Ak ostaneme na približne európskej pôde a nevadí vám pár hodín za volantom (v prípade Ruska v lietadle), tak máme tri zaujímavé tipy:

Matka (Macedónsko)
Obľúbená destinácia domácich aj zahraničných turistov. Neďaleko (15 km juhozápadne) od Skopje nájdete najkrajšiu prírodnú atrakciu krajiny – kaňon Matka vytvorený riekou Treska. Miesto je bohaté na stredoveké budovy, kostoly či pozostatky starej pevnosti. K tomu pripočítajte desiatky jaskýň a hojnosť endemických rastlinných a živočíšnych druhov.  Návštevníkov a športovcov z radov lovcov, horolezcov či kajakárov neodradí ani fakt, že územie je domovom najjedovatejšej vretenice v Južnej Európe.

Piva (Čierna hora)
Aj jedna z najmenších európskych krajín má čo ponúknuť z prírody. Ak vynecháme v lete pláže a stále atraktívne panenské lesy, tak jar je stvorená na návštevu kaňonu rieky Piva (je dlhá 34 km). Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza jedna z najvyšších priehrad v Európe. Popri turistike si tu svoje miesta na zdolávanie nájdu aj priaznivci horolezectva. V roku 2013 bol kaňon zaradený cestovateľským portálom Places To See In Your Lifetime medzi desať najpôsobivejších kaňonov sveta. Cestu sem si motoristi užijú aj v nahrubo vysekaných tuneloch vápencových skál. Za zmienku stojí aj blízkosť Národného parku Durmitor. Ten je od roku  1980 zapísaný na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Shulgan-Tash (Rusko)
V Rusku nájdete množstvo úžasných miest a prírodná rezervácia Shulgan-Tash patrí medzi najkrajšie kaňonové miesta krajiny. Okrem turistov je oblasť rajom aj pre archeológov. V Kapovej jaskyni (objavenej v roku 1959) našli 16 000 až 18 000 rokov staré skalné paleolitické okrové maľby mamutov, zvierat, znakov a postáv. Niektoré formy flóry a fauny (napr. včela Buzyan) v oblasti sú dokonca endemické (cca 10 %), čo znamená, že sa okrem tohto miesta nevyskytujú nikde inde na svete. Rieky Belaya a Nugush sa aktívne pričinili kaňonovitý reliéf okolitej krajiny.

Možno vás inšpirujeme na cesty:

Úžasné jaskyne v našich obľúbených letných destináciach
Úchvatné rumunské hrady dýchajúce históriou
Najkrajšie vodopády Slovinska rozhodne stoja za návštevu

Facebook Comments