Trvalo dlhých 25 rokov, kým vlastne vysvitlo, že medzi pitím kávy a zvýšeným rizikom rakoviny neexistuje žiadne spojenie. Treba však dodať, že ju treba piť so zdravou mierou.
V primeranom množstve má káva pre naše telo viacero priaznivých účinkov.

Znižuje riziko určitých druhov rakoviny
Obsahuje viac ako tisíc zložiek, mnohé majú protizápalové a protinádorové účinky. Znižuje riziko vzniku melanómu a leukémie, ako aj rakoviny maternice či u pánov prostaty. Vedci z  University of Southern California uviedli, že kávičkári majú o štvrtinu nižšie riziko vzniku rakoviny čriev.

Chráni srdce
Ľuďom s poruchami srdcového rytmu lekári roky neodporúčali piť kávu. Ukázalo sa však, že tento nápoj znižuje výskyt fibrilácie (kmitanie srdcových predsiení alebo komôr, chvenie srdca) predsiení o 13% . Káva znižuje riziko srdcového infarktu.

Znižuje riziko Alzheimerovej choroby
Nášmu mozgu pomáha kofeín lepšie pracovať. Doteraz bolo na túto tému uskutočnených málo štúdii, kde existuje súvislosť medzi hladinou kofeínu v krvi a vývojom demencie.

Môže chrániť pred cukrovkou typu 2
Ani cukrovkári sa nemusia kávy vzdať, pokiaľ je to jedna až maximálne dve šálky. Napríklad taká čakanková káva obsahuje pre diabetikov cenný inulín. Ale u zdravých ľudí platí, že pitie kávy znižuje riziko cukrovky. Pozor na problémy so spánkom a migrénou, ak vypijete viac ako 4 šálky (250 ml) denne. V káve sa napríklad nachádza chróm, ktorý pomáha vstrebávať inzulín do krvi.

Môže predĺžiť život
Štúdia účinkov kávy na dĺžku života bola publikovaná v Európskom časopise epidemiológie už v roku 2016 . Z nej potešujúco vyplýva, že štyri šálky kávy denne nás chránia pred chorobami srdca a niektorými druhmi rakoviny.

Zdroj: giphy.com


Mohlo by kávičkárov zaujať:

Ľadová káva: Čierne zlato na studeno
Nič sa nemá preháňať, lebo zdravie je len jedno
Kávičkári, užite si, dokiaľ je ešte čas

Facebook Comments