Pomocou rozsiahlej genetickej analýzy moderných viníc genetici z Kodane a Yorku porovnali terajšiu vínnu révu so vzorkami z francúzskych archeologických nálezísk z rôznych časových etáp (doba železná, Rímska ríša, stredovek). Podľa správy uverejnenej na york.ac.uk dospeli k presvedčeniu, že mali k dispozícii muštové odrody príbuzné s bielym tramínom, ale aj iným odrodami, z ktorých časom vznikli rulandské, syrah a mondeuse blanche.

Dlho panoval názor, že aj dnes známe odrody ako napr. Pinor Noir sú geneticky zhodné s rastlinami spred dvetisíc rokov. Jedna vzorka vykopaná zo stredovekého miesta v Orléans v strednom Francúzsku bola geneticky identická so Savagnin Blanc (pozor na zámenu so Sauvignon Blanc). To znamená, že odroda rastie najmenej 900 rokov.

„Zo spisov rímskeho spisovateľa a prírodovedca Plínia st. a iných vieme, že Rimania mali rozvinuté vinárstvo a tiež používali špecifickú odrodová mená, ale je nemožné ich latinské názvy priradiť moderným odrodám. Dnes však môžeme vďaka analýze DNA zistiť, čo presne Rimania pestovali vo svojich vinohradoch,“ tvrdí Dr. Jazmín Ramos-Madrigal z Kodanskej univerzity.

Tému vína snáď neodmietnete:

Červené víno podľa vedcov simuluje cvičebný proces
Prosecco: Perlivá ľahkosť bytia
Omamná nezrelosť: Mladé víno Božolé je plné ovocných chutí a silných vôní

 

Facebook Comments