Zabudnite na zvučné ostrovné mená, objavujte neznáme južné ostrovy alebo vymeňte severskú pevninu za pláne obmývané oceánom.

Zabudnite nachvíľu na Sicíliu, Korfu, Brač a iné známe ostrovy. Miesta, ktoré majú nezameniteľné čaro, ale majú istú príchuť stereotypu. Sú príznačné množstvom turistov a miestami známymi z rôznych plagátov a pohľadníc. Chcete zažiť niečo iné?

Svet antiky inak
Napríklad v Grécku sa vyhnite typickým destináciám, ktoré propagujú cestovné kancelárie, a vyrazte objavovať. Inštinkt človeka túžiaceho po nových zážitkoch v kolíske antiky vás možno zavedie na grécky ostrov Samothraki. Miesto, kde stretávate mýty na každom kroku a dokážete nasať toľko rozličných vnemov ako na málo ostrovoch v okolí. Na plážach je takmer vždy dostatok miesta. Vyberáme Kipos, kde býva najmenej ľudí. Ak sa chcete osviežiť drinkom, vyskúšajte pláž pod Thermou, kde vám do relaxácie zahrajú aj príjemné rockové hity. Skutočnou ozdobou ostrova je však mys Akrotiri. Je to najsevernejšia časť ostrova, mólo vytvorené z ploských kameňov, na konci ktorého stojí malebný maják. Samothraki je rajom aj pre pešiu turistiku. Objavujte kaňony i bystrinky, vydajte sa k najsvätejšiemu miestu, kaplnke Panaghía Krimniótissa alebo podniknite dlhú túru vedúcu k najvyššiemu vrcholu ostrova, hore Saos.

Vábivá antika na gréckom ostrove Samothraki. Foto: Shutterstock

Portugalské dobrodružstvo
Turistika je pre vás najmä o výhľadoch a Grécko sa vám už zunuje? Potom vás zaujme portugalský ostrov Faial v srdci Azorských ostrovov. Vystúpte na najvyšší vrchol Espalamaca a kochajte sa výhľadom na neďaleký ostrov Pico. Povinnosťou je aj návšteva 400 metrov hlbokej kráterovej jaskyne Caldeira a veľmi fotogenického prístavu jácht v meste Horta. Určite sa zastavte v reštaurácii Genuíno na skvelé plody mora! Ak chcete ísť opäť do prírody, navštívte srdce vyhasnutého vulkánu Capelinho. Na jeho vrchole sa nachádza aj expozícia s fotografiami jeho poslednej erupcie.

Vyhasnutý kráter sopky na portugalskom ostrove Faial. Foto: Shutterstock

Taliansky sladkovodný raj
Turistiky nie je nikdy dosť, ale nezaškodí sa potúlať ani po úzkych uličkách. A ktorá krajina je nimi preslávená, ak nie Taliansko? Jazerný ostrov Monte Isola v srdci jazera Iseo v provincii Bergamo má v rovnomennom mestečku uličiek neúrekom, ale nie je to žiadne veľkomesto. Objavujte krásy jazerného ostrova peši, kúpte sa v sladkej vode a vychutnávajte si absenciu automobilového ruchu. Nenájdete tu totiž takmer žiadne autá preháňajúce sa poľnými cestami. Ak máte šťastie, uvidíte starostu, ako ide do práce na džípe. Renesančné kostoly potešia milovníkov histórie a megalomanské vily zas obdivovateľov modernej architektúry. V Taliansku je čarovné najmä objavovanie jazerných mestečiek. Majú inú atmosféru ako prímorské a dokážu nadchnúť výhľadmi na ostrov či reštauráciami s malými mólami pre riečne loďky. Navštívte mestečko Pisogne alebo Riva di Solto. V lete sa dá jazero využívať na vodné športy, ktoré majú Taliani tak radi.

Pobrežie sladkovodého ostrova Monte Isola v Taliansku. Foto: Shutterstock

Neznámejšie Chorvátsko
Potrebujete na dovolenke väčší pokoj a cítiť sa skôr ako súčasť prírody a nie ako turistický artikel? Môžete to zažiť napríklad aj v Chorvátsku, ktoré Slováci tak veľmi obľubujú. Ak ste unavení z obrovských rušných ostrovov, ako sú Brač, Klak či Korčula, choďte napríklad na Brijunské súostrovie. Dva väčšie a dvanásť malých ostrovčekov neďaleko Istrie dokážu zaujať národným parkom s rozlohou 36,2 km² a panensky pôsobiaci raj so 680 rastlinnými druhmi láka aj honosnou rezidenciou juhoslovanského prezidenta Tita. Určite navštívte aj miestne safari, zoologická záhrada zaujme aj tých, ktorí tieto atrakcie pre množstvo ľudí zo svojho diára vypustili. Nevynechajte ani prehliadku nového návštevníckeho centra, kde sa dozviete veľmi pútavým spôsobom o prírodných a kultúrnych pamiatkach na ostrovoch. Chorváti si dávajú záležať, aby sa z Brijuni nestali ostrovy zaplavené hotelmi, preto je výstavba ubytovacích kapacít zastavená. Ostrovy sú známe aj tým, že poplatky za zakotvenie lode sú tu vysoké práve pre obmedzenie ich počtu.

Pohľad na Brijunské súostrovie v Chorvátsku. Foto: Shutterstock

Poklad severu
Ostrovný život ale neznamená len dlhé slnečné dni a tropické teploty. Stačí, ak začnete objavovať viac sever Európy a narazíte na množstvo zaujímavých miest obmývaných morom zo všetkých strán. Poviete si, že v Holandsku ste pobehali to najzaujímavejšie, keď ste boli v Amsterdame, Rotterdame či Eindhovene? Počuli ste niekedy o Frízskych ostrovoch? Nie? Tak to je ďalší dôvod ich navštíviť. Sú to obrovské plochy zeme, pričom západná časť patrí Nemecku a východná Holandsku. Od pevniny ich delí Wattové more, ktoré je známe plytčinami a je v zozname UNESCO. Samotné ostrovy sú na holandskej strane popretkávané cyklotrasami, čo je v krajine tulipánov dobrým zvykom. Najmä ostrov Textel je na bicyklovanie ako stvorený. Keď prídete do prístavu, budú sa na vás usmievať desiatky rôznych dvojkolesových tátošov. Na Textel sa dostanete pokojne aj z Amsterdamu. Vlakom cestujete len hodinu a pol do mestečka Den Helder a odtiaľ je to trajektom len dvadsať minút, potom treba už len využiť bicykel! Požičiate si ho naozaj lacno, určite s ním začnite objavovať najmä sever ostrova. Nájdete tu verejne prístupný maják a krásnu pláž. Ak budete mať šťastie, stretnete aj tuleňov. Ostrov je ako stvorený pre tých, ktorí nemajú radi stereotyp. Raz si vyšliapete na maják Eierland, inokedy prechádzate popri holandských savanách a piesočnatých dunách. Samotný maják má 150-ročnú históriu a zažil si svoje najmä počas Gruzínskeho povstania v máji 1945, kedy bol takmer celý zničený. Na starých múroch si môžete všimnúť diery po strelách. Neďaleká pláž je zas ako stvorená pre paragliding a je zážitok sledovať profesionálov, ako vypĺňajú oblohu svojimi farebnými „krídlami“. Ostrovné dobrodružstvo nemusí znieť zvučne. Práve v menej známych miestach na juhu i severe Európy máte väčšiu pravdepodobnosť zažiť niečo úplne nové a jedinečné.

Jeden z mnohých typických pohľadov na holandskom ostrove Textel. Foto: Shutterstock

Poďte s nami objavovať:

Ostrovček Migingo je rybársky štát v štáte
Ostrov za cenu dvojizbového bytu má poriadne temnú minulosť
Ostrov Pitcairn hľadá nových obyvateľov, býva tam iba 48 ľudí

Facebook Comments