Pritom sa nachádza vo väčšine našich potravín. Čo sa stane s našim telom, ak ho výrazne obmedzíme?

Zlepší sa pokožka
Dôvodom je menej inzulínu v krvi. Spotreba cukru spôsobuje, že telo produkuje inzulín, ktorý môže ovplyvniť hladinu kolagénu a elastínu v koži. Z tohto dôvodu sú zápaly a skoré vrásky.

Viac energie
Potraviny s vysokým obsahom cukru majú vysoký glykemický index, rýchlejšie sa vstrebú do krvi a zvyšujú hladinu cukru v nej. Cukor nám spočiatku dodáva energiu, ale nie nadlho. Ak pocítite, že ste bez energie, opäť si dáte cukor – a všetko sa opakuje. Ak znížite množstvo cukru, hladina energie bude stabilná, bez svojich vrcholov a pádov. Radšej vyskúšajte potraviny bohaté na bielkoviny a zdravé tuky.

Chudnutie
To je pekný vedľajší účinok života bez cukru. Menej prázdnych kalórií – menej ghrelínu, ktorý stimuluje chuť k jedlu a núti nás prejedať sa. Napríklad tri šálky čaju / kávy denne s dvoma lyžičkami cukru obsahujú takmer 100 nezmyselných kalórií. To je takmer celé denné maximálne odporúčané množstvo obľúbeného sladidla. A ani ste si to nevšimli!

Zlepší sa spánok
Veľké množstvo cukru zastavuje produkciu hormónu na spanie melatonínu a spánok je narušený. Nedostatok spánku nás núti viac jesť. Štúdie tiež ukazujú, že nedostatok spánku môže ovplyvniť rovnováhu glukózy v tele, čo je dôvod, prečo chcete viac sladkostí.

Menej problémov brucha
Milovníci cukru by mali jesť veľa nenasýtených tukov a vlákninu. Priveľa cukru spomaľuje náš metabolizmus, čo spôsobuje aj nadúvanie a plynatosť. Ak sa vzdáte cukru, všetko sa zmení k lepšiemu.

Duševné zdravie na vzostupe
Výskumy ukazujú, že potraviny bohaté na cukor vedú k vyššiemu riziku vzniku depresie, úzkosti a iných duševných ochorení. Navyše prudké zmeny hladiny cukru môžu zapríčiniť migrény a bolesti hlavy.

Pečeň funguje lepšie
Nadbytok cukru (vrátane glukózy) je úzko spojený s nealkoholickým tukovým ochorením pečene (NAFLD): prebytok fruktózy nemôže byť spracovaný v pečeni bez glukózy a zostáva vo vnútri. Takže zníženie príjmu cukru niekedy vedie k neočakávaným výhodám!


Podobné témy:

Tichý zabijak v podobe energetického nápoja
Nič sa nemá preháňať, lebo zdravie je len jedno

Facebook Comments