Michal sa stále viac uzatváral do seba. Nevedel sa sústrediť na rozhovor, unikali mu detaily, pretože sústavne nemyslel na nič iné, len aby nezodvihol ruky pri gestikulácii a nebolo mu vidieť zúfalo prepotené miesta na tričku. Keď si ho minulý týždeň po porade šéf zavolal k sebe, tušil prečo. Vedel, že najmä v lete je prepotený a nedokáže udržať pod kontrolou ani zápach, ktorý on síce už necítil, ale jeho kolegovia áno. Michal mal i napriek obmedzujúcemu problému šťastie. Šéf mu dal ešte šancu. Ponúkol mu pár dní dovolenky a poskytol mu e-mailovú adresu na špecializovanú kliniku, kde mu jeho trápenie môžu vyriešiť rýchlo a s jasným efektom.

Nekonečný kolotoč
Ak sa aj vy točíte celé mesiace v nekončiacom kolotoči, trápite sa zvýšenou vlhkosťou a zápachom v oblasti podpazušia, je čas, aby ste sa postavili problému čelom a zvážili, aké máte možnosti. To, čo zvládate v saku, ktoré odsaje nadmerné množstvo potu, v letných horúčavách viac než pravdepodobne nezakryjete. Koľko rokov ste nehrali ani futbal, ani tenis, aby ste sa nemuseli pred kamarátmi hanbiť za prepotené tričko? A vaša trauma sa tu ani zďaleka nekončí. Posledná blízka kamarátka od vás doslova ušla v momente, keď ste sa ju pokúsili objať.

Potenie pod kontrolou
Potenie patrí k prirodzeným procesom, ktoré v našom organizme neustále prebiehajú. Naše telo sa potením zbavuje všetkého, čo nepotrebuje. Tento systém zároveň funguje aj ako vnútorná ventilácia alebo „chladnička“. Práve potom si telo dokáže regulovať telesnú teplotu. Aj to je dôvod, prečo sa v horúcich dňoch potíme viac. V tomto prípade platí rovnako všeobecne známe pravidlo: všetko s mierou. Ak sa potíte viac než iní, treba sa pýtať na príčinu a hľadať riešenie. Prvou pomocou, po ktorej každý siahne automaticky, je kozmetika. Tá však nie vždy zaberá, a tak sa pekné letné dni stanú pre vás doslova peklom.

Botulotoxín v rukách odborníka
Určite ste už počuli o botulotoxíne. Viac než pravdepodobne o ňom pri káve hovorila vaša manželka s kamarátkami. Takzvaný klobásový jed sa totiž najčastejšie využíva na odstraňovanie vrások. Pomocou botulotoxínu sa však môžete zbaviť i nežiaduceho a obťažujúceho potenia v podpazuší alebo aj na dlaniach. Ošetrenie je jednoduché a nenáročné na čas aj na pocit. Približne do pol hodiny máte všetko za sebou. Samozrejme, za predpokladu, že sa zveríte do rúk odborníka. „Botulotoxín (BTX-A) injekčne vpravujeme tenkou ihlou na postihnuté miesta,“ upresňuje priebeh ošetrenia skúsená dermatologička. Približne po štrnástich dňoch od zákroku sa preruší prenos impulzov, čím sa potenie výrazne redukuje až na 90 %. Botulotoxín je v tejto forme absolútne bezpečný a všetky obavy sú neopodstatnené. „Na to, aby sme sa otrávili touto látkou, by sme potrebovali tisícnásobne vyššie množstvo, čo je prakticky nemožné. Po každej aplikácii sa toxín v organizme postupne degraduje,“ uvádza na správnu mieru neodôvodnené fámy o botulotoxíne MUDr. Chudíková. Efekt suchého podpazušia alebo dlaní si môžete po ošetrení užívať až niekoľko mesiacov.

Zverte sa šetrnému laseru
Pokiaľ vás botulotoxín neoslovil, stále máte možnosť sa tejto nepríjemnej vlhkosti a zápachu zbaviť laserom. Laserová metóda je rovnako bezpečná a rýchla. „Laserové ošetrenie patrí k novým metódam, ktorými vieme výrazne obmedziť obťažujúce potenie v podpazuší. Tri až štyri dni pred zákrokom odporúčam oholiť si podpazušie,“ vysvetľuje odborníčka. „V deň ošetrenia si takzvaným jód-škrobovým testom vizualizujeme aktívne potné žľazy. Takto si presne vyčleníme veľkosť ošetrovanej plochy, zakreslíme ju ceruzkou a označenú kožu dezinfikujeme. Následne instilačnou pumpou injikujeme špeciálny anestetický roztok do ošetrovaných miest. Skalpelom si spravíme malý, asi päťmilimetrový rez do kože, aby sme kanylu s laserovým vláknom dostali do podkožia, až ku klbkám potných žliaz. Následne šetrne prechádzame kanylou s vláknom v podkoží po vyznačenej ploche a vzniknutou laserovou energiou ničíme potné žľazy. Celé ošetrenie trvá približne hodinu. Na záver vstupné otvory prekryjeme stripom,“ uzatvára rozprávanie o laserovom ošetrení nadmerného potenia v podpazuší MUDr. Chudíková.

Bezprostredne po ošetrení podpazušia môžete cítiť v danej oblasti teplo. „Klientom vždy odporúčam nosiť voľné vzdušné oblečenie, podpazušie nedráždiť žiadnou kozmetikou, kože sa dotýkať opatrne. Na saunu, bazény aj cvičenie tri až štyri týždne radšej zabudnite,“ vymenúva odborníčka detaily, ktoré by ste mali akceptovať, aby bol výsledok maximálny. Nasledujúce dni môžete pokojne dodržiavať všetky hygienické návyky, môžete používať vodu a mydlo, ale miesta vstupov musíte šetrne obchádzať. Hojenia ani dlhej rekonvalescencie sa nemusíte obávať, nakoľko ošetrenie laserom je veľmi šetrná metóda. S výsledkom budete určite nadmieru spokojní, pretože potenie sa vám okamžite zmierni na hranicu 80 až 90 %.

AK EŠTE STÁLE VÁHATE
Ošetrenie laserovou metódou je pre vás vhodné od momentu, keď vás nadmerné potenie obťažuje, keď sa odmietate vyrovnať so zvýšenou vlhkosťou a zápachom v oblasti podpazušia,
keď nie ste vhodný klient na botulotoxín, ale aj v prípade, ak máte alergiu na antiperspiranty.


Pri zdraví ešte ostaneme:

Prekážajú vám opuchnuté oči?
Trpíte obezitou? Zbavte sa jej čím skôr, lebo …
Sedem dôvodov, prečo odmietnuť cukor

Facebook Comments