Dnes ponúka okrem zaujímavej histórie perfektné možnosti na víkend plný dobrého jedla, skvelých drinkov a relaxu.

Malé mestá majú výhodu. Za krátky čas ich slušne spoznáte. Presne ako Varšavu. Free walking tours začínajú pri Žigmundovom stĺpe oproti kráľovskému palácu o 10.30 alebo o 11. h. Ak sa vám nechcelo študovať pamiatky, ktoré treba v hlavnom meste Poľska vidieť, rozhodne ich využite. Počas dvojhodinovej prehliadky vám ukážu a povedia to najdôležitejšie. Stačí si vybrať tému. História mesta, židovská Varšava, Varšava vo vojne alebo alternatívna Varšava či komunistická Varšava. Ako všade inde vo svete, prehliadky sú len za sprepitné. Na konci sprievodcovi dáte do mešteka, koľko uznáte za vhodné.

Foto: Juraj Recký

Na dvoch kolesách
Mesto ako na dlani budete mať aj vďaka perfektnému systému zdieľania bicyklov  a vybudovaným cyklochodníkom. Aplikáciou si bicykel jednoducho požičiate a vrátite v niektorej z množstva výpožičných staníc. Mesto je nimi doslova posiate. Kombinácia Visly a bicyklov je perfektná. Pozdĺž rieky sa tiahne promenáda, na ktorej sú rozostavané stánky s populárnym pouličným občerstvením. Posedenie na pláži, výhľad s dobrým jedlom alebo drinkom sú definíciou relaxu. Nájdete tu izraelskú izraelskú, brazílsku, mexickú, ale aj tradičnú poľskú kuchyňu.

Dajte si klasiku
Ak preferujete skôr tradičné stolovanie, no nechcete prísť o zážitok, vyskúšajte niektorý z mliečnych barov alebo sieť reštaurácií Zapiecek. Mliečne bary sú pozostatky z komunistických čias. Budete mať pocit, že ste vstúpili do teleportu. Hlavná ingrediencia je tu mlieko a mliečne výrobky. Za vojny ho bolo relatívne dosť, mäso bolo luxus. Po anglicky sa tu nedohovoríte, musíte prstom štuchnúť do ponuky a dúfať, že ste netrafili niečo z koží a kopýt. A možno by vám to ani neprekážalo, keby ste nevedeli, čo to jete a chutilo by vám to. Mimochodom, na nevrlý prístup k zákazníkom sa nesťažujte. Starenky sa tu správajú presne tak, ako sa správali za vojny. Zapiecek? Krásne mladé Poľky v tradičných krojoch pripomínajú Umpalumpov z Wonkovej čokoládovne. Len sa tu namiesto čokolády vo veľkom servírujú pirohy. S mäsom, tvarohom, kapustou, na ruský spôsob. Čo vám len napadne. Medzi tradičné jedlá patrí aj kyslá polievka, ktorá je akousi obdobou kulajdy. Servíruje sa s klobásou a chlebom. Ak túžite experimentovať, pýtajte si chłodnik s jajkiem, studenú polievku s vajcom. Na pitie? Kompot. Studený alebo teplý. Tento nápoj si okrem Poliakov privlastňujú tiež Ukrajinci a najmä Rusi.

Foto: Shutterstock

Čapované, prosím
Počas prehliadky mesta sa svojho sprievodcu nezdráhajte pýtať ani na alkohol. Absolútnou klasikou je Źubrówka. Ale to asi viete. Skôr vás miestni prekvapia, keď vám povedia, aby ste nepili lokálne pivo, ak si nechcete pokaziť chuť a najmä dojem z Poľska. Pribalia tiež historky o tom, ako poľskí pivovarníci svojho času experimentovali s vývarmi z častí rýb, ktoré do piva pridávali. Veriť im? Neveriť? To necháme na vás. Chybu rozhodne nespravíte, ak zamierite do niektorej z pivární PiwPaw. Na pipe narazených až sto pív všetkých druhov. Neviete si vybrať? Stačí sa spýtať na degustačnú vzorku. Populárne sú tiež Same Krafty alebo BrewDog.


PRO TIPY

– Stiahnite si aplikáciu Veturilo, pomocou ktorej si skenovaním QR kódov jednoducho vypožičiate bicykel. Nabite si však kredit minimálne 20 zlotých. Ak vám kredit klesne pod desať, zablokuje sa vám účet.
– Ďalšia užitočná aplikácia je Pitu Pitu. Mapuje kultúru a gastro v Poľsku.
– Všade sa dá platiť kartou. Dokonca aj v automatoch na lístky MHD a aj v stánkoch s rýchlym občerstvením.
– Počas leta sú v mestských parkoch  klavírne koncerty na počesť Fryderyka Chopina, ktoré sú zadarmo.
– Veľmi populárne je kúpiť si fľaškové pivo v potravinách a piť ho na pláži pri Visle.


TOTO STE O VARŠAVE ZREJME NEVEDELI

– Počas Varšavského povstania ľudia utekali z mesta cez kanalizáciu. Dodnes sa tam nachádzajú
telá tých, ktorí útek neprežili.
– Vo Varšave bolo najväčšie židovské geto. Po bombardovaní z neho zostalo stáť len sedem budov.
– V okolí mesta nie je ložisko stavebného kameňa, preto je prevažná väčšina budov z tehál.
– Maria Sklodowska, známa ako Marie Curie, je pôvodom z Varšavy. V rodine mali až šesť Nobelových cien, dve získala Marie.

Mohlo by vás zaujať:

Mesto s príjemnou príchuťou mora
Vilnius: Ideálne víkendové mesto v tieni velikánov
Mesto dadaistov hľadajte vo Švajčiarsku

Facebook Comments