Je veľa Slovákov, ktorí tvrdia, že majú všetky turistické lákadlá svojich susedov prejdené. Neustále počujeme, ako mnohí z nich naspamäť poznajú národné parky i väčšie mestá, najmä ak ide o Českú republiku

Bohemia ako na dlani
Česko je však krajinou, kde vás vždy niečo príjemne prekvapí, a to i poriadne scestovaných nadšencov. Hlavne ak sa na jar v čase májového rozpuku pritrafí lokalita ako vystrihnutá z drahej reklamy na cestovný ruch. Možno už máte pochodené moravské mestá ako Olomouc či Kroměříž, o Brne nehovoriac. Skúste ale preskúmať aj jeho okolie. Napríklad Moravský kras skrýva okrem iného aj roklinu Macocha, ktorá je vďaka svojim 160 metrom jedna z najhlbších v Európe. Je to ako dostať sa za pár okamihov na opačnú pologuľu. Pokojne tu môžete naskočiť na loďku a ponorná riečka Punkva vám poskytne najmä v máji úžasné pohľady na nedotknutý listnatý les.

Moravská Macocha je jednou z najhlbších roklín v Európe. Foto Shutterstock

V rokline si môžete zaliezť alebo sa pokochať útrobami jaskyne. Česko ponúka aj v okolí svojej najväčšej metropoly skrytý poklad pre bojovníkov proti turistickému stereotypu. Ak vás do okolia Prahy vyhnala túžba vidieť kolosálny hrad Karlštejn, chápeme vás. Na jar láka táto pevnosť najmä nočnými prehliadkami, no pre niekoho je tu až príliš veľa turistov na meter štvorcový. Určite však z tejto lokality hneď neodchádzajte. Nájdete tu totiž opustený lom zvaný Veľká Amerika, jednoducho českú variáciu na Grand Canyon. Zatopený lom vznikol počas ťažby vápenca a je až 800 metrov dlhý a 200 metrov široký. Síce sa v ňom nesmiete kúpať, ale pohľad z jeho kraja pri prechádzke vás očarí.

Lom zvaný Veľká Amerika neďaleko Prahy. Foto: Shutterstock

Poľský výber
Sú pre vás prechádzky nezáživné? Choďte do Tatier. Nie, nie po jednoduchých a tisíckrát prejdených chodníčkoch od chaty ku chate! Zdolali ste viackrát aj slovenské štíty? To chce poriadnu výzvu – najťažšiu pešiu túru v týchto veľhorách – poľský turistický zabijak Orla Perć. Táto magistrála je skutočná výzva aj pre ostrieľaných milovníkov hôr. Zahynulo tu totiž už viac ako 140 ľudí. Ak sa na ňu odhodláte, čaká vás približne 15 hodín úmorného stúpania a klesania po rebríkoch, reťaziach a tenkých previsoch tesne nad priepasťami. Trasa sa začína v sedle Zawrat a končí sa v sedle Krzyźne, pričom zažijete prevýšenie až 1100 metrov. Naši severní susedia ponúkajú, samozrejme, okrem turistiky aj poriadne vyžitie v mestách. V máji nájdete už otvorené terasy a pre nočných vlkov teplejšie počasie zabezpečí pohodlnejšie presuny z baru do baru. Ak sa však chcete vyhnúť návalu turistov, zájdite napríklad do stále neobjaveného mesta Vroclav na západe Poľska, ktoré žije aj v noci. Krásne historické centrum vás ohúri rovnako ako mnoho jeho atrakcií. Navštívte napríklad interaktívne centrum o vode Hydropolis, do ktorého sa dostanete lanovkou s výhľadom na rieku Odra. Je to mesto ako stvorené pre zábavu, ktoré žije aj históriou i skvelou gastronómiou najmä v tomto období. Miestnu kuchyňu tu príkladne reprezentuje reštaurácia Konspira. Útulný hostinec sa pýši najmä „návykovými“ polievkami v bochníku.

Orlia Perć je kráľovná turistických ciest v Poľsku. Foto: Shutterstock

Južný pohodový vietor
Máte nedostatok slnečných lúčov? Treba vyraziť južnejšie, no s diaľkou to nepreháňajte, stačí zakotviť v Maďarsku. Historické a pútavé mestá vedia ponúknuť aj „na dolnej zemi“. Hneď vám napadne metropola Budapešť, tá je ale tak často navštevovaná Slovákmi, že tam počujete náš jazyk častejšie ako maďarčinu. Maďari majú množstvo menších miest, kde myslia hlavne na pohodlie svojich návštevníkov a nestretnete sa tu s návalmi turistov. Jedným z nich je Jáger.

Maďarsko sa môže popýšiť aj skvelým portským vínom. Foto: Shutterstock

Mesto výborného portského vínka a historických kúpeľov. Treba využiť krásne májové večery na kúpanie, kedy vás už po vylezení z termálneho bazéna nezastihne taká prudká zimnica ako po uplynulé mesiace. Večerný pohľad na Jágerskú baziliku z kúpaliska vás i vašu polovičku dostane. Jednoducho netuctová romantika kúsok od slovenských hraníc. Najmä obyvatelia východného Slovenska to majú do spomínaného mestečka blízko. Prechádzka po viniciach alebo v daždivejších dňoch návšteva marcipánového múzea či expozície skupiny Beatles urobí váš výlet nevšedný, priam nezabudnuteľný. Možno si poviete, že Maďarsko je rovinatou krajinou bez prírodných úkazov, ktoré vyrážajú dych, no mýlite sa. Stačí si z mesta Jáger zájsť južnejšie a prenajať si loďku na prieskum jazera Tisza.

Jazero Tisza u našich južných susedov ponúka skvelé panorámy. Foto: Shutterstock

Obrovský vtáčí ekosystém dokáže ohromiť, najmä keď tisíc hláv vzlietne a urobí vám poriadny závan nad hlavami. Nemusíte ísť na Galapágy, aby ste takéto divadlo zažili. Hniezdiacich operencov môžete sledovať z mnohých rozhľadní a pozorovacích domčekov, ku ktorým vedú drevené mostíky. Od 1. mája je otvorený aj náučný chodník. Stredná Európa má ľuďom s cestovateľskou vášňou v krvi naozaj čo ponúknuť. A nemusia to byť len miesta, ktoré na vás bežne „kričia“ z pohľadníc.

Termálne pramene v maďarskom meste Jáger. Foto Shutterstock

Mohlo by vás zaujať:

Prechádzka v oblakoch
Toto je 10 najbezpečnejších krajín na cestovanie

Facebook Comments