Tento rok bude patriť smartfónom so skladacím displejom. Po dlhšej dobe tak konečne prišlo niečo, čo môže získať prívlastok „naozaj revolučné“!

Svet inteligentných telefónov bol približne  do roku 2007 viac ako rozmanitý. Každú chvíľu prišiel niektorý z výrobcov s novým tvarom, konceptom či spôsobom používania. Vyklápacie, vysúvacie, s kruhovou klávesnicou alebo s klávesnicou po stranách displeja… Mobilné telefóny boli prehliadkou neobmedzenej fantázie. Čo sa stalo v roku 2007? Bol predstavený inteligentný telefón, ktorý nemal klávesnicu a dokázal nás presvedčiť, že ponúkol najfunkčnejší tvar smartfónov. Nebol to prvý telefón tohto tvaru s riešením bez klávesnice, no bol to prvý model, ktorý mal dostatočne silný marketing na to, aby nám niekde hlboko pod kožu vryl presvedčenie, že toto je ono!

Išlo o veľkosť
Od tohto momentu sa s dizajnom mobilných telefónov experimentovalo prevažne len vo veľkosti uhlopriečky displeja a pomaličky sa rozbehol závod v tom, kto dokáže ako prvý ponúknuť „placku“ kompletne pokrytú dotykovou plochou. Závod stále nikto nevyhral. Mnohí ale ponúkajú riešenia s väčšími či menšími kompromismi. Užívatelia sa občas ozvú, že by chceli nový dizajn, no zväčša debata skončí pri tom, že sa uspokoja s drobnými dizajnovými úpravami. Minulý rok však jeden z lídrov v segmente inteligentných mobilných zariadení predstavil riešenie, o ktorom sa chvíľu šuškalo, no technologicky nebolo stále dotiahnuté. Aj samotná prvá prezentácia bola skôr jedno veľké tajomstvo než pochválenie sa reálnym výsledkom.

Foto: Samsung.com

Nová éra
Všetko sa pohlo dopredu okolo tohtoročného Mobile World Congress v Barcelone, ktorý bol do značnej miery práve o tomto riešení. Vstupujeme do éry sklápacích inteligentných mobilných zariadení? Rozhodne! Aká úspešná bude, ukáže až čas. Skúsme sa pozrieť na to, čo nám môže sklápací, respektíve ohybný dotykový displej priniesť. Milovníci technológií sú vo vytržení – tak ako vždy, keď príde novinka tohto rangu. Je to niečo nové, revolučné, niečo, čo tu doteraz nebolo. Preto to milujú. Bežný užívateľ sa možno v prvom momente nadchne, no vzápätí sa začne pýtať, čo s takýmto zariadením?

2 v 1
Prvý a jasný benefit je veľkosť displeja. Výrobcovia inteligentných prenosných zariadení ponúkajú riešenia, ktoré sú v zatvorenom stave veľké, ako dnes známe a bežne používané smartfóny. Po otvorení displeja budete mať k dispozícii zobrazovaciu dotykovú plochu s veľkosťou uhlopriečky približne 8 palcov, samozrejme, záleží od výrobcu. Teda niečo ako telefón a tablet dokopy. Užitočné, no nie životu nevyhnutné, najmä po informácii, že takéto konštrukčné riešenie by malo byť v koncovej cene okolo 2000 eur. A to sa už veľa zákazníkov bude pýtať, čo nové sklápací smartfón dokáže.

Uľahčí prácu aj zabaví
Bez väčšieho pátrania vám istotne napadnú výhody, ktoré majú tablety v porovnaní so smartfónmi. Budete môcť pracovať vo viacerých aplikáciách súčasne, s veľkou pravdepodobnosťou sa v blízkej dobe objaví možnosť použiť pero, čo využijú napríklad fotografi pri retuši. Sledovanie videí či prezeranie fotografií bude omnoho príjemnejšie. Startupy, ale aj menšie zabehnuté firmy určite v čo najkratšom čase ponúknu bezdrôtové klávesnice, aby sa vám pohodlnejšie pracovalo na cestách. Podobných vychytávok by sme vedeli vymenovať ešte dosť.

Foto: Huawei.com

Kľúčové najbližšie roky
Avšak ten skutočný „wow efekt“ zrejme príde v priebehu tohto roku. Jeprirodzené, že v prvom rade musia samotní výrobcovia pochopiť, načo takýto druh smartfónu vyrábajú a musia nám dostatočne atraktívne odprezentovať jeho možnosti. Preto by mali nájsť a ponúknuť vlastnosti, na ktoré úplne bežný užívateľ nepríde. Musia ich zapracovať a poriadne vylepšiť. Ako dlho to potrvá? Nie dlho. Konkurenčný boj je naozaj silný. Už dnes sa technologickí novinári neboja porovnávať prototypy jednotlivých výrobcov. Rozdiely medzi tým, čo nám bude ponúknuté v prvej vlne sklápacích displejov, môžu byť až na úrovni medzigeneračných rozdielov. Uvidíme teda, či sa sklápací displej stane hitom alebo zostane atraktívnym riešením len pre isté cieľové skupiny, podobne ako pri tabletoch.

Mohlo by vás zaujať:

Závislosť na mobiloch si začína vyberať svoju daň
Dočasné riešenie? Časom sa pravda ukáže

Facebook Comments