Aj napriek zvyšujúcej sa popularite je Bergen stále mimo hľadáčika davov turistov, ktorí si v letných mesiacoch radšej ľahnú na pláž na juh Európy. Pritom však ide o ideálne útočisko pred horúčavami, ktoré vás obdarí dlhými dňami, promegastronomickými zážitkami či skvelými večernými posedeniami s prívetivými miestnymi ľuďmi. Na to, aby ste nasali atmosféru severu, si vyhraďte aspoň 14 dní.

Foto: Shutterstock

Ani veľké, ani malé
Bergen nie je žiadna metropola. Z viac ako 246 000 obyvateľmi ňou byť ani nemôže, no na škandinávske mesto je to viac než dosť. Určite ste počuli o tom, že v Bergene vám aspoň raz zaprší v každom dni v roku, no občas sa pristihnete pri pocite, že vám to prestáva prekážať. Dážď tomuto mestu jednoducho svedčí. Pri teplote okolo 20 stupňov Celzia a sledovaní oparu na neďalekých horách vám bude príjemne aj počas návštevy prístavu v severnom Bergene, ktorý je vstupnou bránou k fjordom. Často sa vám naskytne kontrastný pohľad, kedy vedľa maličkej rybárskej loďky kotví obrovská výletná loď. Je ale chybou rovno sa vydať do prírody a Bergen brať len ako východiskový bod na podnikanie výletov. Musíte si jednoducho dopriať podrobnú prehliadku mesta. V starom meste, vo štvrti zvanej B, musíte určite navštíviť promenádu. Drevené maľované domčeky sa k sebe príjemne tisnú, no bolo by chybou si ich len fotografovať a ísť ďalej.

Prekvapivé zákutia
V Bergene musíte vždy viac bádať a dumať, čo sa v takýchto zaujímavých zákutiach skrýva. Často totiž medzi domami môžete prejsť úsekmi oplotenými uličkami s drevenými podlahami priamo do dvora. Väčšinou sú voľne prístupné a nájdete tam aj rôzne remeselné trhy. Na jednom mieste na vás vykukne obrovská drevená ryba a na druhom si zase môžete kúpiť kvalitný vlnený sveter alebo ručne vyrobený náramok. Kúsok od promenády už zavoniava blízkosť rybieho trhu. Okrem zápachu vás prekvapí asi aj predaj veľrybieho mäsa. Tu je legálne, no veľmi drahé a paradoxne chuťovo nie príliš vábne. Namiesto toho skúste ochutnať plody mora alebo lososa. I tí, ktorí nemajú až tak v obľube rybacie mäso, budú nadšení.

Gastronomický raj
Rybári zásobujú najčerstvejšími úlovkami predovšetkým miestne reštaurácie. Nebudete ľutovať napríklad návštevu prístavného podniku Fjellskaal. Dajte si napríklad vynikajúci krevetový šalát s avokádom alebo obrovský tanier s krabom a mušľami. Síce tam necháte pokojne aj 35 eur, no najete sa z neho minimálne dvaja, to nám verte. V severnom cípe mesta na ulici Klosteret nájdete množstvo krásnych starých domov, kde pri lepšom pozretí zistíte, že ide často o predajne suvenírov. Ak dostanete chuť začať deň so skvelou kávou a originálnymi  raňajkami, zavítajte do malebného podniku Løvetann. Krásna prezentácia a menu i pre vegetariánov. Raňajky si, samozrejme, môžete dopriať aj v mnohých mestských hoteloch. Ubytovanie tu nie je vôbec najlacnejšie, no ak si vyberiete jeden z historických hotelov v meste, ráno budete mať pocit, že ste sa prebudili v skanzene. Bergen Børs Hotel je jasným príkladom. Krásna historická budova, útulné apartmány a skvelé raňajky za necelých 200 eur na noc. Ak ale chcete ušetriť aspoň 50 eur, vyskúšajte hotel Kløverhuset postavený priamo v prístave Bergenhus. Výhľad na kotviace lode a fjordy vás dostane!

Foto: Shutterstock

Povinná návšteva okolia
Práve fjordy sú cieľom takmer každého návštevníka Bergenu. A niet sa čo čudovať. Mnoho ľudí tvrdí, že neďaleké kopce poskytujú najkrajšie panoramatické výhľady na svete. Vyhnite sa však prehliadkam fjordov z lodiek, ktorými lákajú miestni sprievodcovia. Áno, budete mať isto zážitok, no peňaženka sa vám odľahčí aj o 200 eur. Tú pravú výhľadovú nirvánu zažijete, ak si vyjdete na kopec Fløyen a trošku odľahlejší vrch Ulriken. Dajte si tú námahu na pešiu túru a budete odmenení pohľadom na zátoku i mesto. Ak vás viac láka história, povinnosťou sa pre vás stáva návšteva štvrti Troldhaugen, 10 kilometrov od centra Bergenu. Je to malebné miesto, kde býval a komponoval slávny skladateľ Edvard Grieg. V blízkosti vily, kde skladateľ tvoril, je malá koncertná sála, z ktorej je v sezóne od mája do septembra počuť ozveny tých najlepších koncertných klaviristov sveta. Bergen je miesto, kde sa stretáva rybársky miestny život s históriou, umením a prírodou. A zážitok z neho vám určite nepokazia časté zrážky.

Foto: Shutterstock

TOTO STE O BERGENE ZREJME NEVEDELI

– Kostol Mariakirken je najstaršia budova v meste, ktorá pochádza z 12. storočia.
– V prístavnom akváriu Bergen Akvariet sa koná celodenné verejné kŕmenie tučniakov a tuleňov.
– Železničná trať medzi Oslom a Bergenom pravidelne vyhráva ankety o najkrajšiu vlakovú trasu sveta.
– V Bergene sa natáčal okrem iného aj fantasy film Zlatý kompas a vojnová dráma Aberdeen.

Poďme s nami navštíviť:

Najmladšie staré mesto nájdete u našich susedov
Mesto s príjemnou príchuťou mora
Mesto dadaistov hľadajte vo Švajčiarsku

Facebook Comments