Adrenalínový šport, ktorý tu je s nami už skoro dve dekády a má mnoho podôb modifikácií i vlastných disciplín.

Nový Zéland je plný nadšencov adrenalínových športov, čo dokazuje aj nápad miestneho podnikateľa Andrewa Akersa. V roku 2000 založil spoločnosť Zorb a zakrátko vznikol celosvetový boom v gúľaní zvaný zorbing. Samozrejme, Andrew nevymyslel nič nové. Už predtým sme podobné gúľajúce sa „čudá“ mohli vidieť v zábavných parkoch či v rôznych reality šou. Zorbing však má svoje špecifiká. Predovšetkým sú presne dané materiály, guľa, ktorá váži 90 kilogramov, má priemer 3,2 metra a pomocou tisícov malých laniek sa v nej upevňuje ďalšia menšia guľa.

Nefalšovaný adrenalín
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o jednoduchú zábavku pre rodiny s deťmi, nenechajte sa zmiasť. Zorbing je plnohodnotný adrenalínový šport. Základné pravidlá sú jednoduché. Spustíte sa guľou dolu svahom, ktorý má sklon do 20° a dĺžku maximálne 200 metrov. Samozrejme, terén musí byť na takéto adrenalínové dobrodružstvo prispôsobený. Zážitkom je návšteva dráhy v novozélandskej oblasti Rotorua. Svah vyzerá na prvý pohľad strmo a adrenalínovo, no bezpečnosť je tu na prvom mieste. Zorb sa totiž niekedy správa veľmi nepredvídateľne, najmä ak na dráhe narazí na nerovnosť, ktorá ho môže dostať mimo žiadanej trasy. Ak zorb dosiahne väčšiu rýchlosť ako 50 km/h a väčšiu rotáciu, môže ísť do tuhého. Avšak ak sa bezpečnostné pravidlá dodržiavajú, niet sa čoho báť.

Foto: Shutterstock

Tragédie a nedbalosť
Pred desiatimi rokmi v českom meste Frýdek-Místek pri zorbingu dokonca zahynul učiteľ a jeho pätnásťročný žiak utrpel vážne zranenie. „Guľu, do ktorej sa nechal pripútať žiak a jeho triedny učiteľ, mala po dvadsiatich metroch zastaviť medzi stromami natiahnutá sieť z futbalovej brány. Tá sa ale pretrhla a guľa pokračovala ďalej po svahu a narazila do stromu písal portál aktualne.cz. Zodpovední organizátori dostali za nedbalosť podmienečné tresty. Niektorí blázni si pri nedodržiavaní len niekoľkých bezpečnostných pravidiel priam koledujú o nešťastie. V roku 2013 obletelo svet video z ruských hôr v severnom Kaukaze. Partia priateľov sa rozhodla vyskúšať zorbing v členitom zasneženom teréne. „V guli sa spustil 27-ročný Denis Burakov a na konci svahu mu mal pomôcť kamarát Vladimír Scherbov, aby dodržal trasu a zorb sa zastavil. Všetko sa ale na konci svahu zvrtlo, zorb zmenil smer a s Vladimírom „na palube“ spadol do údolia. Taký pád nemal šancu prežiť. Pri jeho záchrane sa ťažko zranil aj Vladimír,“ písal denník Otago Daily Times Reports.

Foto: Shutterstock

Rôzne podoby zábavy
Podobných tragédií ale v súčasnosti už nepribúda. Bezpečnostné opatrenia sa dotiahli takmer k dokonalosti a adrenalínoví nadšenci zorbing ešte viac vyšperkovali a rozšírili o nové disciplíny. Vyskúšajte napríklad hydro-zorbing, kde sa do gule napustí voda a vy tak zažijete pocit, akoby ste boli v obrovskej práčke. Pokojne môžete so zorbom behať po vodnej hladine alebo, čo je momentálne najviac v móde, zahrať si futbal. Takzvaný Bubbleball alebo Bubble futbal sa nehrá s bežnými zorbmi, ale s menšími verziami, ktoré si navlečiete od hlavy až po pás. Ak si myslíte, že to je len bláznivá zábavka, pozrite si záznamy zápasov z americkej ligy, ktorá vznikla len pred piatimi rokmi. Vlani sa dokonca v Londýne hrali prvé majstrovstvá sveta v tomto športe. Herný čas je 20 minút, ktoré sú v polovici rozdelené prestávkou. Hrá proti sebe desať hráčov a v prípade faulu sa udeľujú dvojminútové tresty. Skórovať môžete akoukoľvek časťou vášho tela alebo zorbu. Post brankára nejestvuje. Prestíž Bubbleballu zvýšili aj videá profesionálnych futbalistov, ktorí si túto hru vyskúšali. Určite nevynechajte tréningový zápas hráčov FC Barcelona. Minizorby si natiahli aj Lionel Messi a Luis Suaréz.

Zrážať sa vyplatí
Ak vás oficiálne pravidlá tohto bláznivého športu omrzia, môžete vyskúšať iné šialenosti. Napríklad Bubble bowling. Jeden hráč sa rozbieha oproti piatim stojacim a snaží sa tak jediným skokom zhodiť čo najviac súperov. Pri Bubble sumo sa zas snažíte súpera odraziť z vymedzeného kruhu a v hre zvanej Bulldog zráža jeden hráč viacerých súperov, ktorí sa snažia prejsť z jednej strany ihriska na druhú. Zábava so zorbingom a jemu podobnými športmi môže byť návyková a príjemne rôznorodá. Ak sa dodržiavajú bezpečnostné pravidlá, možno medzi nimi nájdete aj ten váš nový šport.

Rekordy v gúľaní
Vzdialenosť a rýchlosť v zorbingu je kľúčová najmä pre bezpečnosť, no niektorí profesionáli si predsa len v honbe za rekordmi posunuli latku hazardu o niečo vyššie. Najdlhšiu vzdialenosť v zorbe po spustení dolu svahom absolvoval Steve Camp, a to 570 metrov. Rebecca Mazonson zas držala rýchlostný rekord 52 km/h v gúľaní a do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísala aj najdlhším pobytom v zorbe. Strávila v ňom až 3 hodiny a 49 minút.

Viac zábavných športov:

Severský raj pre bláznov, ktorí sa chcú dotknúť oblakov
Vodné slučky nad hladinou: Hit sezóny sa volá …
Adrenalínové lano: Zábava pre všetkých odvážnych

 

Facebook Comments