Podľa „zaručenej pravdy“, ktorá sa traduje z generácie na generáciu bez podloženého výskumu má párová či samostatná sexuálna aktivita uberať sily a energiu, a nemala by sa vykonávať aspoň deň pred očakávaným výkonom. Podľa toho by boli smutné tisíce hokejistov, futbalistov, bežcov, cyklistov…

Podľa športových lekárov z Georgia State University je to celé jeden veľký placebo efekt. Ak samotný športovec verí, že sex mu pomáha dosahovať lepšie výsledky, tak to bude. Rovnako to platí aj naopak. Má ísť teda skôr o mentálne ako fyzické nastavenie. Lekári urobili na každom účastníkovi šesť výkonnostných testov počas troch dní. Rozdelili ich do dvoch rovnakých skupín, pričom jedna mala povolený sex, ale druhá skupina sa zdržala všetkých sexuálnych aktivít. Po konečnom porovnaní boli výkon a kondícia oboch skupín takmer rovnaké. Lekári ale zistili, že čím intenzívnejší a príjemnejší orgazmus zo sexuálneho styku v noci pred cvičením mali, tým nižšia bola hodnota systolického krvného tlaku. Záver teda naznačuje, že telesná aktivita nie je ovplyvnená sexuálnou aktivitou do 24 hodín pred súťažou u mladých mužov.

Zaujímavosti zo športového zákulisia:

Legendárny boxer Muhammad Ali  držal sexuálny celibát až 6 týždňov pred dôležitým zápasom. Možno bol presvedčený, že nahromadenú sexuálnu energiu dokáže v správnom čase pretaviť do svojich mohutných úderov.

Britský boxer Carl Froch vydržal pred zápasom bez sexu až tri mesiace.

Pred Svetových pohárom FIFA v roku 2010 zakázal futbalový tréner F. Capello svojmu anglickému tímu pred a počas šampionátu sex. Anglicko vypadlo v prvom kole.

Ale nie všetci športovci zdieľajú sexuálnu zdržanlivosť ako pomoc k výkonu. Napríklad  počas ZOH 2018 v Južnej Kórei rozdali usporiadatelia olympionikom asi 100 000 kondómov.  (nakoniec musela vláda dodať ďalších 10 000 kusov). A tí ich určite neplnili vodou a nehádzali po sebe z balkónov, ako to má v obľube pubertálna mládež. Pre porovnanie s LOH 2016 v Rio De Janeiru bolo rozdaných až 450 000 kondómov. To vychádzalo 42 kusov na jedného olympionika. Zjavne tam pri posteľných disciplínach padali rovnako slušné rekordy.


Mohlo by vás zaujať:

Bojíte sa, že vám večerné cvičenie naruší spánok?
Myslíte si, že vyšší vek a beh nejdú dokopy? Omyl
Ak muž neurobí ani desať kľukov, tak má problém

Facebook Comments