Milostný pomer dvoch zločincov, ktorý tak často zastiera ich zločiny, mal rovnako búrlivý priebeh ako koniec.

Bola to láska na prvý pohľad. Bonnie a Clyde sa spoznali v januári 1930 v Dallase a padli si do oka. Ona pracovala ako čašníčka, on sa živil z jednej polovice ako robotník a z druhej ako zlodej a lupič. Niekoľkokrát ho zatkli, no vždy sa dostal von na kauciu. Zbližovanie Bonnie a Clyda netrvalo dlho, 20-ročný mladík totiž putoval do väzenia. Odsedel si necelé dva roky, počas ktorých zabil prvého človeka. Olovenou trubkou ubil na smrť spoluväzňa, ktorý ho sexuálne obťažoval. Za mrežami prišiel dokonca o dva prsty na nohe. Nechal si ich odseknúť, aby nemusel vykonávať tvrdé nútené práce. Šesť dní po tom, ako sa dal zmrzačiť, sa jeho matke podarilo vybaviť synovi milosť. Písal sa február 1932 a Clyde bol na slobode. Opäť nadviazal kontakt s čašníčkou, a tak sa začala ich spoločná cesta, počas ktorej si vyslúžili označenie „verejní nepriatelia“. Putovali z Texasu na sever, zhromaždili okolo seba skupinku ďalších gangstrov a prepadávali obchody a čerpacie stanice. Plánovali zhromaždiť dostatok peňazí a zbraní, aby mohli napadnúť a oslobodiť väzňov v nápravnom zariadení Eastham, kde si Clyde odpykal posledný trest. Vraví sa, že cieľom celého Clydovho protipráva neho konania bola práve snaha pomstiť sa texaskému väzenskému systému. A čo poháňalo Bonnie? Zrejme láska, ako sa zdá z dobových fotografií, na ktorých sa tisne k svojmu milému.

Takmer nevinná Bonnie
Treba povedať, že nie všetky obete, ktoré zahynuli počas vyčíňania gangu, padli rukou Bonnie a Clyda. Viaceré z nich zabili ostatní gangstri a Bonnie dokonca nevzala ani jeden ľudský život. Clyde však nebol až také neviniatko, so svojou obľúbenou automatickou puškou BAR 1918 vedel narábať nielen skúsene, ale aj nemilosrdne. V marci 1933 už mal gang na svedomí päť obetí, v dvoch prípadoch išlo o mužov zákona. Bolo načase nechať vzduch trochu vychladnúť a na istý čas sa vypariť. Zločinci si našli úkryt v Missouri. Ťažko však mohli ostať nepozorovaní, keď celé dni pili, hrali karty a hlučne sa zabávali. Podozrivý dom v meste Joplin si všimli aj susedia, ktorí zalarmovali políciu. Dňa 13. apríla sa k domu vydalo päť policajtov. Tí predpokladali, že na danej adrese nájdu obyčajných pašerákov alkoholu. Tých bolo v USA stále veľké množstvo, hoci prohibícia sa už pomaly blížila ku koncu. Aké len bolo ich prekvapenie, keď objavili Bonnie, Clyda a ich spoločníkov… Spustila sa prestrelka, v ktorej sa Clyde správal nanajvýš chladnokrvne. S komplicmi zastrelil dvoch mužov zákona a následne kumpánov stiahol do auta, ktorým sa im podarilo ujsť. Posledná nastúpila Bonnie, ktorá gangstrov do poslednej chvíle kryla paľbou zo svojho BAR-u.

Foto: Shutterstock.com

Koniec anonymity
Zločincom sa síce podarilo ujsť, v skrýši však nechali väčšinu svojho majetku a koristi. Nešlo pritom len o peniaze a zbrane. Našiel sa aj fotografický film, z ktorého sa podarilo vyvolať dnes už svetoznáme zábery. Dovtedy takmer anonymná pätica gangstrov zrazu vďaka týmto snímkam začala plniť titulné stránky novín. Život Bonnie a Clyda bol zrazu zložitejší. Časy, keď sa mohli za nakradnuté peniaze ubytovať v hoteli, boli preč. Recepční boli čoraz podozrievavejší a poznali tváre zločincov z novín. Zamilovaný pár s komplicmi tak musel spávať pod hviezdami a umývať sa v potokoch. V januári 1934 sa Clydovi čiastočne podarilo dosiahnuť pomstu, o ktorú sa usiloval. Zosnoval útek viacerých väzňov z nápravného zariadenia Eastham, medzi ktorými boli aj dvaja bývalí členovia jeho gangu. Väzenský systém Texasu zrazu čelil obrovskej vlne kritiky a verejní činitelia museli sľubovať čo najrýchlejšie dopadnutie zločincov. Názor verejnosti na Bonnie a Clyda nebol jednotný, viacerí ľudia ich spočiatku vnímali doslova ako románových zločincov. V apríli 1934 sa však mediálny obraz o dvojici zmenil z rozporuplného na čisto negatívny. Došlo k prestrelke medzi gangstrami a diaľničnou hliadkou, pri ktorej zomreli dvaja policajti. V novinách sa začali objavovať výpovede „očitých“ svedkov, ktorí tvrdili, že mužov zákona zabil priamo zamilovaný pár. Dokonca sa hovorilo, že Bonnie uštedrila raneným policajtom ranu z milosti. Až neskôr vyšetrovanie ukázalo, že úmrtia majú na svedomí Clydovi komplici, pre milencov však už bolo neskoro. Verejnosť sa obrátila proti nim.

Kruh sa uzatvára
Prišiel máj 1934 a s ním aj rýchly a dramatický koniec milostnej dvojice. Tá osamela, no mala sa so zvyškom gangu stretnúť v louisianskom mestečku Bienville Parish, kde mal jeden z jej komplicov rodinu a vraj aj bezpečnú skrýšu. Ako sa ale ukázalo, policajti už o úkryte dávno vedeli a prichystali pascu. Večer 21. mája 1934 sa ukryli pri hlavnej ceste do Bienville Parish a vyzerali blížiacich sa zločincov. Čakali takmer dva dni a pomaly vzdávali snahu, keď 23. mája o 9.45 h zbadali blížiacu sa dvojicu v ich neslávne známom osemvalcovom  Forde. Bonnie a Clyde zbadali pri ceste auto otca svojho komplica, ktorý mal v Bienville Parish dom. Netušili, že otec je nastrčenou figúrkou policajtov. Spomalili, no to už muži zákona spustili paľbu z automatických pušiek. Hneď prvá guľka trafila Clyda do hlavy a zabila ho. Policajti vraj počuli Bonnie kričať, ale po chvíli stíchla. Padlo dovedna 130 rán. Zásobníky automatických pušiek policajti vyprázdnili ešte predtým, než sa Ford dostal k nim. Potom sa dostali k slovu brokovnice a pištole.  Clyda zasiahlo najmenej 17 striel, Bonnie až 26. To aspoň tvrdí oficiálna pitevná správa, dnes sa však odhaduje, že každého zo zločincov trafili policajti najmenej 50-krát. Zamestnanci pohrebného ústavu sa však nadreli, kým uviedli telá do stavu aspoň čiastočne dôstojného pre pohrebný obrad. Miesto prestrelky rýchlo obklopili civilisti, ktorí chceli získať suvenír. Jeden muž sa dokonca pokúsil odrezať Clydovi ucho, ďalší si brali kusy skrvavených šiat patriacich Bonnie.

Butch Cassidy a Sundace Kid
Ďalšia z legendárnych zločineckých dvojíc mala v obľube prepadávanie vlakov. Spolu s ďalšími komplicmi ich prepadli tucty a ukradli desiatky tisíc dolárov. Niet divu, že im úrady šliapali na päty. A hoci muži ušli do Južnej Ameriky, ani tu nemali pokoj. Zomreli počas prestrelky v Bolívii v roku 1908.

V podsvetí ešte ostaneme:

Sú všetci mafiáni psychopati? Budete prekvapení
Najlepšie gangsterské filmy všetkých čias
Zlikvidujú zločinecký mozog?

 

Facebook Comments