V našom okolí je ich neúrekom, takže poriadna jaskynná turistika sa môže začať. Schladiť sa medzi stalagmitmi a stalaktitmi nie je v horúčavách najhorší nápad, čo poviete? Máte slovenské jaskyne prejdené už zo všetkých smerov? Tak ich neváhajte objavovať aj v iných krajinách.

Otvor v talianskej jaskyni Grotte Di Castellana. Foto: Shutterstock

Ukrajinské obri
Necelých 380 kilometrov od našich hraníc nájdete v susednej Ukrajine podzemný skvost. Takzvaná Optimistická jaskyňa je najväčším jaskynným sadrovcovým podzemným komplexom na svete. V Európe nič dlhšie nenájdete. Viac ako 250 kilometrov chodieb sa neustále rozširuje a aby toho nebolo málo, hneď neďaleko tohto obrovského podzemného bludiska nájdete aj jedenástu najdlhšiu jaskyňu sveta s prívlastkom Jazerná. Pri prechádzke prístupnými trasami budete často počuť ozveny jaskyniarov, ktorí bádajú a objavujú nové a nové úseky. Najkratšia prehliadka Optimistickej jaskyne trvá dve hodiny, ale s profesionálmi si môžete zakúpiť aj takzvanú cestu za objavmi a prejdete s nimi aj menej prístupnejšie oblasti. Na podobné túry si však vyhraďte aj polovicu dňa.

Nenápadná a podzemná mocnosť
Štátov s krasovými podzemnými útvarmi je v tejto oblasti neúrekom, no ak chcete objaviť európsku jaskynnú veľmoc, zamierte na juhozápad. Slovinsko, nenápadná maličká krajina, ktorá láka predovšetkým plážami a horskou turistikou, no pod povrchom skrýva poklady. Najznámejšia je určite Postojenská jaskyňa. Viac ako 20 kilometrov podzemného raja, v ktorom budete počas jazdy elektrickým vláčikom obdivovať okrem zakrútenej rieky Pivka aj obrovskú koncertnú sálu pre desaťtisíc divákov. Ak sa ale nechcete cítiť ako pohodlný ázijský turista, navštívte Skocjanskú jaskyňu. Zrazu sa ocitnete v Tolkienovom svete a podzemnom labyrinte v trpasličej Morii. Tak sa budete cítiť, keď prejdete cez most ponad rieku Reka. Obdivovať môžete aj viac ako tridsať vodopádov či pätnásťmetrový stalagmit. Ako vytrhnutá z fantasy sveta je aj Grotta Gigante, sčasti patriaca aj Taliansku. Obrovský podzemný dóm nájdete aj v Guinnessovej knihe rekordov, vyšší na svete nenájdete. Musíte zísť až 500 schodov a po ceste nájdete aj množstvo geologických a seizmologických stanovíšť. Z impozantného útvaru získavajú vedci veľmi cenné informácie týkajúce sa aj prognostiky tektonických činností, ktorá je stále na začiatku.

Slovinské jaskyne sú úžasným svetom pod povrchom. Foto: Shutterstock

Apeninské objavovanie
Keď už ste spontánne prešli talianske hranice, môžete tu pokojne ostať. Táto krajina je taktiež skrytým lákadlom podzemných dobrodružstiev. Ak radi porážate stereotyp, skúste vyskúšať netradičnú návštevu jaskyne Grotta Azura na ostrove Capri. Vplavíte sa do nej totižto špeciálnymi loďkami. V nich si môžete ľahnúť a obdivovať krásy modernej jaskyne. Akoby tu neplatili fyzikálne zákony. Vďaka otvorom pod hladinou je osvetlená voda a zvyšok je zahalený v šere.

Osvetlenie zdola v modrastej Grotte Azura.

Ide však o menší podzemný komplex, ale ak sa chcete stratiť v rozsiahlejších chodbách, zavítajte do systému jaskýň Grotte di Castellana v juhotalianskej Apúlii. Ide o najrozsiahlejší labyrint v Taliansku, v ktorom sa dostanete miestami do hĺbky až 122 metrov. Už len dómy s názvom Jaskyňa skazy, Čierna a Biela jaskyňa  vzbudzujú zvedavosť. Tieto komplexy sú hlavne domovom tisícov netopierov. Príjemných 14 stupňov Celzia vás v horúčavách schladí, no pripravte sa aj na veľkú, miestami až deväťdesiatpercentnú vlhkosť. Netradičné kvaple sú veľmi fotogenické a ako to vedia snáď len Taliani, turistom ku vchodu do jaskyne pristavili aj vlakovú zastávku.

Nad morskou hladinou
Mnoho ľudí spája jaskynnú turistiku s tou horskou. Pocit, keď ste v hĺbke sto metrov pod hladinou mora a následne sa vyšplháte aspoň do kilometrovej výšky, je pre mnohých ľudí zážitkom, pre ktorý si môžete zájsť pokojne aj do susedného Rakúska. O tamojších horách písať isto nemusíme, no mnoho ľudí zabúda na to, že tu nájdu veľa fascinujúcich jaskynných bludísk. Niekedy sa dá výstup do výšin zladiť aj s návštevou podzemia. Jaskyňa ležiaca vo Vorarlbersku má vchod vo výške 1270 metrov nad morom. Vyzbrojený čelovkou, helmou a ochranným oblekom sa za takmer 60 eur vydáte až na šesťhodinovú prehliadku do vnútra hory.

Jaskyňa Spannagelhöhle v Rakúsku je skvelá na lezenie. Foto: Shutterstock

Podobný zážitok nájdete na starom kontinente len ťažko. Ak chcete zažiť ešte niečo výnimočnejšie, určite navštívte Tirolsko. Jaskyňa Spannagelhöhle pri meste Hintertux sa preslávila najmä impozantnou 25-metrovou mramorovou žilou. Mramor sa dopĺňa s kryštálmi a kvapľami, ale aj faunou a flórou, ktorú nikde v širokom okolí nenájdete. Pre zdatnejších lezcov sa v sezóne otvára aj špeciálna trekingová trasa. Vďaka miestnym klimatickým podmienkam pomáha beh najmä tým, ktorí majú citlivé alebo choré pľúca. Tirolsko ponúka aj niečo pre milovníkov dávnej histórie. Jaskyňa Tischoferhöhle je rajom pre archeológov. Bežné nálezy kostier medveďov, nástrojov z kameňa a keramiku z doby bronzovej nájdete v miestnom múzeu. Dostane vás aj atmosférický vstup do tejto pravekej jaskyne s 282 schodmi. Atmosféru a unikátne zážitky môžete očakávať takmer v každom jaskynnom komplexe. Je to súbor jedinečných svetov skrytých pod tým naším. A leto je ako stvorené na jeho návštevu.

Jedna z najväčších jaskýň sveta sa pýši unikátnym nerastným bohatstvom. Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujať:

Úžasné jaskyne v našich obľúbených letných destináciach
Jaskyňa Jomblang ponúka cestu do stredu sopky
Krásnohorská jaskyňa: Pre dobrodruhov!

Facebook Comments