Muž bol najprv zmätený, potom však začal volať na poplach a zburcoval posádku. Nevedel, že aj on sa stane svedkom prvého útoku ponorky, pri ktorom sa podarí potopiť plavidlo.

SS Housatonic blokoval a ostreľoval prístavné mesto Charleston už vyše roka. Až 62-metrová šalupa s výtlakom 1260 ton a 11 kanónmi bola jedným z tromfov námorníctva Únie. Zúčastňovala sa veľkej operácie, ktorej cieľom bolo blokovať prístavy Konfederácie, odstrihnúť ich od príjmov z obchodu a napokon obsadiť tok rieky Mississippi.

Ponorka z bojlera
Konfederácia nutne potrebovala dostať prístavy späť do prevádzky. Do úvahy prichádzali viaceré spôsoby likvidácie lodí, ktoré blokovali mestá. Jedným z nich bolo aj nasadenie ponoriek. Horace L. Hunley bol plantážnik, ktorý pre obmedzenie obchodovania prichádzal o nemalé peniaze. Financoval teda návrh prvých troch ponoriek Konfederácie dúfajúc, že novým strojom sa podarí prelomiť blokádu. Volali sa Pioneer, American Diver a Hunley. Iba tretia menovaná sa však dostala do akcie. Ponorka vážila takmer 7 ton, merala 12 metrov a vyrobili ju z parného bojlera. Pohon pomocou ručnej kľuky zabezpečovalo sedem mužov a kormidelníkom bol dôstojník. Interiér bol mimoriadne stiesnený, jeho maximálna výška dosahovala najviac 120 centimetrov, a otvory, ktorými sa dalo dostať do ponorky a von, boli veľmi úzke, takže sťažovali prípadný núdzový únik. Napriek tomu vyšla prvá skúška ponorky na výbornú. Torpédom, ktoré plavidlo ťahalo, sa podarilo potopiť testovaciu bárku. Nový vynález rýchlo skonfiškovala armáda Konfederácie a premiestnila ho do Charlestonu, ktorý celé mesiace odolával blokáde a bombardovaniu.

Foto: Shutterstock

Vynález zabíja svojho tvorcu
Nanešťastie, zhon vyústil do nehôd so smrteľnými následkami. Počas skúšky kapitán plavidla nechtiac začal ponorný manéver ešte predtým, než sa stihli zavrieť vstupné otvory. Hunley šiel ku dnu, o život prišlo päť mužov. Armádu to ale neodradilo, vyzdvihla ponorku z dna a ďalej ju testovala. Niekoľkokrát úspešne, vždy pod velením skúseného poručíka Georgea Dixona. Keď však bol na dovolenke, rozhodol sa svoj vynález prevetrať sám Horace L. Hunley. Vzal na palubu plnú posádku a úspešne sa ponorili. Nad hladinu sa však ani jeden z nich živý nedostal, na vine bol zrejme otvorený poklop. Generál Beauregard, ktorý mal okrem iného na starosti aj testovanie ponorky, zakázal po tejto tragédii plavidlu ďalšie skúšky. Poručík Dixon ho však presvedčil, aby udelil povolenie pre ostrú plavbu. Hunleyho cieľom sa mal stať USS Housatonic. Výzbroj ponorky tvorilo jediné sťažňové torpédo so 60-kilogramovou náložou, pripevnené k boku plavidla  a smerujúce vpred. Plán bol jasný: Hunley príde na dostrel k cieľu, kapitán vydá povel na spätný chod a pri cúvaní pomocou lana odpáli torpédo.

Foto: Shutterstock

Úspech a skaza
Hunley sa 17. februára 1864 okolo deviatej večer dostal na vzdialenosť asi 100 metrov od USS Housatonic. Loď v tom čase kotvila približne štyri kilometre od brehu. Keď si posádka všimla, že sa k nej tesne pod hladinou blíži zvláštny objekt, bolo už neskoro. Hunley bol príliš blízko a delá z Housatonicu nebolo možné namieriť pomocou modrého svetla signalizoval do prístavu úspech misie. Je možné, že poručík Dixon a jeho muži žili ešte hodinu po potopení Housatonicu. Isté však je, že ponorka, ktorá ako prvá potopila nepriateľskú loď, šla napokon ku dnu aj s celou posádkou. Po ponorke sa pátralo celé desaťročia a úspech napokon dosiahol spisovateľ Clive Cussler. Jeho tím v roku 1995 vypátral Hunleyho pomocou detektora kovov, pretože vrak bol pokrytý nánosom bahna a nebolo ho vidieť. Trvalo ďalších päť rokov, kým sa podarilo vypracovať a uskutočniť projekt na vyzdvihnutie ponorky z morského dna. Snahy o jej zrekonštruovanie prebiehajú dodnes. Telá posádky pochovali v Charlestone.

Foto: Shutterstock

TURTLE
Prvou ponorkou nasadenou v boji bola „Korytnačka“. Ešte v roku 1776 sa Američania pokúsili využiť toto sudovité plavidlo na potopenie vlajkovej lode britského admirála, ktorá kotvila v New Yorku. Útok však nebol úspešný, cieľ vyviazol bez výraznejšieho poškodenia. Prežil aj muž, ktorý „Korytnačku“ riadil a bezpečne ju doviedol späť k pobrežiu.

Zatvorte poklop, ponor!:

Ponorka, ktorá napadla USA
Ponorka: nový rozmer života miliardárov už budúci rok
Ponorka za 1,7 milióna dolárov vám umožní lietať pod vodou

Facebook Comments