Celé desaťročia sa snažili vedci a adrenalínovo pozitívni ľudia prísť na spôsob, ako sa dá jednotlivec dlhšie udržať vo vzduchu bez nejakého väčšieho dômyselného stroja. Trysky na prúdový pohon sú nebezpečné, vrtule sú hlučné a nákladné na údržbu. Samozrejme, pre adrenalínových nadšencov je to všetko príliš statické. Čo tak ale využiť prúd vody? Presne to sú tvorcovia veľmi obľúbeného športu – flyboarding.

Foto: Shutterstock

Poriadny výkon
Silné dýzy s výkonom 185 koní sa pripoja na plošinu, kde si upevníte nohy a supersilný prúd vody vás vymrští niekoľko metrov do vzduchu, kde sa vďaka dýzam udržíte. Hýbať dopredu sa môžete rýchlosťou až 25 km/h. Efektná zábava vznikla vo Francúzsku a zakrátko sa rozšírila po celom svete. Dokonca si túto akčnú zábavku môžete vyskúšať na Slovensku, napríklad nad hladinou Liptovskej Mary. Ani naši českí susedia o tomto športe pred šiestimi rokmi nepočuli, ale teraz nájdete mnohých nadšencov jašiť sa vo Vranove na Vltave. Nenechajte sa ale zmiasť. Flyboarding je plnohodnotný šport. Stačí sa pozrieť na výkony českého profesionálneho flyboardistu Petra Civína a onemiete od úžasu. „Na úplnom začiatku som išiel flyboarding len vyskúšať ako obyčajný zákazník v požičovni. Lietanie mi išlo a za prvých 15 minút som ani raz nespadol. Nemyslel som si, že je to niečo zvláštne… Prišiel za mnou môj lektor a s nadšením sa ma spýtal, či by som to neskúsil ešte raz, vraj nikdy nevidel takého talentovaného začiatočníka. Povedal som si: Zadarmo ďalší let? A znovu som bol vo vzduchu,“ píše na svojej webstránke Peter. Prvé majstrovstvá sveta mu síce nevyšli, ale zakrátko prišli úspechy. Pre nováčika bolo pred štyrmi rokmi veľký úspech 13. miesto. Povyhrával majstrovstvá Českej republiky a kvalifikoval sa tak na ďalšie majstrovstvá sveta. Na základe svojho odhodlania a zdokonaľovania dostal tento mladý Čech spolu s najlepšími flyboardistami ponuku účinkovať v čínskom zábavnom parku Chimelong Ocean Kingdom. Vizuálna šou plná krkolomných premetov trvá dvakrát dvadsať minút. Skúste si to a budete mať problém sa na flyboarde udržať aj tretinu z tohto času.

Foto: Shutterstock

Pútavé, no nebezpečné
Ako to však pri adrenalínových športoch býva, Peter sa nevyhol zraneniu. „V Číne som sa zranil pri páde po trojitom salte z 12 metrov a bol som operovaný v Hongkongu. Roztrhnuté krížové väzy a meniskusy nie sú banálna záležitosť, mal som takmer rok rehabilitovať. Vydržal som však len pol roka a s príšernou ortézou som pomaly začal lietať,“ dodal Peter. Flyboarding sa stále vyvíja, preto ho nemôžeme nazvať stagnujúcim. Nové triky, prezentácie, tandemové voľné zostavy či predstavenia so scenárom sú už bežné. Nie je to tak dávno, čo k týmto adrenalínovým radovánkam pribudol aj jetpack. Jednoducho trysky pozdĺž tela a hor sa do neba! Môže si to vyskúšať prakticky každý. Letíte v sede a intuitívne ovládate trysky v smere letu. Päťbodový popruh je využívaný v automobilových pretekoch a zaistí tak bezpečnosť letu. Je to ale ešte stále adrenalín? Nebojte sa, profesionálni blázni dokážu aj s jetpackom také kúsky, ktoré by sa hodili aj do sci-fi. Veď v tejto oblasti sa cvičia aj hollywoodski kaskadéri. Flyboarding tak má potenciál stať sa športom budúcnosti. A to i pre jeho stále rastúci záujem.

Trochu iné lietanie
Zakladateľ flyboardingu, Francúz Franky Zapata, sa očividne už na vode nudil, a tak svoj vynález zdokonalil. Pomenoval ho jednoducho: Fly Air Boarding a vodné trysky vymenil za prúdové. Vznášadlo s vlastnou nezávislou pohonnou prúdovou jednotkou dokáže Franka vyniesť na desať minút až do výšky troch kilometrov. Frank je držiteľom Guinnessovho rekordu, keď rýchlosťou 150 km/h prešiel 2,2 kilometra pozdĺž pobrežia v južnom Francúzsku. Bohužiaľ, tento adrenalínový nadšenec si vo Francúzsku nezalieta, keďže mu to miestne úrady pre bezpečnosť letovej prevádzky zakázali. Nič to však nemení na fakte, že o jeho vynález má záujem aj armáda.

Adrenalínové športy …

Nebezpečný adrenalín iba s tenkou čiarou pod nohami
Na „švédskeho ninju“ sa chytajú len tí najlepší
Adrenalínové lano: Zábava pre všetkých odvážnych

Facebook Comments