Nasávať atmosféru mesta, v ktorom relaxujete, sa dá rôznymi príjemnými spôsobmi. Chodiť bezhlavo po najturistickejších historických pamiatkach je jeden z nich. Ak však preferujete niečo viac bohémske, Zürich je ideálne mesto. Začať môžete v kabarete Voltaire, najlepšie s pohárikom absintu. Dôvod? Vzniklo tu umelecké hnutie dadaizmus. Nechutenstvo k politickým a kultúrnym hodnotám tej doby tu najrôznejšími spôsobmi prejavovala umelecká trieda. Prirodzene, veľa zo vzniknutých diel je vo Voltaire stále vystavených. Expozície nie sú úplne stále, zvyknú sa obmieňať. Aby sa vám zážitky z rodiska dadaizmu dobre rozležali v hlave, zamierte do koktail baru Old Crow. Interiér, ktorý najlepšie charakterizuje „kopa pozbieraných starožitností“, dopĺňa viac ako 1200 fliaš alkoholu od zberateľských kúskov až po tie najčastejšie ponúkané. Na dlhšie popíjanie si vyberte koktail. Profesionálni barmani svoje umenie predvádzajú s veľkou pompou, čo je akási skrytá ingrediencia tamojších miešaných nápojov.

Klobásy
Aby ste však v lahodných chutiach s pár percentami alkoholu neutopili všetku energiu, treba nasýtiť žalúdok. Podľa Guinnessovej knihy rekordov v Zürichu nájdete najstaršiu vegetariánsku reštauráciu vôbec. Hiltl má v jedálnom lístku viac ako päťsto jedál, čo je naozaj úctyhodné číslo. Rozhodnúť sa môžete aj pre bufet. Pamätajte však, že každý gram sa tu počíta, čo sa vie nemilo premietnuť do finálneho účtu. Ak si večeru bez mäsa neviete predstaviť, vašou cieľovou destináciou bude Zeughauskeller. Bývalá švajčiarska zbrojnica dnes slúži ako obrovská piváreň, ktorá ponúka vyhlásené klobásy. Aby ste nestrávili zbytočne veľa času rozhodovaním, ktorú vybrať, pýtajte si degustačné menu. Ochutnáte šesť druhov jedinečných klobás, zabalených v plátkoch krásne vypečenej slaniny. Mohol by byť tento zážitok ešte vzrušujúcejší? Pokojne! Eidgenoss je miestne pivo, ktoré sa čapuje do horiacich pohárov.

foto: shutterstock.com

Gastronomická klasika
Rozhodne by bolo chybou nepátrať po miestnych špecialitách. Tou najtypickejšou švajčiarskou je fondue. Toto jedlo vzniklo ako krízové riešenie počas zimných mesiacov, kedy bol nedostatok čerstvého syra a chleba. Starý syr sa roztopil na otvorenom ohni, chlieb sa opiekol a namáčal do syra. Legenda hovorí, že jedlo vynašli mnísi, ktorí počas pôstu nemohli jesť syr, avšak keď ho roztopili, nehrešili. Dnes je fondue vo viacerých variáciách. Základnou myšlienkou je, že všetky suroviny sa na stôl servírujú surové a vy si ich opekáte, smažíte alebo varíte. Fondue je dnes okrem syrového aj mäsové, rybacie alebo čokoládové. Za najlepším fondue sa v Zürichu vyberte do Swiss Chuchi, Raclette Stube alebo Le Dézaley. Zaujímavou voľbou je i fondue tour po pobreží Zürišského jazera. Nádherné výhľady s perfektným jedlom sú vždy dokonalý pár.

foto: shutterstock.com

Doprajte si históriu
Históriu a atmosféru zürišských uličiek rozhodne nesmieme opomenúť. Staré mesto Altstadt je viac ako romantické. Úzke dláždené uličky, ktoré strážia architektonicky pôvabné budovy z 19. storočia, sú vždy iné nielen naprieč ročnými obdobiami, ale aj zo dňa na deň. Doslova zrkadlia vašu náladu. Ak vás niečo vzrušuje a chcete objavovať, ukážu sa vám v tom najlepšom svetle. V lete vám rozhodne učarujú fontány. Tých je po celom Zürichu viac ako 1200 a voda je pitná vo všetkých z nich. Príjemný relax si rozhodne doprajete v botanickej záhrade. Neočakávajte však obrovskú rozlohu s rekordným počtom rastlín. Tá v Zürichu je skôr menšia, útulná, s približne 9000 rastlinami. Botanická záhrada je vyhlásená sklenenými biodomami, v ktorých je veľké množstvo exotických rastlín. Futuristicky pôsobiace skleníky sú ako magnet pre milovníkov architektúry.

foto: shutterstock.com

Prepravné kontajnery
Ak vyhľadávate skôr trendy miesta, kde sa stretávajú mladí, zamierte do Patio of Frau Gerolds Garten. Toto miesto mnohí charakterizujú ako mestskú záhradu, pretože v sebe kombinuje park, malé obchodíky, kaviarne a pivný bar. Priestory sú vyrobené z prepravných kontajnerov, doplnených napríklad o piknikové stoly. Industriálne pôsobiace miesto je až prekvapivo relaxačné a dopraje vám skutočne príjemný oddych. Ten nájdete aj v miestnych kúpeľoch, ktoré využívajú priestory pôvodného pivovaru. K dispozícii je relax v drevených kadiach, plávanie v bazéne na streche alebo SPA rituál v írsko-rímskom štýle.


TOTO STE O ZÜRICHU ZREJME NEVEDELI

– Zürich sa dlhodobo drží v rebríčku najdrahších miest na svete. Dôvodom je silné postavenie švajčiarskeho franku voči euru.

– Kostol sv. Petra ponúka najväčšie hodiny na kostolnej veži v Európe. Ich priemer je 8,7 metra a kostolná veža s hodinami bola postavená v roku 1534.

– Zürich nie je hlavným mestom Švajčiarska. Je ním Bern. Zürich je najväčším mestom Švajčiarska a ekonomickým hlavným mestom krajiny, nakoľko tu sídlia najväčšie švajčiarske anky.

– Každý rok v auguste sa v uliciach Zürichu koná najväčší európsky techno festival.


Mohlo by vás zaujať:

Mesto Vikingov si zamilujete takmer okamžite
Slávna belgická atrakcia prejde do eko režimu
Vitajte v najmenšom meste na svete

Facebook Comments