Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS tak všetci astronauti cestujú výhradne na ruských Sojuzoch. Obdobie, keď sa Američania musia bezvýhradne spoliehať na ruskú stranu, sa však čoskoro skončí. Na ISS totiž začnú lietať vesmírne lode dvoch súkromných spoločností SpaceX a Boeing, ktoré pred rokmi uspeli vo výzve NASA na komerčnú prepravu ľudských posádok.  Národný úrad pre letectvo a vesmír nie je od roku 2011 po ukončení programu raketoplánov schopný vyniesť ľudskú posádku na nízku obežnú dráhu, na ktorej sa nachádza ISS. Rok predtým vyhlásila NASA výzvu pre súkromné spoločnosti s požiadavkou na skonštruovanie vesmírnej lode, ktorá bude schopná dopravovať astronautov na ISS a späť pri splnení prísnych bezpečnostných štandardov. Do súťaže sa prihlásilo viac ako tridsať spoločností, pričom počas jej piatich fáz splnili všetky potrebné náležitosti napokon iba dve z nich: SpaceX a Boeing. Na vývoj zariadení dostali od NASA finančné zdroje vo výške 3,1 miliardy (SpaceX), respektíve 4,8 miliardy amerických dolárov (Boeing). Zadotované boli aj ďalšie štyri spoločnosti, ktoré sa však nedostali až do  záverečného kola.

Ako prvý poletí Crew Dragon
Spoločnosť SpaceX, na čele ktorej stojí Elon Musk, vyslal k ISS svoju vesmírnu loď Crew Dragon po prvýkrát práve teraz v marci. Cieľom tejto automatizovanej misie bez posádky bolo otestovanie všetkých potrebných systémov. Astronauti by mali na lodi Crew Dragon po prvý raz letieť v júli tohto roka, pričom pôjde o dvojčlennú posádku v zložení Douglas Hurley (52 rokov) a Robert Behnken (48 rokov). Crew Dragon, patriaci do druhej generácie lodí Dragon, je schopný poskytnúť priestor až pre siedmich astronautov, hoci spočiatku ho budú využívať maximálne štyria ľudia. Na obežnú dráhu bude vynesený raketou Falcon 9, taktiež vyrobenou spoločnosťou SpaceX. Vesmírnu loď Crew Dragon chce firma okrem letov na ISS použiť aj pri preprave vesmírnych turistov. Má ísť napríklad o týždňový oblet Mesiaca, ktorý chce pre seba a viacerých umelcov zaplatiť japonský miliardár Jusaku Maezawa a predbežne je naplánovaný na rok 2023.

Boeing využije rakety Atlas V
Boeing svoju vesmírnu loď nazval CST-100 (Crew Space Transportation), pričom známa je tiež ako Starliner. Rovnako ako Crew Dragon poskytuje priestor až pre siedmich astronautov. Starliner je kompatibilný s nosnými raketami Atlas V a Delta IV, na ktorých vývoji a výrobe sa Boeing v minulosti podieľal, ale taktiež aj s konkurenčnými raketami Falcon 9. Na jeho prvú misiu k ISS, ktorá sa neuskutoční skôr ako v apríli, ho vynesie raketa Atlas V. Taktiež pôjde o testovaciu misiu bez ľudskej posádky a jej úlohou bude okrem iného overiť schopnosť lode pripojiť sa k vesmírnej stanici, tzv. dokovanie. Prvá misia s ľudskou posádkou tvorenou tromi americkými astronautmi sa má podľa súčasných plánov uskutočniť v októbri tohto roka. Služby súkromných spoločností už NASA využíva pri doprave nákladu a zásob pre astronautov na ISS. Takzvané „cargo“ misie zabezpečujú súbežne od roku 2012 spoločnosti SpaceX (loď Dragon) a Northrop Grumman (predtým známa ako Orbital ATK, loď Cygnus). Okrem nich vesmírnu stanicu zásobujú aj ruské lode Progress a japonské HTV.

NASA chystá loď pre cestu na Mars
Svoju vlastnú vesmírnu loď však naďalej vyvíja aj NASA. Použitá má byť pri letoch na Mesiac a neskôr aj pri ceste na Mars. Na vývoji vesmírnej lode Orion a nosnej rakety SLS (pôvodný názov Ares) sa pracuje od roku 2004, keď vtedajší americký prezident George W. Bush mladší prezentoval ambiciózny program Constellation. Neskôr bol síce program pre vysoké finančné náklady zrušený, ale vo vývoji sa pokračovalo aspoň v obmedzenom režime. Vesmírna loď Orion pozostáva z dvoch modulov, ktorými sú modul pre štvorčlennú posádku a servisný modul s pohonným systémom. V súčasnosti prebieha testovanie, pričom na apríl je naplánovaný dôležitý test systému prerušenia letu LAS, ktorý používa vlastné nezávislé motory a jeho úlohou je v prípade problémov krátko po štarte oddeliť modul pre posádku od servisného modulu a odniesť ho do bezpečnej vzdialenosti. Vo výnimočnom prípade môže byť Orion použitý aj na dopravu astronautov na ISS.

Predbežný harmonogram letov k ISS:
Marec 2019: CREW DRAGON – testovací let bez posádky
Apríl 2019: STARLINER – testovací let bez posádky
Júl 2019: CREW DRAGON – prvý let s posádkou
Október 2019: STARLINER – prvý let s posádkou.


Vo vesmírnych diaľkach ešte ostaneme:

Pomôcka pre plavcov ako ochrana aj pre astronautov?
Kozmodróm v niekdajšej trestaneckej kolónii
Pozemok na Mesiaci si môže kúpiť každý

Facebook Comments