Základom je obmedzenie konzumácie soli, vyprážaných jedál a vyhýbanie sa transtukom v stužených rastlinných tukoch (margarínoch). To by výrazne znížilo úmrtnosť ľudí na choroby srdca a ciev. Správu priniesla aj stránka independent.co.uk . Väčšine z nich by zároveň klesol krvný tlak. Lekármi odporúčaná denná dávka príjmu solí je 6 gramov.

Odhady vedcov hovoria, že 30 percentné zníženie konzumácie soli by mohlo zachrániť až cca 40 miliónov ľudí pred predčasným úmrtím na kardiovaskulárne ochorenia. Vylúčenie transtukov (napr. jedlá z rýchleho občerstvenia) môže ušetriť ďalších cca 14 ,8 milióna ľudí. Zníženie krvného tlaku by podľa odborníkov ušetrilo 39,4 milióna ľudí.  To by spolu predstavovalo takmer 100 miliónov obyvateľov Zeme. Vedci sa chcú teraz zamerať na tieto tri kľúčové oblasti, ktoré by v priebehu dvadsiatich rokov mohlo priniesť zlepšenie v oblasti zdravia populácie.

V ostatných rokoch sa pri zdravotníckych kampaniach podarilo obmedziť fajčenie a požívanie tabakových výrobkov, následkom čoho klesol počet pacientov s rakovinou pľúc a ochoreniami obehovej sústavy.

Mohlo by vás udržať fit:

Nepodceňte jarné signály kože: Pomôžte jej
Päť dôvodov, prečo si ráno dopriať kávu
Počúvajte biorytmy tela: Kedy je správne jesť?

Facebook Comments