Ale práve nové vedecké objavy dokážu práve to, o čo sa pri športovaní snažíme. Zlepšiť naše výkony a eliminovať riziko zranenia a nebezpečenstva. Často počúvame, že vedecká činnosť sa u nás, ale i vo svete naháňa za nejasnými a vykonštruovanými métami. Šport je však odvetvie, ktoré vie nové vedecké objavy preveriť doslova v zlomkoch sekúnd.

Posun a kontrola
Nemusí to však znamenať, že práve technológie zničia to, čo šport robí športom – zdokonaľovanie človeka a prekonávanie vlastných limitov. Zvýhodňovanie či technologický doping je vo vrcholovom športe totižto zakázaný a prísne kontrolovaný. Stačí sa pozrieť na zákazy kompletných overalov v mužskom profesionálnom plávaní alebo kontroly čiernych špeciálnych motorčekov v konštrukciách pretekárskych bicyklov. Nové technológie zasahujú nielen do vrcholového športu, ale predovšetkým do segmentu, ktorý môže využívať každý z nás so športovým duchom.

Foto: Shutterstock

Vedci v športovom svete
Príkladov máme mnoho a sú aj priamo z vedeckých a výskumných kruhov. Koncom uplynulého roka vynašli experti z Libereckej univerzity bundu, ktorá svieti a signalizuje zmenu smeru. Stačí, ak pohnete podľa odbočovacieho smeru rukou a v bunde zabudované LED diódy a elektronické zariadenie vydá svetelný signál. Ten vidí vodič na vzdialenosť až 250 metrov. Bežné súčasti športových búnd alebo aj batohov sú taktiež fotovoltické články. Solárne panely vám takto môžu dobiť powerbanky i váš smartfón. Platformu na predháňanie v nových športových technológiách predstavuje určite aj obuv. V súčasnosti už popredné firmy využívajú 3D tlačiareň. Míľnikom je momentálne aj technológia SLS (takzvané selektívne laserové snímanie) a využívanie špeciálneho polyamidu. Topánky sa vďaka týmto vylepšeniam vyrábajú na mieru, výrobcovia rešpektujú dokonca aj vrodené fyziognomické predispozície konkrétneho človeka vrátane anomálií na chodidle a podobne. Avšak veľa kreatívnych technológií máte aj v bežných oblečeniach s prívlastkom funkčné. Všetky možné membrány od výmyslu sveta sú menším technologickým zázrakom. Nemeckí vedeckí experti však prišli ešte s niečím novým. Do bežného funkčného oblečenia zakomponovali špeciálne elektronické diódy, ktoré stimulujú vaše najviac namáhané svaly a zlepšujú tak váš športový výkon. Tento odev je, samozrejme, v profesionálnom športe zakázaný, no nik netvrdí, že ho nemôžete používať pri tréningu.

športové techn Foto: Shutterstock

Digitálny zápach výfukov
Oveľa sofistikovanejšie technológie vidíme vo svete motošportu, kde naozaj záleží na každej ušetrenej desatine sekundy. A to nehovoríme len o kráľovnej pretekov formule jeden. I séria na majstrovstvách sveta i Európy v cestných vozidlách (WTTC, ETTC) dokáže prekvapiť, keď zavítate do paddocku – technologického motoristického raja. Diagnostika motora či nápravy je samozrejmosťou. Inžinieri v boxoch však môžu napríklad na diaľku sledovať aj tú najmenšiu zmenu tlaku v pneumatikách. „Počas pretekov sledujú dohromady takmer 60 údajov o aute. Pretekársky špeciál Cupra TCR disponuje štyrmi modulmi, ktoré disponujú rýchlosťou až šestnásť miliónov príkazov za sekundu. Moduly sú vzájomne prepojené a súbežne riadia motor, elektrickú sústavu, palubný počítač a prevodovku,“ povedal pre zahraničné médiá Xavier Serra, vedúci výskumu a vývoja monopostu CUPRA. Profesionálne technológie na najšpičkovejšej úrovni nájdete, samozrejme, aj v profesionálnych jednostopových vozidlách. Motorka Ducati Desmosedici GP má neuveriteľných 80 senzorov, ktoré posielajú údaje do tímu. Až 10-tisíc parametrov o motorke dokáže napríklad na diaľku zmeniť aj jazdné vlastnosti pri nebezpečných situáciách. Ak je vozovka mokrá, môžu ovplyvniť aj správanie kolies vozidla a zabrániť takzvanému highside pádu, teda vyhodeniu jazdca zo sedla.

Šport na výskumnej pôde
Veda a technológie v športe sa stretávajú aj za stenami veľkých štadiónov či pretekárskych tratí. Vďaka vede a špeciálnym vynálezom vieme odpovedať napríklad na to, ako basketbalista LeBron James dokáže „plávať“ vo vzduchu a ako dokáže quaterback houstonských Texasanov nájsť spoluhráča chirurgickou prihrávkou a aký silný úder dokáže vyvinúť boxer Deontay „The Bronze Bomber“ Wilder. Nahliadnutie do týchto zaujímavých rozborov a skúmaní už od roku 2007 ponúka aj séria programov stanice ESPN, Šport očami vedy. Vďaka špeciálnemu röntgenovému snímaniu vysokorýchlostnej kamery a snímačom merajúcim silu úderov, intenzitu napätia vo svalovej hmote či rýchlosť behu sa dozviete všetko zo zákulisia špičkových výkonov.

Foto: Shutterstock

Meranie dosiaľ nemerateľného
Basketbalisti dokážu skvelou ukážkou doplnkovej animácie, že preskočia aj štyri osobné autá a presné telemetrické údaje zas odhalia tajomstvo perfektných prihrávok hráča amerického futbalu Deshauna Watsona, ktoré je skryté vo svalovej pamäti jeho paží. Boxer Wilder zas vyvinie obrovský tlak úderu, pretože použije silu celého svojho tela, vyúsťujúcej v jeho pästi. Vedci nám teda ponúkajú presný rozbor výkonov vrcholových športovcov. Vďaka tomu môžu tréneri zlepšiť výkonnosť svojich zverencov a vyvarovať ich výučbe neefektívnych cvikov či pohybov, ktoré môžu vyústiť aj do zranenia. Boom v používaní technológií sa netýka len športovej činnosti. Nové hi-tech vychytávky či digitálne vynálezy vidíme aj v streamovaní športových podujatí alebo zdokonaľovaní kontroly pravidiel. Digitálne hodinky rozhodcov vo futbale signalizujúce prechod lopty bránkovou čiarou alebo známe „jastrabie oko“ v tenise priniesli jednotlivým športom viac spravodlivého posudzovania sporných momentov. Technológie sa teda zatiaľ držia svojich druhých huslí a menia svet športu len sprostredkovane (samozrejme, s výnimkou motošportu). Uvidíme, či čas prinesie aj nové druhy športových odvetví, kde budú hi-tech novinky viac než len pomôcky.

Foto: Shutterstock

Čierny svet technodopingu!
Spomínali sme, že kontrola technologického dopingu napríklad v cyklistike je veľmi sprísnená. Pred tromi rokmi obehol svet prípad belgickej dráhovej cyklistky Femke van der Driesscheovej, keď mala v sedlovej trubičke bicykla ukrytý elektromotor. Technológie sa ale vyvíjajú a technologický doping taktiež. Donedávna bol vrcholom nečistého zvýhodňovania cyklistov špeciálny motorček umiestnený v kolese bicykla. Táto „hračka“ má podľa odborníkov hodnotu až 200-tisíc eur. Experti na podvody v športe sú čoraz sofistikovanejší. Často si kladú otázku, prečo podvádzať fyzicky, keď už teraz je každý výkon športovca digitálny. Stačí, ak sa napríklad hacker dostane do špeciálneho softvéru, ktorý vyhodnocuje čas šprintu atlétov a len máličko pomení údaje. Práve pre tieto možné zásahy sa organizátori veľkých podujatí pripravujú so stovkami expertov a skúšajú všetky možné scenáre útokov. Zimné olympijské hry sa napríklad v tejto oblasti stali prvým takýmto väčším podujatím, kde všetky kritické systémy bežali v cloude.

Mohlo by vás zaujať:

Bude náš mozog online?
Rozmýšľajú za nás: Je umelá inteligencia prínos či postrach?

 

Facebook Comments