Tieto gigantické stroje sú výnimočné nielen rozmermi, ale aj energiou, ktorú sú schopné vyvinúť.

Bagger 288
Aj stroje, ktoré prepravujú raketoplány sú menšie ako Bagger 288. Tento kolos je najväčším a najťažším pásovým vozidlom na našej planéte. Pri práci sa pohybuje rýchlosťou dva až desať metrov za minútu a za jednu zmenu dokáže vyťažiť množstvo horniny, ktorá by pokryla futbalové ihrisko do výšky 30 metrov. Jeho hmotnosť dosahuje 13 500 ton a výška 96 metrov, čo je približne toľko ako dva pamätníky na Slavíne.

Belaz 757 10
Zdá sa vám Hummer prerastený? Bieloruskému sklápaču by dosiahol do polovice pneumatík. Belaz je najťažším a najväčším terénnym autom na svete. Do dĺžky meria takmer 21 metrov, do výšky 8 metrov a šírkou atakuje 10-metrovú hranicu. O pohon sa starajú dva 16-valcové naftové motory s objemom 65 litrov, ktoré cez generátory roztáčajú štyri elektromotory ukryté v kolesách. Maximálna rýchlosť obra je 64 km/h a o dostatočný dojazd sa starajú dve nádrže s objemom 5 600 litrov.

LeTourneau L-2350
Aj tento stroj je v niečom naj – ide o najväčší nakladač pre povrchovú ťažbu surovín a dokonca je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov. Jeho pneumatiky, ktoré majú v priemere 4 metre, roztáča 60-litrový prepĺňaný naftový motor s výkonom 2 333 konských síl. Tie sú ozaj potrebné, pretože váha kolosa je 260 ton. Na jeden záber dokáže do gigantickej lyžice nabrať takmer štvrtinu tejto hmotnosti (72 ton).

LTM 11200-9.1
Potrebujete niečo šialene ťažké zdvihnúť do výšky 100 metrov? Volajte expertovi, ktorý jazdí na LTM. Tento teleskopický žeriav stojí na deviatich nápravách a do spomínanej výšky dokáže dopraviť až 1 200-tonový náklad. Automobil sa môže rútiť rýchlosťou až 75 km/h a k správnemu fungovaniu potrebuje dva motory – jeden na jazdu (680 koní) a druhý na manipuláciu so samotným žeriavovým ramenom (367 koní).

F60
Je pravdou, že mamutí stroj, ktorý prezývajú „ležiaca Eiffelovka“, nevyvinie nijako oslnivú rýchlosť, ale i tak ide o najväčšie suchozemské pohyblivé zariadenie na svete. Železná konštrukcia prepravníka dosahuje dĺžku pol kilometra (502 metrov) a do výšky meria 80 metrov. Aj preto, že váži neuveriteľných 13 600 ton, presúva sa len po koľajniciach.

VIDEOBONUS na prilepšenie


Mohlo by vás zaujať:

Super Galaxy bude naďalej kráľom oblohy
Ropné plošiny preveria každého chlapa
Najväčšie stroje: Ľudia dokážu postaviť úžasné veci

 

Facebook Comments