V rozhovore pre BREAK prezradila aj niečo o svojej ďalšej chystanej novinke a aj to, či v budúcnosti vyskúša nejaký nový žáner.


Nedávno vám vyšla vaša štvrtá kniha Rozhodnutie. Čím sa najviac líši od tých predchádzajúcich?
Je to prvý príbeh, ktorý som zasadila do prostredia mimo Európy. Zároveň som sa prvýkrát pokúsila spojiť romanticko-erotický román s prvkami trileru a podľa reakcií čitateľov verím, že to nebolo naposledy. Písanie príbehu Rozhodnutie bolo pre mňa výnimočnou a dobrodružnou jazdou, ktorou som si sama nastavila latku o čosi vyššie.

Je v knihe pasáž, ktorá má pôvod v skutočnej udalosti?
Takých je tam hneď niekoľko, pretože ak by som v písaní nemiešala korenie fantázie s korením reality, nikdy by som nedosiahla tú správnu príchuť.

Za aký čas ste Rozhodnutie napísali?
Doposiaľ to bola moja najrýchlejšie napísaná kniha. Spočiatku to mal byť iba seriózny úlet, ku ktorému ma podnietil jeden vášnivý sen. Prisnil sa mi dvakrát. Vtedy som odložila písanie tretej knihy (Posledný džentlmen) a začala písať príbeh Wyatta a Raven. Za štyri dni som napísala tretinu obsahu knihy. Samozrejme, zvyšok som písala o čosi dlhšie, v čistom čase asi tri mesiace, ale už sa nedalo cúvnuť.

Má z vás postava hlavnej hrdinky Raven iba niečo alebo veľa?
Klamala by som, ak by som zapierala, pretože istým spôsobom autor vždy vkladá do hlavnej či vedľajšej postavy kus zo seba. Môj prípad nie je výnimkou. Povahou sa do istej miery stotožňujem so všetkými mojimi hlavnými postavami nežnejšieho pohlavia a to, že všetky majú v sebe cestovateľského ducha a chuť po dobrodružstve, to nie je náhoda.

Aktívne ste pristupovali aj k tvorbe obálky knihy. Ako vznikala?
Keďže veľká časť príbehu sa odohráva v Malajzii, už od začiatku som mala v hlave predstavu exotickej obálky. Figuroval v nej aj muž, ktorý by dokonale pasoval na hlavného hrdinu a na prvý pohľad by z neho sršala správna charizma. Tak som hľadala fotografie, ktorých kombinácia by mi túto víziu splnila a nebála som sa experimentovať trochu s abstrakciou v grafike. Spolupráca s americkou grafičkou všetko zrealizovala.

Knihu ste si vydali sama. Je to väčší boj, ako keď máte za sebou etablované vydavateľstvo?
Záleží od uhla pohľadu. Skúsené vydavateľstvo vie v mnohom poradiť a usmerniť, ale nemusí mať priestor na to, aby autora zapojilo do všetkých procesov. Ja som veľmi zvedavý a všestranne zameraný človek a chcem byť súčasťou nielen napísania príbehu, ale aj jeho zhmotnenia. Všetko má svoje plusy i mínusy a hoci to, čo môže autora frustrovať v spolupráci s vydavateľstvom, ktoré má rozhodujúce slovo, aj pri samovydaní sa nájde mnoho úskalí, kedy sa treba správne rozhodnúť a rýchlo konať. Samovydanie je boj, no pre mňa skôr fyzický než psychický, a to v konečnom dôsledku môže byť menej vyčerpávajúce, aj keď sa človek nadrie až-až.

V čom sú najväčšie pozitíva toho, keď si autor knihu vydá vlastným nákladom? Napadá mi hlavne otázka autorskej slobody…
Áno, najmä tá sloboda. Akurát je to najväčšie pozitívum i najväčšie negatívum v jednom, pretože sloboda je záväzok a veľká zodpovednosť. Pre mňa je ďalej výhodou, že mám prehľad o každej čiarke a viem urobiť maximum, aby som bola spokojná s výsledkom, pretože je to takmer celé iba v mojich rukách. Môžem si plniť sen nielen o tom, že mi vyjde kniha, ale aj o tom, ako bude vyzerať, koľko kusov z nej vytlačím a koľko zo zisku mi preplatí náklady na výrobu knihy a marketing. Kreativita má len také hranice, aké si určím sama, alebo aké mi určia obmedzenia trhu.

Rozhodnutie sa odohráva v americkom Utahu i exotickej Malajzii. Navštívili ste niektorú z týchto destinácií?
Áno, obidve, a už vtedy som vedela, že z týchto cestovateľských zážitkov chcem raz čerpať. V Malajzii to bola láska na prvý pohľad, konkrétne Kameronské vysočiny, ktoré mi učarovali a v knihe im venujem patričný priestor. Utah vo mne tiež zanechal silné impresie, počas road tripu po USA, na ktorý sme sa s priateľkou vydali pred dvomi rokmi. Dve baby s požičaným autom naprieč Severnou Amerikou, to si priam pýta zážitky. Práve mestečko St. George, kde žije hlavná hrdinka knihy, vo mne zanechalo zvláštny dojem, hoci na prvý pohľad nemusí byť ničím výnimočné.

Ste vášnivá cestovateľka. Ktorá vysnívaná krajina vám však ešte stále uniká?
Mojím veľkým snom bola návšteva Kamerunu, kde ešte žijú najnižší obyvatelia planéty, pygmejovia, vo svojom prirodzenom prostredí. Chcela som mať tú česť spoznať ich, kým ich pomýlené hodnoty dnešnej civilizácie nadobro vymažú z povrchu zemského. A stále chcem, ale momentálne mám pred touto časťou Afriky rešpekt kvôli nebezpečným nepokojom.

Vaši fanúšikovia zrejme neostanú dlho bez novej knihy Michaely Zamari. Prezradíte niečo o nej a kedy asi vyjde?
Tento rok som sa rozhodla spraviť si voľnejšiu jeseň a konečne si užiť Vianoce, preto čitateľov poteším ešte jedným románom na konci augusta. Bude to návrat k romanticko-erotickej sérii Šéf môjho šéfa, ktorú si fanúšikovia obľúbili. Príbeh ďalšej dvojice z partie, ktorý dostal názov Osud nevyjednáva (Klient môjho šéfa). Zostanem tak ešte pri letnej tematike.

Stretli ste sa už aj s negatívnymi reakciami typu „prestaňte s tou erotikou“? Alebo vás to ešte viac vyhecuje?
Stretla som sa už s rôznou kritikou, ale doposiaľ sa nikto nesťažoval konkrétne na erotiku. Od začiatku vsádzam skôr na kvalitu než na kvantitu, preto v mojich knihách nenájdete šteklivú scénu na každej druhej strane. Ale keď už k nej príde, tak dám do nej všetko.

Chceli by ste časom skúsiť aj nejaký nový žáner? Fantasy, historickú romancu?
Pri príbehu Rozhodnutie som trochu zabŕdla do trileru, ale na čistý triler, ba dokonca krimi by som si tak skoro netrúfla. A temné krimi alebo horory by som prenechala autorom, ktorí sa v tomto žánri našli. História nie je mojou silnou stránkou, preto má najväčšiu šancu fantasy. K nemu ma to celkom ťahá. Sebakriticky však viem, že ešte si tento žáner musím poriadne načítať, kým ma kopne správna inšpirácia.

Ktorého autora, autorku máte najradšej? Kto vás inšpiruje?
To by bol dlhý zoznam a momentálne sa zameriavam na tvorbu, v ktorej som sa našla, teda skôr na romantickú beletriu. Vzorom je pre mňa napríklad Colleen Hoover, ktorá bravúrnym spôsobom spája ťažké spoločenské témy ako domáce násilie či zneužívanie maloletých s romantickým príbehom. Z domácich radov je pre mňa veľkou majsterkou slova Monika Wurm a najnovšie som svoju spriaznenú dušu našla v autorke Baja Dolce. Človek by až neveril, aké náročné môže byť napísať jednoduchú romantickú oddychovku s vkusnou erotikou. Zakaždým je to napínavá výzva.

 

Ak chcete vyhrať jednu z troch autorkou podpísaných kníh Rozhodnutie, sledujte náš Facebook a zapojte sa do súťaže!

 

Facebook Comments