zámky Európy: Kronborg
Hrady a zámky Európy: Křivoklát

Facebook Comments