Mnohé športové hviezdy prišli takmer o všetky svoje peniaze, ktoré si dokázali počas kariéry zarobiť. Či už kvôli nerozvážnemu rozhadzovaniu, rôznym závislostiam, alebo preto, že naleteli podvodníkom.

Faktom je, že športovci často nezvládajú prechod do bežného života. Zrazu už nie sú na výslní a nevedia, ako sa uplatniť v iných oblastiach. Chýba im potrebné vzdelanie, nemajú zažitý reálny život. Mnohokrát tiež nechcú zľaviť zo svojho vysokého finančného štandardu a uskromniť sa. V roku 2013 prezentovali v Anglicku štúdiu, podľa ktorej traja z piatich futbalistov Premier League po konci kariéry zbankrotujú i napriek tomu, že majú zarobené milióny. V súťaži amerického futbalu NFL majú byť tieto čísla ešte o niečo horšie.

Neposlušný Gazza
Odstrašujúci je príklad bývalého anglického reprezentanta Paula Gascoigna. Známa je jeho závislosť od alkoholu, kokaínu či gamblerstvo. Viackrát bol zatknutý alebo zavretý v psychiatrickej liečebni. Diagnostikovali mu bipolárnu afektívnu poruchu, ktorá sa prejavuje chronickými výkyvmi nálad od depresií a myšlienok na samovraždu až po stavy eufórie a zvýšeného sebavedomia. V minulosti sa už pokúšal vyliečiť zo závislosti od alkoholu, ale vždy sa vrátil do starých koľají.  Varovaním pre neho môže byť osud legendy Manchestru United Georga Besta, u ktorého bol alkohol príčinou skorej smrti. Nedávno pred britským súdom deklaroval osobný bankrot Boris Becker, ktorý podľa vlastných slov nedokázal splácať obrovské dlhy. Bežní ľudia nedokážu pochopiť, ako športovci, ktorí mali byť zabezpečení na celý život, napokon skončia na mizine. Okrem problémov s hazardom, alkoholom či drogami za to môže aj nízka finančná gramotnosť. Namiesto toho, aby rozumne investovali a odložili si nejaké peniaze aj na starobu, zláka ich luxus a pocit bezstarostného života. Takto dokážu rozhádzať ročne veľké milióny. Alebo naletia rôznym podvodníkom, ktorí ich zlákajú investovať do zlata či pozemkov a nakoniec ich len oberú o peniaze.

Z olympijského víťaza striptér
Ako výstraha slúži aj príklad legendárneho skokana na lyžiach Mattiho Nykänena. Fín vyhral štyri zlaté olympijské medaily a ešte viac ich získal na majstrovstvách sveta a vo svetovom pohári. Väčšinu z nich však nakoniec musel predať, aby po konci kariéry získal nejaké peniaze. Tie si chcel zarobiť aj inými bizarnými spôsobmi. Určitý čas robil striptéra a doma vo Fínsku skúšal preraziť aj ako spevák. Z jeho prvého albumu sa síce predalo až 25 000 kópií, ľudia si však CD-čká nekupovali kvôli jeho speváckemu talentu, ale predovšetkým ako určitú kuriozitu. Kariéru speváka však rýchlo ukončil. O niečo neskôr zas spustil vlastný web určený amatérskym kuchárom. Nykänenov život je spojený hlavne s hazardom a alkoholizmom. Vo svojej autobiografii sa dokonca priznal, že viackrát uvažoval o samovražde. Už dvakrát sedel vo väzení. Najskôr si odpykal necelý rok za útok nožom na svojho známeho a v roku 2009 ho odsúdili na šestnásť mesiacov za pokus o zabitie, keď chcel opaskom zo župana uškrtiť svoju vtedajšiu manželku.

Vášeň pre bengálske tigre
Tri roky strávil vo väzení aj legendárny americký boxer Mike Tyson. V roku 2003 bol nútený vyhlásiť osobný bankrot, hoci počas svojej kariéry zarobil viac ako tristo miliónov amerických dolárov. Viedol totiž veľmi nákladný život, ročne dokázal minúť aj viac ako šesťdesiat miliónov. „Chcel som si užiť zábavu,“ hovoril. Tyson si napríklad kúpil viac ako sto luxusných automobilov a známou sa stala jeho vášeň pre chov bengálskych tigrov. Chýbajúce peniaze sa neskôr snažil zarobiť exhibičnými vystúpeniami, prípadne propagáciou rôznych produktov. Tiež si zahral v niekoľkých filmoch, najznámejším z nich bola snímka The Hangover. Aj naďalej mal problémy so zákonom. Či už išlo o násilnícke správanie, prechovávanie kokaínu alebo o jazdu pod vplyvom návykových látok. V Phoenixe dokonca takmer narazil do policajného auta, keď odchádzal z nočného klubu.

Foto: Profimedia.sk

Odhryzol mu z ucha
O milióny prišiel aj Tysonov niekdajší súper z boxerského ringu Evander Holyfield, ktorému Tyson v roku 1997 počas pamätného zápasu odhryzol časť ucha. Obrovské peniaze zhltla stavba a následné udržiavanie jeho vily na predmestí Atlanty so 109 izbami a 17 kúpeľňami. Holyfield nedokázal splácať banke hypotéku a o vilu prišiel. V posledných rokoch sa bývalý boxer objavuje v rôznych reality šou a súťažiach, bol napríklad v programe Big Brother vo Veľkej Británii či v argentínskom Bailande

S akými problémami často bojujú?
– závislosť (alkohol, drogy)
– gamblerstvo
– psychické problémy
– bezhlavé utrácania
– finančná negramotnosť
– zlé investovanie
– naleteli podvodníkom

Víťazi aj porazení:

Tohto boxera by vytrieskala aj vaša babička
Najlepšie zarábajúci športovec roka 2017 je Floyd Mayweather

Facebook Comments