Prekračujeme sci-fi
Táto výborná kniha získala prestížnu literárnu Colbyho cenu za rok 2019 a Bill Gates ju zaradil medzi päť najlepších kníh minulého roku. Paul Scharre, vedúci expert v oblasti nových technológií zbraní z Centra pre novú americkú bezpečnosť, čerpá z výsledkov výskumu s cieľom zistiť, ako zbrane novej generácie menia vojnu. A kladie zásadné otázky: Čo sa stane, keď predátor – dron má autonómiu ako Google auto? Alebo ak zbraň, ktorá dokáže sama loviť a napádať vlastné ciele, ovládnu hekeri? Hoci to znie ako sci-fi, technológia na vytvorenie zbraní, ktoré napádajú ciele bez ľudského pokynu, už existuje. Scharreho kniha skúma vznik autonómnych zbraní, aktivity vyvíjané na ich zákaz aj právne a etické otázky týkajúce sa ich používania. Zameriava sa na umelú inteligenciu  vo vojenskej technike, zahŕňajúcu desaťročia inovácií od nemeckých torpéd Wren, vyhľadávajúcich zvuky v druhej svetovej vojne, po autonómne kybernetické zbrane, robotické lode loviace ponorky a tankové robotické armády.
PAUL SCHARRE: ARMÁDA STROJOV
Ikar, 2019

Veľmi tvrdá mafia
Pozoruhodná kniha – dokument o zločineckej triede sformovanej už v stalinských táboroch, vorov v zakone. Jej autorom je Mark Galeotti, špičkový odborník na ruský organizovaný zločin. Vory, ako sa často hovorí ruskej mafii, si vyvinuli jedinečnú kultúru. Jej príslušníci sa značkovali premyslenými tetovaniami a dodržiavali takzvaný „zlodejský zákon“ – prísny systém, ktorý zakazoval všetky platené zamestnania a akúkoľvek spoluprácu so silovými zložkami štátu. Galeotti využil dve desaťročia štúdia, aby priniesol jedinečnú štúdiu vorov na ceste k moci od skromných počiatkov cez nespútanú ruskú oligarchiu až po nové príležitosti po celom svete.
MARK GALEOTTI: VORY – RUSKÁ SUPERMAFIA
Ikar, 2019

Medzi životom a smrťou
Autobiografická spoveď bývalého hokejistu Toma Malmquista o najťažších chvíľach jeho života. Tom čaká so svojou dlhoročnou partnerkou Karin prvé dieťa. Karin však náhle vážne ochorie a Tom odrazu behá nemocničnými chodbami medzi jednotkou intenzívnej starostlivosti a neonatológiou – medzi životom a smrťou. Kým Karin uvedú do umelého spánku, Tom jej sľúbi, že pre ňu priebeh udalostí zaznamená. Malmquist sa zároveň retrospektívne vracia k svojmu zoznámeniu s Karin, rozoberá jej vzťah s rodičmi, ako aj boj svojho otca s alkoholizmom a matkino ťažké rozhodovanie, či manžela opustiť.
TOM MALMQUIST: V KAŽDOM OKAMIHU SME EŠTE STÁLE NAŽIVE
Lindeni, 2019

Máte ešte miesto v domácej knižnici?

Kniha, ktorá majstrovsky prepája vášeň s krutosťou dejín
Vyhecoval ju vášnivý sen
Drámy pred Hrou o tróny … keď vládli draci

Facebook Comments