V 22. storočí sú Mesiac a Mars kolonizované a ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúna. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorá má slúžiť na vyhľadávanie mimozemského života. Tím budujúci túto stavbu vedie Roy McBride, syn veliteľa výskumnej expedície projektu Lima, ktorý pátral po mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizol v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna katastrofa za druhou, americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na Neptúne a súvisia s projektom Lima. Roy je vyslaný na misiu, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú ľudskú existenciu.

Zo zákulisia
Režisér, producent a scenárista James Gray (Stratené mesto Z, Noc patrí nám) si spomína, že prvotnou inšpiráciou filmu sa preňho stal text o držiteľovi Nobelovej ceny fyzikovi Enricovi Fermim, ktorý je známy ako architekt jadrovej éry a ktorý bol presvedčený, že keď rozbijú atóm, na 90 percent ľahne juhozápadná časť USA popolom. „Neboli si celkom istí, či reťazová reakcia nebude pokračovať donekonečna,“ vysvetľuje Gray. „To mi pripadalo veľmi znepokojivé a napadlo mi, ako by to vyzeralo, keby ste nemali čo stratiť a nachádzali sa hlboko vo vesmíre? Mali by ste tam neobmedzené možnosti experimentovať,“ rozpráva J. Gray, podľa ktorého v rámci vedecko-fantastického žánru bolo natočených veľa filmov, ale len málo z nich dokáže diváka naozaj dojať.

„Chcel som priniesť protiklad k väčšine vesmírnych filmov, ktoré ponúkajú vcelku pozitívny pohľad a vyústia do stretnutia s inteligentnými mimozemšťanmi, ktorí sú zhovievaví alebo aspoň dosť zaujímaví, aby sa medzi nami vytvoril kontakt. Chcel som skôr povedať: čo ak tam nič nie je? Čo ak je tam len prázdno, aké si ani nedokážeme predstaviť?“ Chcel tiež preskúmať skutočnosť, že ako ľudské bytosti vlastne nemáme v otvorenom vesmíre čo robiť. „Nie sme na to stavaní, ani nikdy nebudeme. A doplatíme na to,“ prízvukuje. Spoluscenárista Ethan Gross dodáva: „Tento film neukazuje jedinú možnú budúcnosť, len jednu z možných budúcností. Nemyslíme si, že presne takto  o bude, nie je to prognóza. Iba ukazuje, čo by sa mohlo stať, keby skúmanie vesmíru pokračovalo a my sme postupne zaľudnili Mesiac, Mars aj ďalšie planéty”.

Slovenská premiéra: 19. septembra 2019
 Žáner: sci-fi , triler
 Hrajú: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Liv Tyler, Ruth Negga, Donald Sutherland

Foto: reprofoto YouTube / 20th Century Fox

Pohodlne sa usaďte …

Top Gun opäť štartuje motory: Cruise je späť!
Akční hrdinovia ešte nepovedali posledné slovo
Šikovní kulisári zhmotňujú filmovú fantáziu

Facebook Comments