Keď na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972 zaútočili a zabili palestínski teroristi izraelských športovcov, sovietske velenie bolo odhodlané nedopustiť nič podobné v Sovietskom zväze. O dva roky neskôr bola založená pracovná skupina KGB pre boj proti terorizmu skupiny Alpha. Moskva sa pripravovala na usporiadanie letných olympijských hier v roku 1980 a Alfa bola poverená zárukou bezpečnosti.

Medzi najznámejšie operácie skupiny Alpha patrí útok (spolu so Spetsnaz GRU) na Tajbegov palác v Afganistane a atentát na afganského prezidenta Hafizullaha Amina v roku 1979. Počas čečenských vojen sa pracovná skupina pokúsila oslobodiť nemocnicu v Budyonnovsku, ktorú zabavila teroristi. Útok však bol zmarený a bojovníkom sa podarilo utiecť.

V roku 2002 sa skupiny Alfa FSB a Vympel pokúsili oslobodiť divadlo Dubrovka v Moskve po tom, čo ho obsadili teroristi. V dôsledku operácie bolo oslobodených 750 rukojemníkov, pričom bolo zneškodnených 36 militantov. Bohužiaľ počas útoku a potom v nemocnici zomrelo aj 130 rukojemníkov.

Na špeciálne jednotky je lepšie sa len na videu pozerať:

Elitné špeciálne jednotky: Len sa im nedostať pred mušku
Komando JÖAK je nočnou morou zlých chlapcov

Facebook Comments