Máte málo dovolenky a predsa vás to ťahá niekam na výlet? Víkendová návšteva Ríma určite splní očakávania každého cestovateľa. Toto všetko sme stihli na našom dvojdňovom výlete my. Do Ríma sa letí priamo z Bratislavy. Prílet je na letisko Ciampino, z ktorého sa vlakom alebo autobusom dostanete na stanicu Termini a odtiaľ už metrom k najbližším pamiatkam. Vlakom nám trvala cesta 20 minút. Zo stanice sú to metrom iba dve zástavky ku Koloseu a poznávacie dobrodružstvo môže začať.

Koloseum je pre každého turistu „povinná jazda“ a my štartujeme náš výlet práve tu. Koloseum  je každému dobre známe a to nielen z oscarového  filmu Ridley Scotta –  Gladiátor. Obrovská elipsovitá stavba má štyri poschodia a vo svojom vnútri ukrýva uličky, kde bojovali vytrénovaní  gladiátori na život a na smrť. Ak si chcete urobiť peknú fotku Kolosea, nefoťte sa v jeho tesnej blízkosti, nakoľko sa vám nepodarí dostať na fotku celú stavbu. Vyjdite si na kopček, ktorý je na opačnej strane a z tadiaľ si isto odnesiete zopár pekných záberov 🙂

Večerné Koloseum. Foto: MB

Od Kolosea sa vyberte peši ku Konštantínovmu víťaznému oblúku a z tadiaľ rovno k Forum Romanum, kde nájdete najstaršie zachované antické pozostatky. My sme si ho však pozreli iba z chodníka, ktorý  ho lemuje a pokračovali sme peši k ďalšej pamiatke. Je to pompézny, biely, mramorový pomník Viktora Emanuela II – prvého kráľa zjednoteného Talianska. Stavba je taká veľká, že ho vidieť z viacerých častí Ríma. A niet sa čo čudovať, keďže je dlhá 135 metrov a vysoká 70 metrov. Vstup na spodnú vyhliadku pomníka je bezplatný a máte z neho pekný výhľad na týčiace sa kupoly  a pamiatky na okolí . Za 10€ sa môžete vyviezť výťahom až na jeho samotný vrch.

Konštantínov oblúk. Foto: MB

Forum Romanum. Foto: MB

Keď sme sa pokochali nádhernými výhľadmi, pokračovali sme ďalej peši ku Piazza della Rotonda, kde sa nachádza Panteón. Cestou k nemu sme si vychutnávali úzke uličky s obchodíkmi, suvenírmi a reštauráciami a osviežili sme sa vraj tou najlepšou talianskou zmrzlinou Venchi.   Bola naozaj vynikajúca. Neobíďte ju a dajte si aspoň jeden kopček, stojí za to.

Foto: MB

Panteón je obrovská kruhová rotunda, ktorá  je rovnako vysoká ako široká (43,2 metra) . Vstup Pantheónu tvorí portiko so stĺporadím dovezeným z Egypta. Jediným zdrojom prirodzeného svetla je otvor na kupole nazývaný „okulus“. Lúč svetla prenikajúci dnu vytvára v chráme magickú atmosféru. Panteón  slúži zároveň ako hrobka. Najnavštevovanejším hrobom je hrob slávneho talianskeho maliara a sochára Rafaella Santiho. Okrem neho je tu pochovaný aj kráľ Viktor  Emanuel II.

Panteón. Foto: MB

Kupola Panteónu. foto: MB

Z Panteónu je to už len kúsok na námestie Piazza Navona. Širokému námestiu dominujú tri fontány.  V južnej časti námestia sa nachádza Maurova fontána ( Fontana del Moro). V jej strede stojí socha Maura zápasiaceho s delfínom. Okolo neho sú štyria tritoni, Bohovia mora. V severnej časti je Neptúnova fontána (Fontana del Nettuno) tá zobrazuje Neptúna bojujúceho s chobotnicou. V strede námestia   Fontána 4 riek (Fontana dei Quattro Fuimi) znázorňuje rieky Dunaj, Níl, Ghangu a Rio Plata. V strede fontány sa vyníma vysoký obelisk. Rím je nazývaný aj mestom obeliskov. Má ich dokopy trinásť z toho 8 egyptských a 5 rímskych. Nachádzajú sa na každom významnejšom mieste v Ríme. Snáď najznámejší stojí na Svätopeterskom námestí.

Maurova fontána. Foto: MB

Opúšťame Piazza Navona a pokračujeme k ďalšej pamiatke Castel Sant´ Angelo – Anjelský hrad ktorému vedie Anjelský most ponad rieku Tiber. Hrad slúžil ako mauzóleum, opevnenie ale aj pápežská rezidencia. Viedla do neho tajná podzemná chodba z Vatikánu, pre bezpečný útek pápežov. Na vrchu hradu je postavená veľká socha anjela, ktorá schováva meč ako znamenie ukončenia morovej epidémie. V dnešnej dobe slúži hrad ako múzeum.

Most na Anjelský hrad. Foto: MB

Po tejto niekoľkokilometrovej prechádzke sa odchádzame ubytovať, trochu oddýchnuť. Podvečer sa odvezieme dve zástavky metrom a vyjdeme neďaleko Španielskych schodov. Schody sú obľúbeným miestom turistov, ktorí tu radi sedia a oddychujú. Tento rok bol vydaný zákaz sedieť na Španielskych schodoch ako aj na Fontáne di Trevi, ktorá sa nachádza neďaleko. Pokiaľ to vyskúšate, budete počuť hlasné pískanie na píšťalke od hliadky, ktorá upozorňuje turistov a bude pískať do vtedy, pokiaľ sa turista nepostaví :).  Fontána di Trevi je najväčšou fontánou v Ríme. Je pri nej masa turistov. Ku fontáne sa dostanete tlačenicou. ALE hovorí sa, že pokiaľ do nej hodíte mincu, nájdete v Ríme lásku. Vyskúšajte. Ak sa to aj nepodarí, vaša minca ako aj tie ostatné,  ktorých je tam celá hŕba, bude použitá na obnovu pamiatok v Ríme.

Španielske schody. Foto: MB

Fontána di Trevi. Foto: MB

My sa už ponáhľame na námestie Piazza del Popolo – nazývané aj námestie ľudu. Na námestí stoja dva takmer rovnaké kostoly, ktoré delí iba jedna ulica. Kostol Santa Maria dei Miracoli a kostol Santa Maria in Montesanto. V strede námestia sa týči jeden z egyptských obeliskov. Na námestí si urobíme pár fotiek a ideme na kopec, ktorý je nad týmto námestím. Tam si vychutnáme západ slnka a krásny výhľad na Vatikán. Na kopci je veľký park s jazerom, je tu veľa párov, ktoré prišli, spievajú tu pouliční umelci, všade je príjemná vrava až sa zotmie. Naša posledná zástavka tohto dňa je tam, kde sme začali. Metrom sa odvezieme ku Koloseu, ktoré je nádherne nasvietené a nad ním vykúka mesiac. Turistov je večer rovnako veľa ako cez deň 🙂

Piazza del Popolo. Foto: MB

Druhý deň začíname raňajkami na izbe. Nakoľko bývame blízko Vatikánu, tak už pred ôsmou hodinou stojíme v rade na vstup do kupoly baziliky sv. Petra. Na lístky čakáme 10 minút a už sa vezieme výťahom na vrch baziliky ( cena 10€/1 os.). Najskôr si pozrieme vnútro hlavnej kupoly. Je obrovská a aj výška, v ktorej stojíme. Odmenou za odvahu sú nám prekrásne mozaiky. Vychádzame von a po schodíkoch sa dostane až na jej samotný vrch. Je odtiaľ dych berúci výhľad na celé obrovské Svätopeterské námestie. Robíme si krásne fotky, pozeráme na Vatikán a okolie zo všetkých strán, nakoľko sa dá prejsť okolo celej kupoly. Na streche baziliky je fontánka s vodou, ale aj obchod s vatikánskymi suvenírmi. Odnášame si vatikánsku mincu pre zberateľa, pár známok a svätý obrázok. Zvezieme sa späť dolu a prechádzame sa po celej bazilike. Obdivujeme všetky jej lode, bohatú zlatú výzdobu, prekrásne farebné sklenené vitráže. Prechádzame aj kryptou, kde sú pochovaní niektorí z pápežov. Nie všetky hrobky sú prístupné pre verejnosť. Ideme von a prechádzame sa po námestí. Celé nám to trvalo  tri hodiny. Keď odchádzame z Vatikánu je jedenásť hodín a my pozeráme na nekonečnú radu turistov, ktorí chcú absolvovať to isté čo my už máme za sebou.

Svätopeterské námestie zhora. Foto: MB

Sixtínsku kaplnku sme síce nestihli navštíviť, ale vieme, že to nie je naša posledná návšteva  Ríma. Po Vatikáne sme sa vrátili na apartmán, zbalili si veci a išli sa osviežiť kávou a koláčom. Posilnení ideme navštíviť miestnu tržnicu, kde okrem ovocia a zeleniny, talianskych cestovín, olív, olivového oleja, prosciutta a iných dobrôt predávajú aj suveníry, tričká, šatky. Všetko za lepšie ceny ako u pouličných predajcov. Darčeky sme teda vybavili tam. Cestou na stanicu Termini sa znova zastavujeme pri Panteóne. Prechádzame aj popri Forum Romanun , tento krát z opačnej strany. (musím podotknúť , že zo zadnej strany oveľa zachovalejší a krajší) Prechádzame k Circo Massimo, ktoré slúžilo ako závodisko pre dvojkolesové vozy ťahané 4 koňmi.  Závodisko stálo kedysi na bažine, ktorú odvodnili pomocou podzemných kanálov do rieky Tiber. Tu naše dvojdňové dobrodružstvo končí. Už len smer stanica Termini, letisko Campino a prílet späť do Bratislavy.

Foto: MB

Na koniec tohto článku musím povedať, že sa dá toho stihnúť ešte viac ako je vyššie popísané. Pokiaľ sa po jednotlivých pamiatkach presúvate autobusom, ušetríte aj čas aj vaše nohy. Stihnete navštíviť ešte viac pamiatok. Ale peši si vychutnáte vône a  zvuky Ríma, objavíte úzke uličky s maličkými kaviarňami, barmi. A stojí to za to. A nakoľko je Rím prekrásny, bol aj inšpiráciou pre filmárov. Takže ak vás doma chytí nostalgia za Rímom, pustite si napr. tieto filmy: Gladiátor, Prázdniny v Ríme s nádhernou Audrey Hepbourne, sfilmovanú knihu Anjeli a démoni od Dana Browna (podotýkam, že kniha je VŽDY lepšia ) či filmovú klasiku od Woody Allena – Do Ríma s láskou. … a mnoho ďalších.

Viac článkov od autorky:

Kapské mesto: Objavte v sebe dobrodruha
Kapské mesto: Čo sa oplatí vidieť v jeho okolí?

Facebook Comments