Na rozdiel od ďalších dvoch všeobecne známych dostihových podujatí, ktorými sú Veľká národná (liverpoolska) a Veľká pardubická, ide o rovinové dostihy, teda preteky bez prekážok. Rozhodujúca v nich je rýchlosť koní, ktorých úlohou je prekonať jeden a štvrť oválu na dostihovisku Churchill Downs. Vzdialenosť 2012 metrov zvládnu anglické plnokrvníky ako vôbec najrýchlejšie konské plemeno sveta za približne dve minúty.

Váhový limit pre džokejov
Kentucké derby sa koná nepretržite od roku 1875 a doposiaľ iba trom koňom sa podarilo zlomiť hranicu dvoch minút. Naposledy  sa tak stalo v roku 2001, pričom absolútnym rekordom je čas 1:59,40, ktorý vytvoril kôň Secretariat v roku 1973 vedený džokejom Ronom Turcottom. V danom roku získal aj takzvanú Trojkorunu udeľovanú za víťazstvá v troch najprestížnejších rovinových dostihoch USA. Okrem Kentuckého derby sa sem radia Preakness Stakes a Belmont Stakes, ktoré sa konajú o dva, respektíve o päť týždňov neskôr. Doposiaľ sa Trojkorunu podarilo získať iba v trinástich prípadoch. Minulý rok to dokázal kôň Justify, ktorý pod vedením džokeja Mika Smitha zvíťazil v Kentuckom derby s časom 2:04,20 a následne uspel aj v ďalších dvoch spomínaných dostihoch.

Foto: profimedia.sk

Pre džokejov, ktorí chcú na pretekoch štartovať, platí váhové obmedzenie, na základe ktorého nesmú spolu s výstrojom vážiť viac ako 126 libier, čo predstavuje približne 57 kilogramov. Kentucké derby priťahuje každoročne veľkú pozornosť. Sledujú ho aj ľudia, ktorí sa inak o túto oblasť športu vôbec nezaujímajú. Zakladateľom pretekov so 145-ročnou tradíciou, ktoré neprerušili ani dve svetové vojny, bol Meriwether Lewis Clark. Aristokrata, inak vnuka Williama Clarka – cestovateľa známeho z expedície Lewisa a Clarka, zaujal dostihový šport pri jeho návštevách Anglicka a Francúzska. Následne sa po návrate domov do Kentucky rozhodol založiť džokejský klub a vyzbierať financie na výstavbu dostihovej dráhy Churchill Downs v meste Louisville.

Pre víťaza trofej zo zlata
Kentucké derby sa koná vždy v prvú májovú sobotu a určené je pre trojročných plnokrvníkov. V USA je známe aj pod označením Preteky za ružami, keďže podľa tradície dostáva víťazný kôň po skončení dostihov prikrývku vytvorenú z viac ako päťsto ruží. S Kentuckým derby sú však spojené aj obrovské finančné prémie. Víťazný kôň predošlého ročníka Justify získal pre svojho majiteľa 1,43 milióna dolárov. Honorovaných je prvých päť miest v cieli. Druhý v poradí dostáva 400-tisíc dolárov a s každým ďalším umiestnením klesá prémia na polovicu. Omnoho vyššie sú však sumy, ktoré sa točia v stávkovaní na tieto dostihy. Každoročne totiž ľudia stavia viac ako dvesto miliónov dolárov. Najväčším outsiderom, ktorému sa kedy podarilo zvíťaziť, bol kôň Donerail. Triumfoval ešte v roku 1913 pri kurze 91:1. Majiteľ víťazného koňa dostáva okrem finančnej prémie aj trofej vyrobenú zo zlata, vážiacu takmer 1,60 kilogramu. Jej cena sa odhaduje na viac ako 100-tisíc dolárov, pričom zlatníci pri nej strávia približne dvetisíc hodín práce.

Foto: Shutterstock.com

Najluxusnejšie miesta za desaťtisíce
Návštevnosť na dostihovisku v meste Louisville je pravidelne vyššia ako 150-tisíc divákov. V tomto smere je rekordný ročník 2015, keď sa na tribúnach a v samotnom areáli nachádzalo 170 513 divákov. Najlacnejšie lístky sú na miesta uprostred oválu, kde majú ľudia len minimálnu šancu niečo vidieť. Pokiaľ však chce návštevník sledovať dianie z dobrého miesta na hlavnej tribúne a dopriať si k tomu aj pripravený obed, potrebuje mať nachystaných aspoň 900 dolárov. Najlukratívnejšie miesta nesú označenie „Millionaire´s Row“ s cenou 36-tisíc dolárov za jeden stôl.


1:59,40
– rekordný čas Kentuckého derby z roku 1973

1,43 mil. USD získal víťazný kôň predošlého ročníka pre svojho majiteľa

Mohlo by vás zaujať:

U nás o tom môžeme len snívať

Facebook Comments