Medzi produkty, ktoré Španieli priniesli so sebou, patria hlavne pšenica, prasce, ovce, kurence. Tieto základné zložky sa zmiešali, čím vznikli najtypickejšie jedlá Čile.

Čilská kuchyňa je výsledkom zmesi medzi domorodými indiánskymi tradíciami, španielskym koloniálnym prínosom a európskymi kuchyňami prostredníctvom prisťahovalcov (hlavne z Talianska, Francúzska a Nemecka), spájajúc ich jedlá, zvyky a kulinárske návyky. Všetky tieto prvky sa ustálili pod spoločným názvom, ktorý v súčasnosti poznáme ako čilská kreolská kuchyňa. Geografické kontrasty krajiny so sebou prinášajú rozmanitú gastronomickú kultúru, ktorá sa líši od severu na juh v závislosti od podnebia a oblasti. Pobrežie, rozprestierajúce sa pozdĺž celej krajiny, vytvorilo silnú rybársku tradíciu, ktorá sa odráža v širokej škále pokrmov na báze morských živočíchov.

Loco so šalátom. Foto: Michal Hertlík

Špecialita z morského úhora
Caldillo de congrio je klasika, ktorá so sebou prináša to najlepšie z čilského pobrežia. Základom tejto polievky je morský úhor (congrio) spolu so zemiakmi, mrkvou a inou zeleninou a koreninami (spolu sa táto zmes nazýva caldillo). Zvyčajne sa podáva v hlinenej miske, ktorá umožňuje udržať teplo čerstvého pokrmu servírovaného priamo z hrnca. Toto jedlo je v krajine veľmi populárne aj vďaka národnému básnikovi a držiteľovi Nobelovej ceny za literatúru Pablovi Nerudovi, ktorý sa príprave tohto jedla vždy tešil natoľko, že mu venoval aj jednu báseň. Loco (v preklade blázon) je tvrdý biely mäkkýš, ktorý sa pred samotným varením necháva v popole, aby ho zmäkčil. V posledných desiatich rokoch však úrady vydali zákaz ich konzumovať práve pre ich nadmernú spotrebu. Preto musíte mať šťastie, ak ho ešte nejaká reštaurácia ponúka a môžete si ho objednať. S ľahkým varením vo vode sa potom podávajú na tanieri spolu so zemiakmi, cibuľou a šalátom. Vďaka svojej jemnosti, mäkkosti a nedostupnosti sa stal vyhľadávaným gastronomickým pokrmom.

Mote con huesillos. Foto: Michal Hertlík

Lahôdka v pohári
Vďaka rozľahlosti čilského pobrežia sa v miestnej kuchyni udomácnili aj polievky sopas de mariscos. Zatiaľ čo smažené ryby kraľujú reštauráciám v lete, chutné polievky z morských plodov ako krevety, merlúzy, mušle, ulity, mäkkýše, s cibuľou, cesnakom, zeleninou a rôznymi koreninami si môžete vychutnať po celý rok. Niektoré polievky sa podávajú s plátkami krájaného chleba, s mliekom či petržlenom. V lete, keď teplo v centrálnej oblasti zjemňuje polia a produkuje strapce hrozna na kvalitné víno, každý dobrý Čiľan vie, ako upokojiť hlad, smäd a teplo prípravou letného nápoja zo zaváraných broskýň, do ktorých pridáme pšenicu, vodu a chancaco (je to sladká tuhá látka vo forme tabliet, ktorá sa vyrába z cukrovej trstiny a mletých arašidov). Mote con huesillos je známe od koloniálnych čias a v súčasnosti je táto pochutinka v krajine veľmi populárna. Chacarero je zas jeden z typických čilských hamburgerov, ktorý je plnený zelenými fazuľkami, paradajkami a hovädzím mäsom. Na Slovensku podobný hamburger určite nenájdeme.

Chacarero. Foto: Michal Hertlík

 

Michal Hertlík – je cestovateľ, fotograf, dobrodruh, zberateľ, španielčinár, sprievodca. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže ho zaujíma dianie vo svete, geopolitika, história a geografia. Jeho najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií.

Ostatné články od autora:

Koloniálny klenot Uruguaja má za sebou divokú minulosť
V paraguajskom pašeráckom útočisku
Všetky chute Ekvádoru: Exotické ovocie aj opražené mravce

Facebook Comments