Nazývajú sa „the majors“ a ide o Turnaj Masters, PGA Championship, U.S. Open a British Open. Podobne ako je v hierarchii tenisových Grand Slamov na najvyššiu pozíciu radený Wimbledon, a to najmä pre svoju históriu a atmosféru, takisto môžeme za najprestížnejší spomedzi golfových turnajov považovať British Open.

Je jediný zo štyroch „majors“ turnajov, ktorý sa koná mimo Spojených štátov. Jeho dejiskom sú golfové ihriská vo Veľkej Británii, pričom pri organizovaní turnaja sa pravidelne striedajú najprestížnejšie golfové kluby v krajine. „Pokiaľ chcete byť hráčom, ktorého meno si majú ľudia zapamätať, tak musíte aspoň raz vyhrať British Open,“ povedal svojho času Jack Nicklaus, ktorý je rekordérom v počte titulov z „majors“ turnajov (18) a British Open vyhral v rokoch 1966, 1970 a 1978.

Tento rok ( 18. 7. 2019 – 21. 7. 2019) BRITISH OPEN hostil Royal Portrush Golf Club v Severno Írsku. Foto: Profimedia.sk

Rotuje desať ihrísku
British Open je na programe tradične v polovici júla (tentoraz v termíne 18. – 21. 7.), pričom práve od tohto roka bude uzatvárať sezónu „majors“ turnajov. Stalo sa tak po presunutí konania PGA Championship z augusta na máj. Tento ročník British Open bude výnimočný aj tým, že za jeho dejisko bol vybraný Royal Portrush Golf Club v Severnom Írsku. Len po druhý raz v histórii tak nastane situácia, že sa turnaj nebude hrať na ihrisku v Škótsku alebo Anglicku. Prvýkrát to bolo v roku 1951 a organizátorom bol taktiež golfový klub v grófstve Antrim. Podľa súčasného systému má pri usporadúvaní podujatia rotovať desať rôznych golfových ihrísk – päť škótskych, štyri anglické a jedno v Severnom Írsku. Všetky sa radia do kategórie „links“, ktorou sa označujú ihriská v blízkosti pobrežia s častými pieskovými prekážkami, no na druhej strane len s minimom stromov a vodných prekážok.

Tiger Woods sa viackrát vyjadril, že práve British Open je jeho najobľúbenejším z „majors“ turnajov. „Na takomto type ihriska treba byť dostatočne kreatívny, neustále premýšľať a analyzovať, aký úder je najlepšie zahrať. Ak chcete na British Open zvíťaziť, musíte mať skvelý cit pre hru. Pre mňa je hranie na „links“ ihriskách vždy zábavou, pretože nemusíte hrať dlhé údery, ktoré nemám príliš v obľube. Vnímam to tak, že práve tu mám najväčšiu šancu zvíťaziť,“ povedal na predošlom ročníku Woods, ktorý British Open vyhral zatiaľ trikrát.

Pre víťaza džbán na víno
Rovnako ako tenisový Wimbledon, tak aj British Open je najstarší spomedzi štyroch hlavných turnajov sezóny. Teraz je na programe v poradí už jeho 148. ročník. British Open sa po prvýkrát konal ešte v roku 1860 v škótskom Prestwick Golf Club, ktorý sa stal jeho výlučným dejiskom na ďalších jedenásť rokov. Za vznikom podujatia sa skrýva tragická udalosť, ktorou bolo úmrtie Allana Robertsona, považovaného za najlepšieho golfistu svojej doby. Keď Robertson v roku 1859 zomrel na následky žltačky, rozhodli sa vtedajší britskí golfoví profesionáli usporiadať spoločný turnaj, aby rozhodli o tom, kto z nich je momentálne najlepším golfistom v krajine. Na turnaji v Prestwick Golf Club sa vtedy zúčastnilo osem profesionálov a víťaz Willie Park senior dostal ako trofej kožený opasok so striebornou prackou.

Ten sa najlepšiemu hráčovi udeľoval aj nasledujúcich desať rokov, až kým ho Thomas Morris za tri výhry v rade nezískal do trvalého vlastníctva. Zároveň to bol aj vcelku bizarný dôvod, prečo sa v roku 1871 British Open neuskutočnil – organizátori nemali pripravenú žiadnu trofej, ktorú by odovzdali víťazovi. Až o rok neskôr bol prezentovaný Claret Jug, strieborný džbán na víno, a ten sa udeľuje víťazovi dodnes. Rytec pritom jeho meno na trofej gravíruje prakticky okamžite po rozhodujúcom údere tak, aby mohla byť trofej odovzdaná ešte priamo na ihrisku. Claret Jug má následne aktuálny víťaz v držaní jeden rok, pričom pred konaním ďalšieho British Open ho vráti organizátorom a vo vlastníctve mu zostane jeho replika.

Lukratívne prémie
Kým na prvom ročníku štartovalo iba osem hráčov, dnes sa ich na British Open zúčastňuje 156. Okrem najlepších golfistov svetového rebríčka majú šancu dostať sa do štartového poľa aj amatérski hráči, ktorí uspejú na kvalifikačných turnajoch. British Open sa hrá počas štyroch dní, pričom po prvých dvoch dňoch sa štartové pole zúži na 70 najlepších hráčov (tzv. cut). Predošlý ročník vyhral pomerne prekvapujúco Talian Francesco Molinari, v tom čase 20. hráč svetového rebríčka. Získal odmenu v prepočte 1,6 milióna eur, pričom dokopy boli hráčom vyplatené prémie vo výške viac ako 9 miliónov eur.

V roku 2018 sa stal víťazom Francesco Molitari. Foto: Profimedia.sk

Svet loptičiek na jamiek v tráve:

Golfistka Paige je najkrajšou športovkyňou
Kultové golfové turnaje: Ihrisko Augusta je určené len pre tých vyvolených
Pravého profíka nič nerozhádže: Úder zahrá aj zo stromu!

Facebook Comments