Asi ste zvyknutá na objektívy fotoaparátov. Ako sa vám ale fotilo pre magazín BREAK?
BEÁTA: V skutočnosti nie som príliš zvyknutá na profesionálne fotografovanie, ale keďže fotograf so stylistkou tvoria skvelý tím a práca im ide od ruky, fotenie prebehlo skvelo a veľmi som si to užila.

ZUZANA: Na objektívy som síce zvyknutá, ale toto fotenie bolo úplne iné ako tie, ktoré som doteraz absolvovala. Odvážnejšie a veľmi profesionálne zo strany fotografa .


Aké sú zatiaľ vaše najväčšie úspechy v bikiny fitnes?

ZUZANA: Medzi svoje TOP radím určite majstrovstvá Európy, kde som si vybojovala zlato hneď ako nováčik v roku 2016 a následne titul vicemajsterky sveta v rokoch 2017 a 2018. Nemôžem zabudnúť ani na 3. miesto z Arnold Classic a prvenstvo na Evls Prague Showdown. Uvidíme, čo prinesie ďalšia sezóna a rok 2019.

BEÁTA: Za najväčší úspech považujem prvé miesto na súťaži Diamond Cup v Ostrave, kde som získala licenciu na prestup do profesionálnej divízie, neskôr absolútne prvenstvo na súťaži Fitness Mania Classic v Kladne, kde som svoj zisk PRO licencie obhájila.


Ktorý moment vašej cesty za úspechmi považujete za zlomový?

BEÁTA: Za zlomový moment považujem práve spomínanú súťaž v Ostrave. Bola to moja prvá medzinárodná súťaž, kde sa mi podarilo zvíťaziť nad oveľa skúsenejšími pretekárkami. Tento úspech zaregistrovali aj slovenskí rozhodcovia, ktorí ma na domácich súťažiach už nedokázali prehliadnuť. Vďaka tomu som ešte v tom istom roku na domácej scéne niekoľkokrát zvíťazila.

ZUZANA: Majstrovstvá Európy na začiatku mojej fitnes kariéry. Prišla som na stage ako nováčik a do troch týždňov som získala titul majsterky. Bol to neopísateľný pocit a najmä prekvapivý, keďže na Európu som bola donominovaná a súťažila som ako náhradníčka. Toto bol jednoznačne zlomový bod, kedy som si povedala, že v najbližších rokoch sa budem fitnesu venovať aj súťažne.


Kto vám je v živote najväčšou inšpiráciou?

BEÁTA: Asi by som nevedela označiť konkrétnu osobu, ale sú to mnohé úspešné ženy, ktoré si dokázali ísť za svojím cieľom a byť sebestačné. Tým nemyslím len bikiny fitnesky alebo športovkyne.

ZUZANA: Určite sú to aj nejaké konkrétne mená úspešných bikiny fitnesiek, ako napr. Ashley Kaltwasser, no najväčšia motivácia je vidieť pokroky sama na sebe. Keď vidím zlepšenia nielen čo sa týka súťaží, ale aj zmýšľania a mentálnej stránky. Možno to vyznie zvláštne, ale sama sebe som si motiváciou, lebo stále vidím svoje chyby a deň čo deň sa ich snažím odstrániť.

Foto: Adam Suchánek


Stretli ste sa už na vrcholných podujatiach aj s niečím, čo vás rozladilo?

ZUZANA: Áno. Okrem tých bežných hodinových sklzov na súťažiach sa mi stalo aj pár zvláštností, ktoré mi neboli príjemné. Niekedy sa mi, bohužiaľ, podarilo vidieť do backstagu fitnes politiky a keď vidíte, ako to chodí, tak vám nie je moc po chuti. Ale to je asi v každom športe, inak nič zvláštne.

BEÁTA: Samozrejme, bolo to na mojej prvej súťaži, kde mi nechceli umožniť štart kvôli vyššej platforme na topánkach, ako je predpísaná, aj keď to bolo len pol centimetra. Našťastie, našlo sa dievča z inej kategórie, ktoré mi požičalo svoje o tri čísla väčšie topánky. Na pódiu to síce vidieť nebolo, ale ja som mala s každým krokom strach v očiach, kedy sa mi zamotajú nohy. Nakoniec
to však dobre dopadlo.

Fitnes je športom, ktorý neustále napreduje, v čom si myslíte, že do budúcna prinesie najväčšie zmeny?
BEÁTA: Myslím si, že fitnes postupne prenikne do života každého človeka, ktorý to dovolí. V súčasnosti je veľmi jednoduché dostať sa ku kvalitným informáciám, dobrému vybaveniu na tréning alebo zdravým potravinám. Nikdy nebolo ľahšie sledovať si svoj kalorický výdaj a príjem pomocou hodiniek a aplikácií. Rovnako je možné dať si uvariť jedlá na mieru s presným pomerom makroživín podľa potreby.

ZUZANA: Sama na sebe vnímam, ako môj Instagram ovplyvňuje mladých, ale i starších ľudí. Začínajú sa o seba viac starať, cvičiť, a to je podľa mňa viac než skvelé! Aj keď náš „súťažný fitnes“ tesne pred súťažami nie je až taká prechádzka ružovou záhradou, ľudí to motivuje. Čo sa týka súťažných kategórií, myslím si, že kategórie budú stále viac a viac svalnatejšie, i keď sa tomu snažia vyhnúť.

Zasvätili ste život prekonávaním samých seba. Aká je najbližšia méta, ktorú chcete dosiahnuť?
BEÁTA: Ešte som ani zďaleka nedosiahla v amatérskej lige všetko, a preto by som sa chcela o to pokúsiť. Následne by som rada vyskúšala súťaženie v profesionálnej lige a popritom zdokonaľovala svoje trénerské služby.

ZUZANA: Poviem to jednoducho. Je ich veľa, treba len čakať, kedy vyjdú na povrch. No aby som nebola až taká stručná, tento rok budú ženské majstrovstvá sveta na Slovensku (po približne 20 rokoch). Domáce publikum, atmosféra a ja sa už doslova neviem dočkať, takže som si, samozrejme, zvolila aj jasný cieľ, a to umiestniť sa v TOP trojke. Uvidíme, či sa mi to podarí, pretože konkurencia bude určite riadne silná.

Foto: Adam Suchánek


Aký je váš tréningový recept na postavu, ktorou ohurujete porotcov?

BEÁTA: Základný tréningový princíp je, samozrejme, postupné preťažovanie. Naše telo je extrémne prispôsobivé a ak sa nebude meniť náš tréning, nie je dôvod, aby sa zmenilo aj naše telo. Ďalej je dôležité prispôsobiť si tréning na mieru. Niektorým ľuďom nevyhovujú vytrvalostné tréningy a niektorým zase silové tréningy. Je potrebné nájsť zlatú strednú cestu, ktorú budeme schopní dlhodobo dodržiavať.

ZUZANA: Trénujem viac-menej iba silovo. Ženy sa väčšinou boja váh, no ja som s nimi takmer v každodennom styku. Recept ako-taký nemám, no cvičím už väčšinou iba hamstringy a zadok, zľahka vrch. Ostatné partie, ako napríklad predné stehná, mám až príliš svalovo rozvinuté na moju kategóriu, takže si ich nejako nemôžem dovoliť cvičiť. U mňa je podstatnejšia strava, pretože svalov mám dosť a aj sa mi pekne držia v diéte, začo ďakujem aj svojim rodičom.

Musíte sa poriadne kontrolovať, aby ste nemaškrtili alebo si môžete niekedy dovoliť neodolať?
ZUZANA: Ja som ten typ „tak ešte poslednýkrát“. Neviem, možno je to tým, že som začala s takouto čistou stravou a cvičením už v 13-tich rokoch, a tak som sa ukrátila o všetky sladké maškrty na desiaty v škole atď. Celkovo jedlo milujem, nemám proti ničomu výhrady. Pre mňa je aj veľmi ťažké začať súťažnú diétu. Väčšinou sa pred prvou súťažou v sezóne hýbem na veľmi tenkom ľade, čo sa týka formy. Keď sa už začne súťažná atmosféra, tak je to s jedlom v pohode, horšie je začať.

BEÁTA: Je pravda, že posledných pár týždňov pred súťažou musím využiť svoju pevnú vôľu a disciplínu na 100 %. Okrem toho si môžem pravidelne dovoliť malý prehrešok, pokiaľ sa to zmestí do môjho kalorického príjmu. Milujem jedlo a môj jedálny lístok vôbec nie je extrémne prísny. Avšak v prvom rade jem kvalitné, nutrične hodnotné potraviny počas celého roka.


Aký chlap vás dokáže zaujať? Musí byť tiež vyšportovaný?

ZUZANA: Úprimne? Čakala som túto otázku (smiech). Nemusí to byť úplne namakaný chlap, no určite musí žiť fitnes štýlom, pretože minimálne 80 % môjho voľného času tvoria tréningy, varenie, sústredenia, súťaže. Pre mňa je veľmi dôležitá dôvera, keďže som často preč a taktiež si vediem Instagram, ktorý by asi nie každý chlap zvládol. Ďalší dôležitý bod je správanie a chtivosť tvoriť.

BEÁTA: Najviac, čo ma na mužovi dokáže zaujať, je jeho vízia. Či vôbec nejakú má a či chce v živote niečo dosiahnuť. Musí byť cieľavedomý. To je pre mňa veľmi príťažlivé.

Foto: Adam Suchánek


Aké najzaujímavejšie rande ste zažili?

BEÁTA: Neviem, či zaujímavé, ale najkrajšie, keď mi môj terajší priateľ doniesol namaľovaný portrét mňa. Dovtedy som nevedela, že chodím s kulturistom, ktorý zároveň neskutočne krásne kreslí.

ZUZANA: Hm, bolo veľa krásnych chvíľ a každé malo niečo do seba. Keď má chalan srdce, tak to ide ľahko.


Mali ste už aj skúsenosti s otravnými chlapmi?

BEÁTA: Áno, samozrejme, ale v súčasnosti prevažne na sociálnych sieťach.
ZUZANA: Určite áno. Našťastie, tiež len formou sociálnych sietí.


Aká je vaša predstava dokonalého sexi večera?

BEÁTA: Taká klasika, dobrá večera pri sviečkach a dobrý film v pohodlí domova.

ZUZANA: Milujem spoznávať nové krajiny, preto by bolo pre mňa zaujímavé presunúť sa do iného „nepoznaného“ sveta, ochutnať nejakú tradičnú kuchyňu, prejsť sa po meste pri západe slnka alebo nočnej oblohe a pekne zakončiť večer na hotelovej izbe.

Máte radšej tréning v posilňovni alebo pod holým nebom?
BEÁTA: Určite v posilňovni, pretože taký tréning mi prinesie najväčšie zmeny vo vzhľade postavy. Pod holým nebom preferujem dlhé prechádzky alebo túry.

ZUZANA: Tiež v posilňovni. Vďaka strojom, ktoré vonku zväčša nenájdeme a ako som už vyššie spomínala, milujem ťažké tréningy. Samozrejme, zmena je občas dobrá.

Foto: Adam Suchánek

Precestovali ste už kus sveta. Ktorá krajina vám najviac prirástla k srdcu?
ZUZANA: Pobehala som toho naozaj dosť, a to len vďaka fitnes a tvrdej drine. Navštívila som aj jednu z mojich vysnívaných destinácií, Južnú Ameriku (Quito), tá ma až tak nenadchla. Určite to boli pre mňa skôr európske mestá ako španielska Santa Susanna, Barcelona, v Česku Praha. Veľmi som si obľúbila Edinburgh, v ktorom som bola vďaka škole.

BEÁTA: Jednoznačne je to Španielsko. Tam sa vždy rada budem vracať. Páčilo sa mi tam snáď všetko. Najmä jedlo (smiech). Možno je to práve miesto, kde si predstavujem zostarnúť.

Ktoré miesta na Slovensku navštevujete najradšej? Máte nejaký tajný tip?
BEÁTA: Sama sa smejem nad tým, že mi aj pri tejto otázke v prvom rade napadnú dobré reštaurácie. Veľmi rada však navštevujem Tatry, najmä Západné, ktoré sú na Orave. Teraz to nie je aktuálne, ale než som začala súťažiť, často som chodila korčuľovať na horskú cestu, ktorá je pod Babou horou.

ZUZANA: Vysoké Tatry navštevujem na Slovensku najviac. Je tam krásne cez leto, ale aj v zime a hotely sú taktiež špičkové. Mám len dobré skúsenosti.

Máte s cestovaním spojenú aj nejakú zaujímavú príhodu?
ZUZANA: Samozrejme. Môžem rozprávať do rána. Jedna z tých lepších je cesta do Barcelony na Arnold Classic. Letela som prvýkrát sama. To by nebol až taký problém. Z Viedne do Barcelony je to lietadlom takmer za rohom, ale… Celá spokojná som si sadla do lietadla a mala som to „šťastie“, že som sedela pri okne. Takmer čas odletu, nakladali sa kufre. Až prišiel čas na posledný kufor, ktorý sa, mimochodom, celý rozpadol a všetky veci danej osobe vypadli na mokrú upršanú zem. V duchu som sa zasmiala, až kým som neprišla na to, že to je môj kufor. Môj kufor so všetkými nevyhnutne potrebnými súťažnými vecami. Od tej chvíle mi búšilo srdce počas celého letu. Mužíci začali zbierať všetky moje vypadnuté veci, podotýkam, aj tie ženské (smiech) a nahádzali ich do igelitu s pribalením môjho kufra. Čisté kino spoza malého okienka. Našťastie, igelitka prišla (smiech). No čo bol vrchol? Dve kamarátky, ktoré so mnou bývali, ma v tom nenechali. Jednej kufor neprišiel a druhá nestihla let. Bola to veľká zábava.

BEÁTA: Na letisku počas bezpečnostnej kontroly si ma zavolali bokom a začali mi prehľadávať kufre. V tom momente som sa zľakla a nevedela som, čo ma čaká. Nakoniec vytiahli moju trofej, začali mi gratulovať a chceli sa aj odfotiť. To bolo veľmi milé.

Foto: Adam Suchánek

Aký najväčší adrenalín ste v živote zažili?
BEÁTA: Na dovolenke v Taliansku sme sa s kamarátmi plavili na obrovskej nafukovačke v mori. Trochu sme sa zarozprávali a more nás odplavilo dosť ďaleko od brehu. Priznám sa, nie som dobrý plavec a mojím kamarátom som tiež príliš neverila. Našťastie, v zdraví sme sa dostali na pobrežie.

ZUZANA: Jednoznačne let vrtuľníkom počas celého dňa. To bolo niečo úžasné. Ďalej by som tu zaradila jazdy na štvorkolkách s mojím ockom, keď som bola malá. Pár kotrmelcov som na mojej mašinke hodila. Vždy som preferovala skôr chlapský autičkársky štýl ako hry s bábikami (smiech).


Ktorý z vašich zlozvykov vás najviac hnevá?

ZUZANA: Výbušnosť, niekedy by som mohla byť aj menej dominantná. Taktiež dám ťažko za pravdu druhému, keď si myslím opak. Čo sa týka fitnes, tak určite to, že neviem odolať čokoládam.

BEÁTA: Asi to, že neviem oddychovať. Moje telo potrebuje počas náročných predsúťažných príprav poriadnu regeneráciu. Keď to podcením, ľahko sa pretrénujem.

 

ZUZANA KARDOŠOVÁ
Narodila sa 29. augusta 2000. Momentálne má pocit, že žije na celom Slovensku. Viac je preč ako doma, ale oficiálne je to Pružina a Púchov. Študuje na Bilingválnom gymnáziu v Sučanoch, takže sem-tam sa objaví aj vo Vrútkach na internáte. Medzi jej najväčšie úspechy radí 1. miesto z majstrovstiev Európy, dvojité striebro z majstrovstiev sveta v rokoch 2017 a 2018 a ako pamätnú súťaž víťazstvo Evls Prague Showdown v ženskej kategórii. Jej nezdolaný cieľ je titul majsterky sveta v bikiny fitnes, ale verí, že sa jej to spolu s jej trénerom Tomášom Rezákom určite raz podarí.

Obľúbený cvik: Hip thrust, abdukcia.

Obľúbená dovolenková destinácia: Zatiaľ to bol Zakynthos v Grécku, no ani zďaleka som nepobehala to, čo chcem.

Obľúbené jedlo: Zo zdravej sekcie to bude ryžová kaša a ako hlavné jedlo ryža/zemiaky s mäsom. Z „cheat“ sekcie určite burger, pizza, cheesecake a čokoládové bomby.

Obľúbený spevák/kapela: Počúvam veľa žánrov, no v poslednom čase ma chytil ruský rap, aj keď nič nerozumiem (smiech).

Motto: Per aspera ad astra.

BEÁTA GRAŇÁKOVÁ
Narodila sa 15. januára 1993. Momentálne žije v malej dedinke na hornej Orave. Pracuje ako osobná trénerka v Námestove. Medzi jej najväčšie športové úspechy patrí 1. miesto na podujatí Fitness Mania Classic Kladno 2018, 1. miesto na zápolení Diamond Cup Ostrava 2018, 3. miesto na majstrovstvách sveta žien v roku 2018 a 3. miesto na Arnold Classic v Barcelone v minulom roku. Rada by tento rok absolvovala viaceré medzinárodné súťaže vrátane majstrovstiev sveta a následne má ambíciu dostať sa do rankingu najlepších bikiny fitnesiek na svete.

Obľúbený cvik: Hip thrust.

Obľúbená dovolenková destinácia: Španielsko.

Obľúbené jedlo: Krupicová ryžová kaša.

Obľúbený spevák/kapela: The Beatles.

Motto: Pokiaľ chceš vidieť dúhu, musíš sa zmieriť s dažďom.

Foto: Adam Suchánek
Vizáž: Jana Kočišová

Mohlo by vás zaujať:

Lepšiu motiváciu na posilňovanie sme dlho nevideli
Sexi fitnesska z Ukrajiny: Tú postavičku musíte vidieť
Akčná mamina je stále vo forme

Facebook Comments