Mali by po nej siahnuť naozaj všetci, lebo opisuje neblahú budúcnosť našej planéty, za ktorú si môžeme sami.

Prednedávnom som čítal knihu známeho ekológa Erika Baláža: Stratená voda, ktorá dvíha varovný prst  na regionálnej, no pre nás bližšej úrovni. Už v tých dňoch mnou lomcoval hnev nad tým, čo všetko prírode a ekosystémom vystrájame a že odplata bude krutá. Teraz prišla ďalšia dobre mierená rana do môjho povedomia o tom, na akom tenkom ľade sa pohybujeme.

Povinné čítanie
Mladý novinár David Wallace-Wells, ktorý pôsobí vo vedení redakcie známeho časopisu New York a od roku 2017 sa veľmi intenzívne venuje téme klimatických zmien, uviedol v apríli tohto roka na americký trh knihu Neobývateľná Zem. Knihu, o ktorej slávna autorka Margaret Atwood (zrejme poznáte jej knihu Príbeh služobníčky) napísala: „Povinné čítanie. Netýka sa to iba našich vnúčat a detí, týka sa to nás.“ A má veľký kus pravdy, pretože mnohé z toho, čo veľmi pravdepodobne zažijú naši potomkovia, začíname v rozbiehajúcej sa podobe zažívať aj my. Dnešné vlny horúčav, lesné požiare, ničivé búrky či predtým nevídané tornáda na európskom kontinente (nedávno jedno intenzívne devastovalo v Luxembursku!) sú len predohrou a zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú znepokojivo rýchlo. Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými.

Zasiahne všetko
Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života. Kniha Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň intenzívnou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Ak sme teda planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej aspoň čiastočne vyhli, má tiež len jedna generácia. Tou sme my, mnohí z nás často alebo stále konajúci egoisticky, akoby sa nás temná budúcnosť, ktorú chystáme našim deťom a vnúčatám, netýkala. Ide predsa o našu pohodlnosť a peniaze, stále tečúce z neekologických zdrojov. Zmeníme to a zastavíme tragédiu.


Ďalšie kvalitné čítanie:

Naše tipy na zaujímavé čítanie pre chlapov
Kniha, ktorá majstrovsky prepája vášeň s krutosťou dejín
Vyhecoval ju vášnivý sen

 

Facebook Comments