Muránsky hrad je tretí najvyššie položený slovenský hrad – 935 m n.m Nachádza sa nad obcou Muráň v okrese Revúca

Na horúcich a suchých miestach sa dážď niekedy odparuje skôr, ako dopadne na zem. Nazýva sa to fantómový dážď. Na oblohe možno vidieť akúsi dažďovú clonu, ale na zem nedopadne ani kvapka.

Málo známy kmeň severoamerických indiánov Tonkawa dnes tvorí asi 600 osôb, ktoré žijú v rezervácii v americkej Oklahome.

Spacewar! je počítačová hra, vesmírny bojový simulátor z roku 1962. Je považovaná za prvú klasickú počítačovú hru na svete.

Štadión Estado Milton Correa v Brazílii je známy najmä tým, že sa nachádza priamo na rovníku. To znamená, že keď proti sebe hrajú dva tímy, sú vlastne na opačných pologuliach.

Napriek všeobecnému názoru, ako púšť sa definuje neúrodná oblasť, ktorá trpí nedostatkom vody a vegetácie. Existujú teda aj polárne a Antarktická púšť je tak najväčšou púšťou na svete.

Diomedove ostrovy sa nachádzajú v Beringovom prielive a sú oddelené štátnou a dátumovou hranicou. Západný ostrov je tak od východného o 21 hodín popredu.

Vodné pólo je najdlhšie hraným kolektívnym športom na olympijských hrách. Prvýkrát sa objavilo na olympiáde v Paríži v roku 1900.

V plynnom skupenstve je kyslík bez zápachu a bezfarebný. Vo svojej tekutej a pevnej forme je však bledomodrý.

Brachiosaurus bol obrovský dinosaurus. Vážil 35 až 40 ton a mohol dosiahnuť dĺžku aj vyše 30 metrov. Žil pred 155 až 148 miliónmi rokov.

V roku 2008 vedci objavili nový druh baktérie, ktorá žije v laku na vlasy.

Američana Roya C. Sullivana zasiahol blesk 7-krát a zakaždým to prežil. Zomrel na následky postrelenia, ktoré si spôsobil sám.

Počas dlhého obdobia bola Austrália britskou kolóniou a britská vláda tam posielala zločincov.  Prvé policajné oddelenie bolo zložené z odsúdených, ktorí sa správali dobre.

Najodľahlejší ostrov na svete je Veľkonočný ostrov v Tichom oceáne. Od najbližšieho pobrežia Južnej Ameriky je vzdialený 3300 km.

Najvyšším mužom, ktorého výška je nezvratne doložená, bol Robert Pershing Wadlow z USA. 27. júna 1940, keď ho naposledy merali, bol vysoký 272 cm.

Na priemernom mobile je 18-krát viac baktérii ako na verejnej toalete.

Nočné cicavce leňochody dokážu vydržať bez vzduchu až 40 minút.

Diphallus je porucha, pri ktorej má muž dva penisy. Obvykle je jeden zakrpatený, ale niekedy môžu byť aj oba plne funkčné.

Nylon vyrobili dve laboratória, jedno v Anglicku a druhé v USA. NYLON je skratkou miest New York a Londýn.

Žraloky zubami nežujú potravu. Hoci ich môžu mať až 3000, používajú ich len na trhanie koristi, ktorú prehltávajú po kusoch.

Facebook Comments