Za bieleho dňa, pred očami prevádzkarov reštaurácií, potravín či obchodov s oblečením. Je to už viac ako tri roky a vrah sa stále nenašiel. Všetko zmaril strach ľudí.

Genocída, vražda, lúpež. Zločiny, ktoré sa nezabúdajú, neodpúšťajú, ale často ostávajú nevyriešené. Existujú však ľudia, pre ktorých je skúmanie temnej minulosti živobytím. I napriek moderným hi-tech pomôckam je však ich vyšetrovanie čoraz ťažšie. Presne to sú kriminalisti z oddelenia odložených prípadov.

Predmestie New Orleans. Obeť s hrôzostrašným údivom v tvári otočená nabok. Pod ňou kaluž tmavej krvi. Niekoľko strelných rán z viacerých zbraní spôsobili poriadny zmätok a doslova tínedžerov hrudník explodoval. Mladík s tmavšou pleťou leží na chodníku a sklený pohľad má nasmerovaný do ulice, akoby chcel naznačiť, odkiaľ prišiel útok. Ľudia videli prichádzať čierny sedan, z ktorého za niekoľko sekúnd vypálili desiatky striel z poloautomatických zbraní. Za bieleho dňa, pred očami prevádzkarov reštaurácií, potravín či obchodov s oblečením. Je to už viac ako tri roky a vrah sa stále nenašiel. Všetko zmaril strach ľudí. Nájdené dôkazy na usvedčenie vinníkov boli nedostačujúce.

Kritické dva dni
Experti na odložené prípady dokážu teraz riešiť množstvo starých vrážd aj vďaka technike či zlepšenej expertíze. Mnohí z nich vám ale povedia, že pevné pravidlo 48-hodinového skúmania platí aj dnes. „Pokiaľ za dva dni nenájdete vinníka, vedzte, že vaše vyšetrovanie sa poriadne zamotá. Napriek zlepšenej práci vyšetrovateľov napríklad v rámci známej zložky CSI: New Orleans sa počet nevyriešených vrážd stále zvyšuje. „V roku 1965 americkí detektívi bežne vyšetrili viac ako 90 % prípadov vrážd. V súčasnosti je ich nedoriešených až 40 %,“ píše sa na stránke FBI v zložke Uniform Crime Report. Ak nemáte svedkov a dokonca ľudia zo štvrtí, kde dochádza bežne k násilným útokom, nespolupracujú, môžete mať techniku, akú chcete, prípad proste nevyriešite. „Prídete na miesto činu a všade je ľudoprázdno. Nielenže ľudia nechcú hovoriť, ale jednoducho sa vyparia a nemáte koho vyspovedať, či streľbu nevidel. Dokonca aj obchody a stánky sa vyprázdnia, akoby na danom mieste unikala nejaká škodlivá chemikália,“ povedal pre portál csmonitor.com šéf oddelenia vrážd v New Orleans Jimmy Keen. Práve ten vraždu spomínaného chlapca nedokáže dotiahnuť do úspešného konca. Vo filmoch bežne vidíte, že vďaka forenzným technológiám často vyšetrovatelia nájdu nové stopy, výpoveď svedkov je však stále považovaná za dôkaz číslo jeden. Často sa bez neho nikam nepohnete.

Ak nenájdu forenzní experti na mieste činu priame dôkazy, prípad môže vychladnúť. Foto: Shutterstock

DNA ako dôkaz
Výnimky sa však nájdu vždy. Jednou z nich je aj prípad sériového vraha Josepha D’Angela. Vraždy spáchal ešte v roku 1974. Zabil najmenej 13 ľudí a aby toho nebolo málo, ešte sa dopustil aj desiatok znásilnení. Znie to ako zo scenára úspešnej kriminálky, keď sa dozviete, že polícia ho dokázala usvedčiť len nedávno. Podarilo sa to vďaka DNA jeho vlastných príbuzných, ktorí ani sami nevedeli, že usvedčujú vraha v ich rodine. Policajti totižto stále disponovali starými vzorkami z miest viacerých zločinov, len ich nemali s čím porovnať, keďže D’Angelo nebol v žiadnej databáze zločincov ani podozrivých osôb. Americkí vyšetrovatelia si však pomohli novými postupmi. Naliali vzorky DNA vraha do verejne civilnej databázy zvanej GEDmatch, ktorú používajú ľudia na to, aby vypátrali svojich vzdialených príbuzných. Vyšetrovatelia tak neskôr našli jednopercentnú zhodu s DNA vraha, čo znamená, že do tejto databanky dávnejšie vložili jeho príbuzní vzorku svojich slín. Neprekážalo, že ide o vzdialenú rodinu. Vyšetrovatelia už podľa evidovaných časov a miest pohybu vraha vedeli okruh pátrania zúžiť a nakoniec toto ľudské monštrum, médiami zvané Golden State Killer, dolapili koncom minulého roka. Aj u nás sa čakajú podobné odhalenia najmä po rýchlejšom objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka, ktoré obletelo celý svet. Traumatizujúce sú takisto prípady vraždy Ľudmily Cervanovej, ktorá stále rozdeľuje i inokedy názorovo jednotné redakcie, či neobjasnená vražda študenta Daniela Tupého alebo spojky Róberta Remiáša. Pomôžu na objasnenie týchto dobre známych prípadov aj moderné technológie?

Forenzní experti na stope
Spomínali sme síce, že dôkazy získané hi-tech metódami často prípady vrážd „nevyhrávajú“, no forenzní experti svoju prácu za posledné roky poriadne zdokonalili. Už len ak ste fanúšikovia seriálov NCIS alebo sérií C.S.I., viete si predstaviť, aké postupy sú pre vyšetrovateľov a kriminalistov bežné. Napríklad pojem superrýchla balistická fotografia je pre mnohých forenzných expertov neoddeliteľnou súčasťou práce. Vysokorýchlostné kamery vedia definovať a rozlišovať diery po guľkách, strelné zranenia a určovať, v akom uhle, trajektórii a rýchlosti guľka letela. Kriminalisti vedia vďaka superrýchlej kamere vytvoriť aj virtuálny program na rekonštrukciu miesta činu. Dokážu všetky nájdené dôkazy o polohe tela či zničenom nábytku zadať do špeciálneho počítačového modelového softvéru (3D laser scanner and computer modeling software), ktorý vytvorí scenár, ako sa daný čin mohol udiať. Pre vyšetrovateľov odložených prípadov môže ísť o nový spôsob nahliadnutia na vraždy, ktoré sa pokojne mohli stať aj pred viac ako päťdesiatimi rokmi, pokiaľ sú však stále zachované dôkazné materiály o vražde. Forenzní experti napríklad dokázali aj vďaka tomuto programu nedávno zrekonštruovať atentát na prezidenta J. F. Kennedyho a vyvrátiť tak väčšinu konšpirácií, najmä blud o druhom strelcovi.

Technológia a um
Veľkou pomôckou sú pre kriminalistov pracujúcich na „chladných“ prípadoch (z angl. výrazu cold case – odložený prípad) nové modely na rekonštrukciu tváre páchateľa alebo zariadenie zvané skratkou VSC (Video Spectral Comparator). Ide o inteligentný mikroskop napojený na počítač. Vie rozpoznávať stopy úlomkov a priradiť ich k chýbajúcim častiam predmetov, ale aj rozoznávať typ písma na papieri a skenovať text na zničenom či spálenom podklade len vďaka tlaku pera a podobne. Vďaka napojeniu na rozšírené databázy Interpolu či FBI vie výsledky porovnávať s inými prípadmi alebo konkrétnymi parametrami osôb. I napriek značnému pokroku forenznej vedy je však stále ťažké nahrádzať spomínaný ľudský faktor v prípadoch ťažkých zločinov. Čas je vždy proti týmto expertom pracujúcich na odložených prípadoch, no ich precíznosť a snaha vypátrať páchateľa nikdy neutícha.

V riešení nedokončených prípadov je americká FBI svetovou špičkou. Foto: Shutterstock

REALITA KRIMINÁLNEJ FIKCIE
Ihneď po vyslovení slov „odložený prípad“ si takmer každý predstaví rovnomenný seriál a vyšetrovateľku Lilly Rush, stvárnenú charizmatickou blondínkou Kathryn Morris. Šesť sérií a milióny spokojných divákov po celom svete hovoria jasnou rečou. O to, aby seriál nevybočoval z reality, sa staral najmä konzultant Robert Souza. Dvadsaťpäť rokov pôsobil tento skúsený chlapík ako detektív v Los Angeles. Ak by sme menovali rôzne kriminálne filmy, ktoré pojednávali o vyšetrovaní starších prípadov, nevystačil by nám papier. Za všetky spomeňme film Zodiac. Snímka majstra trilerov Davida Finchera je natočená podľa skutočného príbehu masového vraha, ktorý sa koncom 60. rokov minulého storočia priznal k 36 vraždám. Posielal listy s priznaním a hádankami novinárom, no i napriek tomu ho polícia doteraz nevypátrala. Vyšetrovatelia dúfajú, že by ho mohli chytiť rovnakým spôsobom, ako sa to podarilo v prípade Golden State Killer. Poriadne zimomriavky vám ale naskočia najmä pri knižných románoch. Za zmienku stojí určite Muž vo vlaku od Billa Jamesa, odhaľujúci prípad sériového vraha z roku 1912 či Sezóna zabíjania od Carltona Smitha, dotýkajúca sa masakra v Novom Anglicku. Veľmi pôsobivé sú ale aj tuzemské knihy, ako napríklad kontroverzná publikácia Kauza Cervanová od Petra Tótha. Keď už sa venujeme rôznym „platformám“, kde by sme mohli vidieť zblízka prácu na odložených prípadoch, musíme zavítať aj do vôd videoherného sveta. Tu má pojem „zblízka“ iný rozmer, keďže sa ocitnete priamo v koži vyšetrovateľov. Ak by ste ale hľadali typickú videohru zameranú na odložené prípady, museli by ste pátrať dlho. Pred pätnástimi rokmi ale vyšiel jeden počin pod názvom Cold Case Files, kde riešite ako nový detektív oddelenia odložených prípadov šesť ťažkých zločinov z minulosti. Pátranie z minulosti, ale aj v minulosti nájdete v adaptácii kultových románov P. H. Lovecrafta Call of Cthulhu, konkrétne Dark Corners of the Earth, ale najmä sedemčlenná séria CSI vám ukáže, aké to je nájsť dlho skrývaný dôkaz i v milimetrovom úlomku vázy.


Mohlo by vás zaujať:

Sicario a besnenie drogových kartelov
Zločincom podľa anatómie? Temná teória má už 140 rokov

 

Facebook Comments