Keď v apríli 2018 ohlásil kultový autor George R. R. Martin, autor ságy Pieseň ľadu a ohňa, podľa ktorej vznikol mimoriadne úspešný seriál Hra o tróny, svoju novú knihu, fanúšikovia jasali. Nedočkali sa však šiesteho pokračovania spomenutej slávnej série, ale úvodného zväzku dvojdielnych dejín rodu  Targaryenovcov. Vychádza len niečo vyše pol roka po anglickom vydaní s názvom Oheň a krv a s originálnymi ilustráciami Douga Wheatleyho.

Búrlivá história Západnej zeme
Storočia pred udalosťami opisovanými v Hre o tróny sa rod Targaryenovcov, jediných z dračích pánov, ktorí unikli Skaze Valýrie, usadil na Dračom kameni. Príbeh Ohňa a krvi sa začína pri legendárnom Aegonovi Dobyvateľovi, stvoriteľovi Železného trónu, ktorý zjednotil Sedem kráľovstiev pod svoju korunu. Zo starého valýrskeho rodu sa stala kráľovská dynastia, ktorá vládla na novom území nielen ohňom a krvou, ale priniesla i mier.

V Hre o tróny a ďalších príbehoch Piesne ľadu a ohňa sa spomínajú mená targaryenovských kráľov, bitky, v ktorých bojovali, úskoky, ktorým museli čeliť. Čitatelia dobre poznajú Maegora Krutého či fanatického Baelora Požehnaného. Ako sa to však všetko začalo, čo viedlo ku krvavým bojom? Akí boli títo panovníci s dračou krvou, ktorí uzatvárali manželstvá medzi bratmi a sestrami? Ako prišli o svojich drakov a odkiaľ sa vzali tri dračie vajcia, ktoré dostala ako svadobný dar o mnoho rokov neskôr Daenerys Targaryenová? Prečo bolo smrteľne nebezpečné vydať sa do Valýrie po Skaze? To všetko a ešte viac ponúka rozsiahla kronika Západnej zeme, ktorá vychádza zo zápisov veľmajstrov, majstrov, septonov a občas i radových pisárov Siedmich kráľovstiev. Farbisto opisuje udalosti a rozhodnutia, ktoré viedli k dejinným zvratom, a prináša pohľad nielen do trónnych siení a na bojiská, ale aj do kuchyne či spálne hlavných hrdinov. Panoptikum postáv a ich osudov z Piesne ľadu a ohňa sa touto knihou stáva ešte farebnejším a mozaika, v ktorej čitateľom chýbali niektoré čriepky, sa dobre zapĺňa.

K téme:

Chorvátsko má novú atrakciu pre fanúšikov GOT
Hra o tróny: Blíži sa dlho očakávané vyvrcholenie

Facebook Comments