Dinosaury sa väčšinou dožívali viac ako sto rokov.

Varenie ani mrazenie neznižuje pálivosť chilli papričiek.

Caroline, neobývaný koralový útes v Tichom oceáne, je prvým miestom na zemeguli, kde sa začína nový deň.

Grog je horúci alkoholický nápoj. Pozostáva hlavne z rumu a horúcej vody. Často sa namiesto rumu používa koňak alebo whisky.

Jahody sú jediným ovocím, ktorého semená rastú mimo plodu.

Werner Rittberger ako prvý predviedol na majstrovstvách Nemecka v roku 1910 krasokorčuliarsky skok, ktorý sa dodnes volá po ňom.

Na planéte Merkúr sú obrovské výkyvy teplôt. Cez deň sa teplota môže vyšplhať až na 460 °C a v noci môže byť teplota len -140°C.

Apollo – Sojuz bol spoločný kozmický experiment USA a Sovietskeho zväzu v júli 1975. Bol súčasťou programu, ktorý ukončil éru vesmírnych pretekov.

Najchladnejšia minerálna voda (5,4 °C) zo všetkých slovenských prameňov vyviera z prameňa Vojtech v Kúpeľoch Korytnica (okr. Ružomberok)

Zelené olivy sa zbierajú na jeseň, zatiaľ čo tie tmavé na začiatku decembra. Zelené olivy sú len nezrelou formou tmavých olív.

Úmrtnosť medveďov v prvom roku života je 20 až 30 percent.

Eddie „Beštia“ Hall zdvihol hmotnosť 500 kg v mŕtvom ťahu. Stal sa prvým človekom, ktorý zdvihol pol tony. Krátko po výkone však skolaboval, pretože mu po nadľudskom úsilí popraskali žilky v hlave.

Ľavá časť ľudských pľúc je menšia ako pravá, kvôli miestu na srdce.

Najvyššiu rýchlosť vetra namerali v Austrálii 10. apríla 1996. Tropický cyklón Olívia vtedy dosiahol v max. nárazoch 408 km/h.

Najdlhšia čkavka zapísaná v Guinessovej knihe rekordov trvala 68 rokov. Charles Osborne začal čkať v roku 1922 na zabíjačke s frekvenciou asi 40-krát, neskôr 20-krát za minútu.

Žraločia koža je štyrikrát odolnejšia ako akákoľvek iná.

Ponorka, ktorá sa dala ovládať, vznikla už v roku 1620 a volala sa Cornelia Drebbela.

Ľudia zabávajúci svoje okolie, či už ako profesionálni zabávači alebo dobrí kamoši do partie, často v súkromí trpia depresiou.

Sovietska armáda trénovala psy, na ktoré pripevnili výbušninu a vypustili ich medzi nemecké tanky.

Viktóriine vodopády každoročne navštívia približne 2 milióny ľudí.


K téme:

Vedeli ste, že … v čom je výhoda bambusového lesa?
Vedeli ste, že … čím je jedinečný Vondelpark v Amsterdame?
Vedeli ste, že … čím je zaujímavá pevnosť Fort Knox?

Facebook Comments