Inšpiráciou mu navyše bola jedna úchvatná stavba ležiaca neďaleko našich hraníc.

Pri čítaní rozhovorov so Simonom Mawerom o jeho pocitoch, keď prvýkrát vstúpil do slávnej brnianskej vily Tugendhat, sa mi opäť rozvírili pred očami spomienky na toto miesto. Podobne ako známeho autora, aj mňa po zostupe špirálovitým schodiskom doslova uchvátila tá miestnosť, ktorá pulzuje svetlom, aj keď za jej veľkými oknami vládne nečas. Ja som ju, našťastie, zažil a vnímal v príjemnom počasí, kedy sa svetlo doslova prelievalo po jej interiéri a dalo výraznejšie vyniknúť ónyxovej stene i typickým kreslám a ďalšiemu nábytku v interiéri.

Kniha roka
Za pocitmi sa však ukrýva aj kus histórie a práve ten Simon Mawer považoval za potrebné osvetliť. O tom, že sa mu to podarilo, svedčí aj fakt, že v roku 2009 získal za knihu Sklenená izba nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu a román sa stal knihou roka podľa The Economist, The Daily Telegraph, Financial Times, London Evening Standard a The Observer. Tento rok sa aj v našich kinách objavila jeho sfilmovaná verzia so zvučnými menami. Simon Mawer príbeh vily a jej obyvateľov čiastočne pozmenil. Už samotné stretnutie jej majiteľov priemyselníka Viktora Landauera (v skutočnosti Fritza Tugendhata) a jeho manželky Liesel (v skutočnosti Grety) s architektom Reinerom von Abtom (v skutočnosti Ludwigom Miesom van der Rohe) sa neodohralo na svadobnej ceste, ešte pred svadbou ho požiadali o projekt rodinného domu. Zákazku architekt prijal v septembri 1928 po návšteve Brna, uchvátený stavebnou parcelou s nádherným výhľadom.

Láska a dráma
Jeho známy výrok „menej je viac“ tu uplatnil naozaj dôsledne a vytvoril pre Landauerovcov neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky, ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie, a teda boja o holý život neprinúti opustiť mesto aj krajinu. Táto kniha prepájajúca vášeň s krutosťou dejín a skvele vystihujúca fascináciu konkrétnym miestom by vás nemala obísť.

Máte radi knihy?

Drámy pred Hrou o tróny … keď vládli draci
Tipy na dobré čítanie: O napätie a históriu nebude núdza
The Joy of Cooking: Americká biblia gastronómie

Facebook Comments