Nasledujúcich desať ciest patrí medzi najkrajšie v Európe.

10. Schwarzwald Hochstraße (Nemecko)
Nemecko je povestné kvalitnými povrchmi ciest. Keď sa k nim pridajú aj úžasné scenérie, majú sa šoféri na čo tešiť. Jazdu je najlepšie začať v meste Baden-Baden, ktoré leží na severozápadnom okraji Čierneho lesa, a vydať sa na juh. Ide o zrejme najlepšiu cestu pre užívanie si čírej radosti zo šoférovania v celom Nemecku a vedia o tom aj mnohí iní vodiči. Preto je najlepšie vyraziť mimo letnej sezóny alebo aspoň v skorých ranných hodinách, aby ste sa vyhli zhustenej premávke. Na obed sa môžete zastaviť v niektorej z množstva reštaurácií, určite nájdete nejakú s krásnym výhľadom do údolia. A namiesto wienerschnitzelu skúste napríklad tradičné špenátovo-syrové knedličky.

Foto: Shutterstock

9. Port de Larrau (Španielsko/Francúzsko)
Zrejme najpôvabnejšou cestou v Pyrenejach je tá, ktorá prechádza horským priesmykom Port de Larrau a spája Francúzsko so Španielskom. Nájdete tu nielen krásne výhľady a zákruty ako vystrihnuté zo svetoznámych pretekárskych okruhov, ale najmä pokoj. Premávka je pomerne riedka, ľudia radšej využívajú iné, kratšie trasy. Má to, samozrejme, aj svoje proti, možno tu nenarazíte na žiadnu otvorenú reštauráciu, a preto je dobré sa pred jazdou zásobiť. Keď ale dorazíte do najvyššieho bodu priesmyku vo výške 1578 metrov nad morom a dáte si pauzu na parkovisku, zrejme zabudnete aj na hlad a budete sa iba kochať.

Foto: Shutterstock

8. Großglockner Hochalpenstraße (Rakúsko)
Najvyššie položenú horskú cestu u našich západných susedov otvorili v roku 1935. Vozidlá tu testoval aj Ferdinand Porsche a vy sa môžete vydať v jeho stopách. Treba si však vopred zistiť, či je cesta šplhajúca sa do výšky 2504 metrov vôbec otvorená. Motorkár zaplatí za vstup na ňu 26,50 eura, šofér auta ešte o 10 eur viac. Našťastie, ide o lístok na celý jeden deň a nie iba na jednu jazdu, pretože tá vám rozhodne nebude stačiť. Ideálne je absolvovať najmenej dve: jednu ako vodič a druhú na sedadle spolujazdca. Výhľady tu totiž berú dych rovnako spoľahlivo ako zákruty zakončené strmými útesmi.

Foto: Shutterstock

7.  Trollstigen (Nórsko)
Človek nemusí byť turista, aby si užil krásy nórskej prírody. Kaskádovité vodopády, panorámy hôr a v neposlednom rade aj zákruty ako stvorené pre poskytovanie radosti zo šoférovania ponúka Cesta trolov. Treba mať na pamäti, že nie je otvorená celoročne. Zväčša ju sprejazdnia v máji, ale nie je výnimočné, že ju prví vodiči v daný rok pokrstia až v júni. Trollstigen má dĺžku 55 kilometrov a ponúka doslova esenciu Nórska. Platí však, že ak si  chcete užiť nielen výhľady, ale aj šoférovanie, musíte vyraziť skoro ráno. Najkrajšiu cestu v Nórsku si chcú pravidelne užiť tisíce ľudí a denne po nej prejde v priemere 2500 vozidiel.

6. Route Napoléon (Francúzsko)
Cesta sa začína v prímorskom letovisku Golfe-Juan a smeruje do Grenoblu. Ako už zrejme tušíte, meno dostala po mužovi, ktorý ju absolvoval v roku 1815, aby sa opäť stal cisárom Francúzska. Vodičom už dnes nerobia spoločnosť vojaci, ale vôňa jedlí, borovíc a levandule. Oplatí sa urobiť si menšiu zachádzku, zísť z cesty a navštíviť napríklad jeden z najhlbších kaňonov Európy Gorges du Verdon. Aj samotná Route Napoléon je však dostatočne pôsobivá. Prechádza miestami, v ktorých by bol hriech nezastaviť a nedopriať si nejakú delikatesu. Víno však radšej až po odstavení auta. Francúzi síce povoľujú 0,5 promile, no zákruty na ceste sú ostré a je lepšie ich absolvovať triezvy, aby ste nezažili vo vozidle vlastné Waterloo.

Foto: Shutterstock

5. North Coast 500 (Škótsko)
Začnete na hrade Inverness, prejdete 830 kilometrov a vrátite sa na miesto, z ktorého ste vyrazili. Cestou si užijete presne také Škótsko, aké poznáte z kníh a filmov. Neraz je hmlisté a daždivé, aj to však patrí k jeho tajomnej atmosfére. A vrtochy počasia len umocňujú krásu chvíľ, ktoré nastávajú, keď sa slnko prederie mrakmi. Uvidíte horské priesmyky, majáky, stredoveké hrady aj ich ruiny, tmavomodré jazerá, pašerácke jaskyne a v neposlednom rade aj miesta, ktoré preslávili Škótsko najviac: pálenice. V nich sa vyrába prvotriedna whisky a žiadna iná si nemôže právom nárokovať na prívlastok „škótska“.

Foto: Shutterstock

4. Priesmyk Furka (Švajčiarsko)
Vo Švajčiarsku nájdete kvantum horských priesmykov, v ktorých sa dá do sýtosti nabažiť šoférovania i výhľadov. Za všetky treba spomenúť napríklad priesmyky Bernina, Susten či Grimsel. Furka je však výnimočný, šofér sa tu totiž môže cítiť ako agent 007. Práve tu sa natáčali scény z bondovky Goldfinger, v ktorých hrali hlavné roly Aston Martin DB5 a Ford Mustang. Ak si to načasujete správne, môžete sa hnať po jednej z mála roviniek popri vlaku, ktorý prechádza cez priesmyk. Netreba ale zabúdať na opatrnosť. Sneh a ľad na ceste sa tu môžu na vozovke vyskytovať celoročne a ak nemáte Bondove šoférske schopnosti, šmyk sa môže skončiť tragicky.

3. Route 1 (Island)
Island je čoraz populárnejšou turistickou destináciou. Na ostrove je možné vidieť obrovské množstvo nádherných divov prírody a vďaka ceste Route 1, ktorá sa vinie okolo celého Islandu, to človek zvládne aj z auta. Prejazdná je aj v zimných mesiacoch, no niektoré jej časti môžu byť uzavreté, takže je lepšie sa vopred informovať, prípadne navštíviť Island počas sezóny. Route 1 meria vyše 1300 kilometrov a ponúkne jedinečný šoférsky zážitok. Problémom môžu byť stáda oviec, ktoré sa rady potulujú po vozovke, a prísni policajti. Tí neváhajú rozdávať vysoké pokuty, je však pravdepodobné, že rýchlosť neprekročíte. Nepretržité kochanie sa okolím vám vyženie rýchlosť z hlavy.

Foto: Shutterstock

2. Jadranská magistrála (Chorvátsko)
Je pravdepodobné, že ste cestu po nej už absolvovali. V júli či auguste, keď je plná dovolenkárov, s kričiacim dieťaťom v autosedačke a kufrom plným vecí, ktoré nebudete potrebovať. Skúste si však jazdu z Rijeky do Čiernej Hory. Objavíte nielen Chorvátsko, aké ste doteraz nepoznali, ale hlavne číru radosť z jazdy. Veľkú časť cesty budete mať po ľavej ruke vysoké hory a po pravačke Jadranské more. Jeden z najkrajších úsekov sa nachádza severne od Zadaru medzi mestami Senj a Starigrad, ale aj zvyšok Jadranskej magistrály stojí za jazdu. Diaľnica A1 je síce rýchlejšia a pohodlnejšia, ale využiť ju mimo dovolenkovej sezóny by znamenalo pripraviť sa o unikátny zážitok.

Foto: Shutterstock

1. Transfăgărășan (Rumunsko)
Časy ošiaľu, ktorý spôsobili páni z relácie Top Gear, sú už našťastie preč. Keď totiž v roku 2009 vyhlásili horský priechod cez Fagaraš za najlepšiu cestu na svete, do Rumunska sa hnali húfy motoristov, len aby si ich tvrdenie overili. Dnes síce na ceste dlhej 90 kilometrov nepanuje úplný pokoj, ale tlačenica vám tu rozhodne hroziť nebude. To isté platí o nude. Veď sa stačí len zamyslieť nad tým, koľko úsilia muselo ľudí stáť, kým cestu vybudovali. A nielen úsilia, ale i životov. Oficiálne záznamy hovoria o 40 úmrtiach, neoficiálne sa rozpráva o desaťnásobne vyššom čísle. Transfăgărășan nechal postaviť Nicolae Ceaușescu po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Cestu otvorili v roku 1974 a dlhú dobu bola neznámym motoristickým klenotom. V súčasnosti býva otvorená približne od júna do septembra v závislosti od počasia a pred jazdou je dobré pozrieť si predpoveď počasia. Aj za dažďa má síce svoje čaro, ale pohľad na fotografie vám zrejme napovie, že na Transfăgărășan je lepšie eliminovať riziko šmyku na minimum.

Mohlo by vás zaujať:

Gotická cesta
Britskí cestári likvidujú stredové čiary na cestách. Znižujú tak nehodovosť
S pani Smrtkou za volantom. Cesta okolo tureckej hory Soganli

Facebook Comments