Nie je to len o hraní sa so špičkovým softvérom i hardvérom, ale najmä o zachraňovaní našej histórie. Samozrejme, i tej filmovej.

Čiernobiely záznam z vojenského tábora pred bitkou o Ypres v roku 1914. Smiešne rýchlo pohybujúci sa vojaci, nulové zvukové efekty a čiernobiely a trhaný obraz. Kamerová technika bola v tomto období ešte v plienkach, no i tak zachytila niečo, vďaka čomu vieme, ako pred viac ako sto rokmi bojovali a umierali naši prastarí otcovia.

Nemôžu zostarnúť
Veľkú vojnu však technológie dokázali ešte viac oživiť. Rozprávať by o tom mohol najmä režisér filmov zo sveta Pána prsteňov Peter Jackson. Jeho dokument Nikdy nezostarnú (They shall not grow old) spôsobil revolúciu v remastrovaní starých záznamov. Viac ako 100 hodín filmového záznamu, tisícky výkonných počítačov a remastrovanie framu po frame. Odborníci z WingNut Films museli vymyslieť vlastný softvér na to, aby dokázali upravovať storočie starý videozáznam. „Staré záznamy boli točené na primitívnych ručných kamerách s rýchlosťou 13 až 15 framov za sekundu. Nevedeli sme sa teda zbaviť takzvaného Chaplinovho efektu, teda rýchlej gestikulácie vojakov a podobne. Záznam sa nedal len tak spomaliť. Museli sme vytvoriť takzvané umelé framy pomocou počítačov medzi existujúcimi zábermi a pretvoriť ich na 24 framov za sekundu,“ povedal Peter Jackson pre portál Radiotimes. Každý frame po frame sa musel digitálne zafarbiť, čo mal na starosti Mathew Wear, dlhoročný expert preverený filmami ako District 9 či Hobit. Do dokumentu Jackson zakomponoval aj záznamy spovedí veteránov z prvej svetovej vojny, zozbierané v 60. rokoch. No naozajstná výzva bola ozvučenie filmu. Obraz sa upravoval z existujúceho záznamu, ale ako dodať zvuk do niečoho, čo nemá žiadne ozvučenie? Jednoducho ho vytvorili z ničoho. Jackson najal na film expertov na odčítavanie z úst a dabingoví herci predabovali jednotlivých vojakov. Zvuky digitálne upravili tvorcovia z WingNut Films, použité z vojnových filmov tak, aby presne sedeli na dané typy zbraní či pochodovanie vojakov. Opäť vytvorili špeciálny program, ktorý vkladal do záberov zvuky správnej intenzity a echa.

Obnova klasiky
Peter Jackson a jeho tím patrí k vysokej škole remastrovania, no ani „jednoduchší“ prerod starších filmov do digitálnej podoby nie je nič jednoduché. Veľakrát zistíte, že pri prechádzaní
starých archívnych záznamov nemáte čo upravovať. „Ak boli staré filmy dlho a zle skladované, môžeme o ne prísť nadobro, kotúče s filmami nemôžu byť osvetlené, 80 % natočených nemých filmov preto neexistuje,“ povedal pre portál Syfy expert na remastrovanie James Neurath. Pracovať záber po zábere znie možno veľmi zavádzajúco, no ide o definíciu mravčej práce. „Predstavte si, že priemerný film, ktorý reštaurujeme, má 140-tisíc framov. Trvá to veľakrát aj týždne čistej práce, kým starý film prepracujete do novej podoby,“ povedal v príspevku stanice Syfy Ryan Emerson, šéf spoločnosti zaoberajúcej sa remastrovaním starých filmov.

Foto: Shutterstock

Technológie vládnu
Keď prídete do štúdia zaoberajúcim sa reštaurovaním starých snímok, pocítite atmosféru minulosti, ale i budúcnosti. V jednej časti miestnosti na vás pozerajú staré magnetofónové prehrávače s páskami a v druhej najmodernejšie počítače a drahé unikátne stroje. Určite vás zaujme alkoholový filmový čistič Lobster Smith, ktorý prečistí všetky staršie filmové negatívy, nie však tie vážnejšie poškodené. Vtedy príde na rad napríklad ultrasonický čistič CF 8 200. Veľká kvádrovitá skriňa s tlmeným hlukom sa postará aj o vážnejšie trhliny na filmovej páske. Srdcom remastrovacieho štúdia je však vždy moderný filmový skener. Súčasné používajú rozlíšenie aj 6K. Mnohé z nich sa používali vo filmových štúdiách na supertrikové sekvencie vo filmoch Hobit či snímky zo sveta Harryho Pottera. Skenujú aj 16-milimetrové filmy a záznamy staré aj viac ako pol dekády. Samozrejme, podobných expertov nájdeme aj na Slovensku. Stačí si pozrieť remastrovanú verziu filmov ako Jánošík či Rysavá jalovica.

Zabijak konšpirácií
Technológie nie sú dôležité len pri obnove historických filmov na priblíženie autenticity daných konfliktov či dejinných udalostí. Môžu dokonca pomôcť vyriešiť dlhotrvajúce záhady či umlčať konšpirátorov. Presne to sa podarilo tvorcom dokumentu Stratená guľka o atentáte na prezidenta Johna F. Kennedyho. Tím expertov pod vedením investigatívneho žurnalistu a autora Maxa Hollanda reštauroval tieto snáď najznámejšie amatérske videá sveta vrátane slávneho záznamu streľby od Abrahama Zaprudera. Viac ako dvesto políčok desaťsekundového videa bolo kompletne reštaurovaných pomocou vyčistenia pôvodného 35 mm videa a následne vďaka 4k skenera pretvorili experti dotrhaný obraz na záznam vo vysokom rozlíšení. Dokázali tak napríklad vylúčiť absurdnú teóriu o tom, že na prezidenta vystrelil vlastný ochrankár.

Vďaka remastrovaniu videí Waltera Nixa a Maxa Bella zas zničili ďalšiu domnienku, ktorá pracuje s teóriou, že na prezidenta niekto strieľal z trávnika Grassy Knoll. Vynovený záznam jasne ukázal, že na tom mieste v dobe prejazdu prezidentovej limuzíny ani nikto nestál. Tieto záznamy museli remastrovať jedni z najlepších expertov v odbore. Pracovníci inštitútu The Packard Center vo Virgínii sa museli popasovať s nočnou morou každého filmového reštaurátora – obnovovaním záznamu z 8-milimetrového filmu. Vďaka novým technológiám a špeciálnemu skeneru to však zvládli. Obnovovanie starých záznamov môže byť dôležité aj na boj s fámami a definitívne tak dáva i novým technológiám punc hodnoty. Vracia nás do minulosti, ktorú vďaka tomu môžeme hlbšie študovať alebo sa ňou intenzívnejšie baviť.

Foto: Shutterstock

Návrat k pixelovým klasikám
Majstri v remastrovaní musia ovládať špeciálne softvéry na vynovovanie starších diel s použitím najdrahšieho „železa“ na planéte. A kto má k počítačom bližšie, ak nie tvorcovia videohier? Stačí sa pozrieť na nedávne nové „prerábky“ klasických titulov a každý hráč musí ich prácu obdivovať. Nie je to vždy len dolaďovanie starej grafickej stránky. Pri remaku klasickej hry Resident Evil 2 museli vývojári z firmy Capcom začať úplne odznova a svojím vzorom sa len v obrysoch inšpirovať. Gro bolo využitie Motion Picture kamier nielen pri „cut scénach“, ale i v rámci bežných pohybov postáv v hre. Avšak i vo svete videohier sa často „len“ vylaďuje. Príkladom je renovácia staršej strategickej hry S.W.I.N.E., pretvorenej do zážitku v ultra HD rozlíšení alebo hitu konzol Crash Bandicoot. Ešte stále však existuje množstvo ľudí, ktorí si chcú na klasiku zaspomínať aj s jej klasickým výzorom. Tak prečo jej nevdýchnuť nový život?

Foto: Shutterstock


Mohlo by vás zaujať:

Lepšie videozábery z dronu ste možno nevideli
Radomír Markovič dotvára filmové a videoherné svety

Facebook Comments