Prímorských miest je v Chorvátsku neúrekom, ale Zadar vie ponúknuť čosi iné, svojské. Námornícky „pach“ tu nájdete nasiaknutý v pobrežných domoch, kostoloch, kotviacich lodiach i reštauráciách. Nie je typicky balkánsky, skôr pripomína talianske mestečká s výhľadom na more. Táto úvaha nie je až taká scestná, pretože väčšinu starších budov postavili talianski architekti, keďže toto územie bolo pod správou Benátska.

Vôňa Venezie
Atmosféra balkánskeho prímorského mesta sa tu mieša s talianskym umením presahujúcim bežný materiálny svet. Nenechajte sa zmiasť, Zadar nie je žiadna kópia benátskeho prímorského mesta. Má vlastný šarm. Zachytíte ho hneď, ako doň vstúpite, dostane vás moderným prístavom Gaženica, schodiskom zvaným morské varhany, ktoré znejú ako kostolný organ, ale aj kotvením impozantných plachetníc. Ak budete mať šťastie, uvidíte „zaparkovanú“ starú plachetnicu, ktorá zväčša patrí ruskému námorníctvu. Trénujú na nej mladí regrúti a počas kotvenia je prístupná aj na prehliadky pre turistov. Zadar však nie je len o morskej príchuti, má čo ponúknuť hlavne po historickej stránke.

Foto: Shutterstock.com

 

Duch histórie
Dostanú vás napríklad monumentálne hradby, ktoré ho obklopujú, a najmä Pevninská brána ako vystrihnutá z Benátok. Napokon, postavili ju práve Benátčania. Nevyhnite sa ani neďalekému rímskemu fóru, z ktorého ale ostali len ruiny. Pýchou Zadaru je však Národné námestie s dominantnou Mestskou vežou a Kostolom sv. Vavrinca. Milovníci renesancie, ale i antiky si tu naozaj prídu na svoje aj vďaka palácom Grisogono, Ghirardini, Nassis či Patrizio. Historickí „fajnšmekri“ tu ostanú v nemom úžase vďaka Kostolu sv. Donáta a jeho 27-metrovej veži, z ktorej je nádherný výhľad na mesto. Počas teplejších dní navštevuje túto „vyhliadku“ mnoho ľudí, no nemáte problém dostať sa sem. Zadar však má jedno špecifikum. Dávajte si pozor na predpoveď počasia, pretože toto prímorské mesto býva v období dlhotrvajúcich dažďov zaplavené a nielen kúsok od pobrežia. Možno si pamätáte na nedávne fotografie a videá zo Zadaru, kedy sa miestne deti hrali po kolenách vo vode na ihrisku neďaleko Kostola sv. Donáta.

Foto: Shutterstock.com

Chuť mora
Pred dažďom je najlepšie sa ukryť v reštauráciách, i keď vás to zrejme bude lákať ďalej od pobrežia. Ak budete mať šťastie aj na krásne dni, určite zájdite do prístavu Foša rovnomenného podniku. Majú tu famózne rybie špeciality a ponuka záleží od sezóny. Prípitok miestneho vína a výborného lososa so šalátom na terase pri mori pozdĺž historických múrov je naozaj zážitok. Ak sa vám tento výhľad páči, ostaňte tu aj cez noc. Len pár krokov od reštaurácie nájdete útulné apartmány trojhviezdičkového hotela Old Town Paradise s priemerným nocľahom za noc len 50 eur. Odporúčame aj sýte raňajky. Ich výdatná omeleta vás postaví na nohy! Po raňajkách si pokojne môžete odfúknuť na spomínaných morských varhanoch. Večer si užite pri západe slnka a nezabudnite na krásnu šou vďaka architektonickému projektu Pozdrav Slnku. Je to kruh vsadený do zeme neďaleko morských varhanov. Lúče zapadajúceho slnka sa tu stretávajú v kontraste zabudovaných stoviek svetiel. Ak máte chuť na koktail, zavítajte do presláveného podniku Beach Bar Bamboo, kde vám namiešajú dokonalé drinky. Zadar je historické mesto s morským nádychom a neopakovateľnou atmosférou.

Foto: Shutterstock.com

Povinná cesta do okolia
Byť v Zadare a nenavštíviť malebné neďaleké mestečko Šibenik je hriech. Po občianskej vojne v začiatkoch deväťdesiatych rokov je tu len pamätník v podobe malej budovy, ktorá je posiata dierami po projektiloch. Viac ako 45-tisíc obyvateľov sa tu teší obrovskému počtu slnečných dní za rok. Mesto na kopci, kde je dominantou najmä Katedrála sv. Jakuba, má čaro v spletitých malých uličkách, menších kaviarňach a pýši sa až štyrmi pevnosťami a dvadsiatimi kostolmi. Je tu jednoducho čo objavovať. Ak už ste zašli do Šibeniku, nevynechajte neďaleký hlboký prieplav sv. Antonína. V jeho okolí sa budete mať na čo pozerať, dokonca sa tu nachádza aj krásna cyklotrasa. Ak sa vám príroda zapáčila, neváhajte oprášiť turistické topánky a vyraziť do Velebitu. Len 50 kilometrov na sever od Zadaru nájdete tento trekingový raj, posiaty skalami a vzácnou faunou i flórou. Určite zavítajte na chatu Zavižan vo výške 1594 metrov nad morom. Prívetivý chatár vám určite rád prezradí skvelé tipy na túry.

ČO STE O ZADARE ZREJME NEVEDELI

* V okolí tohto mesta sa natáčal western Old Surehand.

* Zadar bol aj zastávkou aktérov reality šou Drone Wars.

* Univerzita v Zadare bola založená v roku 1396 predstaviteľom dominikánskeho rádu, ktorým bol Raimund de Vinies.

* Mestská brána bola postavená v roku 1543 podľa návrhu benátskeho architekt Michela Sanmicheliho. Vytesaný lev umiestnený nad klenbou je symbolom Benátskej
republiky.

* Zadar sa pýši miestnym kvalitným likérom zvaným Maraschino, ktorý je destilovaný z višní odrody Marasca. Vyrába sa tu už od 16. storočia.

Poďte sa s nami túlať mestami:

Na pomedzí: Úžasná história na jednom mieste
Mesto dadaistov hľadajte vo Švajčiarsku
Mesto Vikingov si zamilujete takmer okamžite

Facebook Comments