Spočiatku sa jednalo o lovecký drevený hrad. Ale jeho obľuba a časté návštevy kráľa Václava I. a jeho syn Přemysla Otakara II. podnietili k prestavbe na kamenný. Postupne vznikla veľkolepá stavba. Počas husitských vojen tu boli uložené korunovačné klenoty. Výrazná prestavba takmer totožná s terajším stavom sa uskutočnila koncom 15. storočia. V roku 1643 ale hrad vyhorel a po nutných opravách jeho význam klesal. Medzi jeho múrmi čakalo na previnilcov obávané väzenie.

Dominantami areálu sú 42 metrov vysoká Veľká veža a Poschodová veža. Medzi nimi leží trojkrídlový hradný palác s kaplnkou. Za návštevu stojí Kráľovská a Rytierska sála, obrazáreň, knižnica alebo fürstenberské múzeum. Ako každý správny gotický hrad, aj tento má svoje zaujímavé historické povesti. Medzi bývalých majiteľov Křivoklátu patrili českí králi aj slávne rody, ako Habsburgovci, Schwarzenbergovci či Valdštejnovci. Poslednými majiteľmi boli Fürstenbergovci, ktorí predali hrad štátu v roku 1929.

Info pre turistov: Polohou sa nachádza v Stredočeskom kraji, asi 50 km západne od Prahy. Vhodné parkovanie pre motoristov je 300 metrov od hradu. Cyklisti sa môžu odviezť až na nádvorie, kde sú pre ich pripravené stojany. Bezbariérovým prístup má iba prvé a druhé nádvorie. O občerstvenie sa postará Hradná krčma s rovnakými otváracími hodinami ako má samotný hrad. Priebežne sa tu konajú rôzne zaujímavé akcie (výstavy, koncerty, divadlo, festivaly, ukážky remesiel…). Atypickú atmosféru majú napríklad nočné prehliadky. Od roku 1989 je  Křivoklát zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Maurský hrad
Hrady a zámky Európy: Belcastel
Hrady a zámky Európy: Bohus

Facebook Comments