Máte pomerne dobre zabehaný systém. Vstávate o 5.30 h, aby ste si 20 minút zabehali a naštartovali si na čerstvom vzduchu mozgové závity, ktoré budete celý deň využívať na 100 %. Každý deň si totiž presne o 9. h sadnete na svoju obrovskú pohodlnú stoličku, kliknete na obrazovku počítača a riešite jeden problém za druhým. Presne o 11.30 h sa zodvihnete, absolvujete rýchly obed s kolegami a do 16.30 h ste opäť na jednom mieste. Čo vás prinútilo okrem napnutých gombíkov na košeli zamyslieť sa nad svojím telom? Možno to bola ironická poznámka od starého kamaráta minulý týždeň na tenise: „Vidieť, že sa ti dobre darí!“

Možno už nezvládate to, ako sa vám pri sedení nepríjemne zabárajú do brucha aj tie najnovšie rifle. Je to smutný fakt, konštatovali ste sebakriticky večer pred zrkadlom. Je čas so sebou niečo robiť. Mám skutočne akési iné proporcie než pred rokmi! Som obézny? To je možno dobrá otázka aj pre odborníka. Čo všetko by ste pre svoju štíhlu postavu mohli urobiť okrem cvičenia a striedmej stravy?

Foto: Shutterstock.com

PÝTALI SME SA ŠPECIALISTU: MUDr. Juraj Payer, PhD., plastický chirurg

Dokáže cvičenie odbúrať tuky na všetkých partiách tela?
Rozloženie tukového tkaniva v organizme je dané geneticky, rovnako záleží aj od životosprávy. Športom dokážeme ovplyvniť a zredukovať prevažne tuk, ktorý sa nám v tele ukladá v dôsledku nepomeru medzi príjmom a výdajom energie, teda životosprávou.

Ktoré časti sú u mužov najproblematickejšie na odbúravanie tuku? Kde sa tukové vankúše držia najurputnejšie?
U mužov sa tuk ukladá skôr do brucha, do hĺbky, do okolia orgánov, kde spôsobuje takzvanú abdominálnu obezitu. Tento tuk je na pokusy o chudnutie často veľmi rezistentný a zbaviť sa ho je veľmi ťažké.

Aké sú najvhodnejšie metódy na likvidovanie tuku na bruchu?
Z režimových opatrení je to, samozrejme, aeróbny šport a redukcia kalorického príjmu. Z operačných postupov nám tuk najlepšie odstráni liposukcia.

O koľko centimetrov sa zníži obvod brucha jedným zákrokom?
Toto číslo je veľmi individuálne a záleží najmä od pomeru rozloženia tuku medzi povrchovým podkožným tukom a vnútorným (viscerálnym), ktorý chirurgicky nijako neovplyvníme. Spravidla však vieme obvod pása liposukciou zredukovať o päť centimetrov a viac.

Ktoré partie si dávajú najčastejšie upravovať muži?
Muži sa pri odstraňovaní tuku sústredia prevažne na oblasť pásu, teda brucho a boky, na prsia, ale aj na podbradok.

Ako sa dajú prsia u mužov so sklonom k ukladaniu tuku upraviť, ak cvičenie nepomáha?
Ideálnym spôsobom na odstránenie tohto typu tukových nadbytkov je liposukcia, prípadne spojenie odsávania tuku s odstránením nadmerne objemnej mužskej prsnej žľazy chirurgicky.

Na ktorých miestach a za akých okolností je prognóza najlepšia?
Najlepší predpoklad pre dobrý výsledok liposukcie je u pacientov s dobrou elasticitou kože, bez strií a kožných previsov. Veľmi efektné vie byť odsatie tuku hlavne na bokoch a bruchu.

Kedy a u koho sa už tuk nedá odstrániť ani chirurgicky, ani laserom alebo iným spôsobom?
V prípade, že je pacient naozaj obézny (BMI má viac ako 35) a tuk má rozložený po celom tele, nedáva plasticko-chirurgický zákrok žiaden zmysel. Primárne je potrebné schudnúť, a to buď diétou, alebo pomocou chirurgického zákroku na žalúdku (bariatrická chirurgia).

Aký režim – odporúčania treba následne dodržiavať?
Po liposukcii je potrebné počítať s fyzickým šetrením minimálne jeden týždeň, nosením kompresnej pooperačnej bielizne v rozsahu štyroch až šiestich týždňov a mesačným obmedzením športových aktivít.

 

Mohlo by vás zaujať:

Chceš mať brucho ako skala? Necvič brušáky, tie ti nepomôžu!
Opustila ho žena, dnes by to určite neurobila
Sedem dôvodov, prečo odmietnuť cukor

Facebook Comments