Chcú zažiť presne to, čomu sa ich „príbuzní“ stránia. Otvorenému členitému terénu, skákaniu na lane a prechodu bez tyče, ktorou udržiavajú rovnováhu.

Piati nadšenci adrenalínových športov zaparkujú svoje terénne vozidlo priamo na pláži. Chvíľu sedia na vlhkom piesku a pozerajú sa do neznáma. Nie je to pohľad do ničoty, hľadajú niečo. Traja muži a dve ženy točia hlavami, pohľadom premeriavajú neďaleké skalné útesy. „Je to tam! Tam položíme lajnu,“ kričí Anna. Onedlho sa šťastlivým okoloidúcim, miestnym Islanďanom, naskytne nevídaný pohľad. Vidia človeka, ako sa nadnáša medzi dvomi skalnými útvarmi nad morským príbojom. Pre znalca tohto športu je to ale jasný signál, že partia slacklinerov našla znovu svoj zmysel života. Našli unikátne miesto na položenie tzv. lajny a jej prechod!

Foto: Shutterstock

Sloboda a supervýkon
Títo moderní športovci, ktorí balansujú na lane, naozaj svoje hobby milujú. Pre nich znamená natiahnutie tzv. lajny (popruhu) medzi dva stromy tyče alebo skaly zážitok podobný nirváne. Keď je lano len meter nad zemou, vedia na ňom skákať, hojdať sa a stvárať i rôzne akrobatické kúsky. Ak vidíte tie saltá s dopadom na úzky popruh, budete zízať v nemom úžase. Vtedy ide o takzvaný trickline. Pri ňom môže byť lano dlhé maximálne tridsať metrov a nad zemou len jeden. Všetko sa však zmení, ak si popruh natiahnete napríklad na dvesto metrov. To už hovoríme o disciplíne zvanej longline. Môžete byť len jeden a pol metra nad zemou, ale to neznamená, že je prechod jednoduchý. Čím viac popruh natiahnete, tým viac sa prehýba a vy musíte zapojiť všetky svaly na tele, aby ste po ňom prešli a udržali balans. Stačí sa pozrieť na výkon Jerryho Miszewskiho, ktorý prekonal dĺžku na longline v hodnote 384 metrov. Ide o výkon porovnateľný s najlepšími atlétmi sveta.

Foto: Shutterstock

Králi medzi horami
Majstri slacklinu sú v pozornosti celého adrenalínového sveta, najmä ak sa venujú highlinu. Vtedy si popruh natiahnu do výšky viac ako desať metrov. Zlatým kráľom tejto disciplíny je highline trasa v Yosemitoch zvaná Lost Arrow Spire. Natiahnutá je až deväťsto metrov nad zemou! Tomu sa hovorí výzva pre každého slacklinera. Pre vytrénovaného borca je prechod menej nebezpečný, je istený priviazaním o popruh. Katastrofy prichádzajú najmä vtedy, keď je lano na jednej alebo druhej strane zle upevnené. Preto je zaistenie lajny pre slacklinera niečo ako kráľovské pravidlo. Bezpečnosť nadovšetko „Najhorší úraz som mal vtedy, keď som zle zaistil takzvanú račňu. Trafila ma do chrbta a roztrhla mi ľadvinu. Bral som to však v pohode,“ povedal pre české médiá slackliner Michal Pírek. Tento šport sa rozmáha aj na Slovensku, ale naši západní susedia sú v ňom svetovou špičkou. „Milujem tento šport, lebo sa pri ňom prekonávam. Ide o to, aby ste sa čo najviac sústredili na svoj výkon, ale zároveň aj meditovali uprostred prírody prostredníctvom športu a v spoločnosti najlepších kamarátov,“ povedala na slovenskom festivale HoryZonty jedna z najlepších sklacklineriek na svete, Češka Anna „Ančekanče“ Kuchařová. Tá pred štyrmi rokmi s partiou prvýkrát položila highline na Islande najprv medzi dva pobrežné skalné masívy a neskôr aj na množstvo skál vo vnútrozemí. Nikto pred nimi takú odvahu nemal. Slacklineri jednoducho odvahu môžu rozdávať. Sú to tí praví adrenalínoví športovci, ktorí milujú prírodu a okrem samotného výkonu i hľadanie tej správnej trasy pre svoj prechod. Cítia v tom niečo magické, niečo, čo ich presahuje. V tom je tento šport jedinečný.

SILA MATERIÁLU: Nie je tajomstvom, že pri rôznych disciplínach slackline sa používajú rôzne popruhy. Napríklad pri highline sú dokonca zlepené dve ťažké laná k sebe. Je to fyzicky veľmi náročné, lebo s človekom sa hýbe akoby dvojnásobná váha. Pri longline platí, že čím je lano dlhšie, tým musí byť ťažšie. Slackliner Danny Menšík prešiel 380 metrov dlhú longline, ktorá vážila až 24 kilogramov a celú túto váhu musel pri každom kroku ovládať. Pre porovnanie, bežné polyesterové laná vážia zhruba 64 gramov. Lano na extrémne dlhý longline musí zvládnuť pri takomto natiahnutí aj veľký previs, teda ohnutie v mieste, kde športovec prechádza. V Dannyho prípade to bolo až päť metrov.


Mohlo by vás zaujať:

Adrenalínové lano: Zábava pre všetkých odvážnych
Adrenalínový lyžiar má určite bláznivejšie ráno ako my
Most zo skla alebo Adrenalínová pecka z Číny

Facebook Comments