Možno sa vám to zdá na prvý pohľad príliš nafúknuté, muži predsa nemávajú problémy s prsníkmi, to je čisto ženská záležitosť. Realita však varuje pred ignorovaním zmien na prsiach aj u mužov. Kedy sú tieto zmeny neškodné a kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc? Čo by ste mali vedieť a čo by ste nemali zanedbať, sme sa pýtali odborníka, ktorý má s gynekomastiou bohaté skúsenosti.  Odpovedá: MUDR. JURAJ PAYER,  chirurg.

 

S čím súvisí zväčšovanie pŕs u mužov?
Zväčša ide o ukladanie podkožného tuku, ale často za to môžu i hormonálne poruchy, nádory alebo prísun anabolík u športovcov.

Súvisí zväčšovanie pŕs s vekom? Môže s touto diagnózou bojovať aj tínedžer, ktorému s v tele menia hormóny? Je možné, že sa to vekom upraví bez odborného zásahu?
Zväčšovanie pŕs u mužov v puberte je typickým prejavom dočasného hormonálneho vývoja, kde mliečna žľaza reaguje na prechodne zvýšenú hladinu estrogénov. Typicky sa tento stav upraví sám bez akéhokoľvek chirurgického či iného lekárskeho zásahu.

Môže muž napríklad po štyridsiatke zrazu zaregistrovať, že mu rastú prsia? Prečo? Čo sa deje v jeho tele?
V tomto veku je najčastejšie ukladanie tuku do pŕs u mužov s tendenciou k priberaniu, ale aj nerovnováha v pomere testosterón – estrogény. Hladinu estrogénov, a tým aj zvýraznenie objemu mužských pŕs, môže spôsobiť napríklad aj nadmerná konzumácia piva.

Zväčšia sa obe strany rovnako ale sa problém môže prejaviť iba na jednom prsníku?
Pokiaľ nehovoríme len o ukladaní tuku, tak sú prejavy väčšinou asymetrické. Jedna strana reaguje spravidla viac ako druhá.

Pri obezite sa prsia tiež zväčšia. Je to iba estetický problém alebo aj zdravotný?
Obezita je vždy nielen estetickým, ale aj zdravotným problémom. Samotná pseudogynekomastia, teda zväčšenie mužských pŕs v dôsledku ukladania tuku, je len akýmsi viditeľným dôkazom, že v tomto prípade nie je s mužským telom niečo v poriadku.

Odsáva sa tuk aj v tejto zóne? Môže byť pri obezite riešením iba cvičenie alebo diéta?
Liposukcia v oblasti pŕs je u mužov jedna z najčastejšie odsávaných oblastí. Výsledky sú vo väčšine prípadov mimoriadne uspokojivé a efekt je synergický, pokiaľ začne pacient zároveň upravovať aj životosprávu. Cvičenie a diéta vedia veľakrát pomôcť aj bez zásahu chirurga.

Ako sú na tom muži, ktorí pravidelne cvičia? A čo kulturisti?
Pokiaľ muži cvičia kontrolovane a rast svalovej hmoty nezvyšujú užívaním anabolických hormónov, na prsiach im rastie len svalová hmota. Pokiaľ však zvyšujú príjem exogénnych hormónov, ktoré fungujú ako náhrada testosterónu, začnú sa tieto prípravky odbúravať cez estrogény. Ak sa v tele hromadia, spôsobia bujnenie a rast prsnej žľazy.

Ako prebieha diagnostika gynekomastie?
Prvým krokom je vyšetrenie pohmatom, nasleduje ultrazvuk prsníkov a neskôr aj odbery krvi a vyšetrenie u endokrinológa.

Aké sú príznaky gynekomastie? Čo okrem zväčšených pŕs sprevádza toto ochorenie?
Gynekomastia znamená zväčšenie prsnej žľazy u muža. Môže byť i bezpríznaková, ale častejšie súvisí s bolestivosťou pŕs na dotyk a niekedy aj s ďalšími pridruženými hormonálnymi prejavmi či endokrinnými ochoreniami.

Akú sú najčastejšie príčiny ? Súvisí gynekomastia aj s užívaním nejakých liekov?
Príčinami sú nadváha, hormonálna nerovnováha, ale aj prísun externých hormonálnych prípravkov. Práve tieto lieky, alebo doplnky stravy, zvyšujú hladinu už spomínaných ženských hormónov, estrogénov a vedú k rastu prsníkov.

Aké sú riziká gynekomastie? Čo všetko by sa mohlo stať, ak muž nevyhľadá odbornú pomoc?
Kedysi patrila gynekomastia medzi takzvané prekacerózy, teda ochorenia, z ktorých môže vo vyššom percente prípadov vzniknúť rakovina prsníka. V súčasnosti však toto tvrdenie už moderná medicína neakceptuje a ochorenie považujeme za benígne, teda nezhubné.

Existuje pri gynekomastii aj riziko nádoru, cysty a rakoviny, podobne ako u žien? Aké vyšetrenia treba absolvovať pri takomto podozrení?
Áno, aj pri gynekomastii existuje riziko vzniku zhubného nádoru, ale zväčša je karcinóm prsníka u mužov ochorením nezväčšeného prsníka. Pacienti teda nebadajú zdurenie či výrazné zväčšenie žľazy. Z vyšetrení nám pomôže ultrazvuk, mamografia a hlavne biopsia s následným histopatologickým vyšetrením pod mikroskopom.

Aké sú riešenia? Možnosti liečby, chirurgický zásah?
Pri gynekomastii môžeme podľa typu ochorenie liečiť aj konzervatívne – hormonálna terapia u endokrinológa – alebo vo veľa prípadoch pristúpiť k radikálnej chirurgickej liečbe a žľazu odstrániť.

Ako prebieha chirurgický zákrok – sú tam riziká?
Chirurgický zákrok je pri nekomplikovanej gynekomastii paušálne málo komplikovaný a rizikový. Jazva je na okraji dvorca a vnútorná ranová plocha nedosahuje rozsah ako pri operáciách ženských prsníkov. Najčastejším rizikom tak zostáva krvácanie z bujne prekrveného žľazového tkaniva.

Koľko trvá rekonvalescencia, aké sú pri tom obmedzenia?
V závislosti od typu zákroku je rekonvalescencia v rozsahu štyroch až šiestich týždňov. Pooperačné obmedzenia sú najdlhšie v prípade kombinácie liposukcie s odstránením žľazy. Od polovice druhého mesiaca po operácii sú už však pacienti bez režimových obmedzení a nemusia sa výraznejšie krotiť ani pri športe.

Dá sa predísť zväčšovaniu prsníkov? Ako?
Tak ako pri takmer každom ochorení, aj v tomto prípade hrá hlavnú úlohu životný štýl. Stabilná hmotnosť v rozmedzí normy či vyvarovanie sa anabolických prípravkov sú, samozrejme, základným prostriedkom prevencie.

Mohlo by vás zaujať:

Keď vám pobláznené žľazy ohrozujú kariéru
Trpíte obezitou? Zbavte sa jej čím skôr, lebo …
Myslíte si, že na “staré kolená” sa už neoplatí cvičiť?

Facebook Comments