Stojíte na okraji útesu, užívate si nádherné výhľady. Pod vami je neuveriteľná hĺbka. Na horizonte zapadá slnko a vy zatúžite vykročiť. Spravte to! Skočte! Samozrejme, ak máte správne nasadený postroj a ste riadne upevnení na oceľové lano, ktoré sa tiahne z hory až kdesi do údolia. Zipline je stále populárnejšia adrenalínová zábava pre každého.

foto: shutterstock.com

Nevyšlo…
Používať natiahnuté lano na prekonanie vertikálnych metrov je jedným z najprirodzenejších ľudských vynálezov. Prvýkrát sa na presun stavebného materiálu použilo pred viac ako 2000 rokmi v Číne, Indii alebo Japonsku. V Európe sme boli o niečo pozadu, tu sa zmienky o tejto pomôcke objavujú až v stredoveku. Avšak prvý zaznamenaný pokus o použitie natiahnutého lana pre zábavu je z roku 1739. Odvážny Brit Robert Cadman si natiahol lano na Kostol Panny Márie v mestečku Shrewsbury a spustil sa po ňom. Očakávané ovácie a začiatok novej éry zábavy však nenastali. Robertovo lano prasklo a milovník adrenalínu to neprežil.

foto: shutterstock.com

Pre všetkých
Aj napriek tejto smutnej historke sa zipline začala rozširovať ako adrenalínová atrakcia. Vďaka dnešným materiálom a systémom na istenie z rôznych odvetví je spúšťanie sa na lane ponad krajinu bezpečné. Zlyhať môže už len ľudský faktor. Natiahnuté oceľové lano, na ktoré vás upevnia pomocou postroja, je zábava pre všetkých. Limity v dĺžke lana, výške, ktorú prekonáte, či rýchlosti, ktorou sa zveziete, takmer nie sú, a to najmä vďaka variabilite. Zipline nájdete v lanových parkoch, v turistických destináciách alebo na špecifických miestach, ktoré sú určené pre tých najväčších milovníkov adrenalínu.

Aj zo sopky
Medzi najpopulárnejšie zipline dráhy patrí tá v kostarickom Arenal Volcano parku. Približne 3200 metrov dlhé lano sa tiahne zo stále aktívnej sopky Arenal cez dažďový prales ponad jazero Arenal. Počas jazdy môžete exotické vtáky alebo sledovať opice skákajúce v korunách stromov. Ak túžite po väčšom adrenalíne, mali by ste túto jazdu vyskúšať v noci.

Superrýchle
Najdlhšia zipline v Európe sa nachádza v severnom Walese a ide o poriadnu dávku adrenalínu. Lano je natiahnuté vo výške 150 metrov nad zemou, jeho dĺžka je 1600 metrov a najvyššiu rýchlosť, ktorú môžete dosiahnuť, je až 160 km/h. Zipline je teda aj najrýchlejším adrenalínovým lanom na svete. Aby ste túto rýchlosť dosiahli, musíte sa pustiť hlavou vpred, to už musíte byť ale skutočný „fajnšmeker“. Ak by ste sa aj rozhodli absolvovať túto jazdu v sede či ľahu, užijete si ju na maximum. Lano je natiahnuté nad kameňolomom, ktorý ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu.

Najdlhší na svete
Spojené arabské emiráty sa začiatkom roka 2018 postarali v zipline komunite o poriadny rozruch. V najsevernejšej časti krajiny, Ras al-Khaimah, predstavili najdlhšiu zipline dráhu na svete, ktorá sa rovno zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Jebel Jais Flight, ako sa zipline dráha volá, sa tiahne z najvyššieho vrchu krajiny viac ako 2800 metrov smerom do údolia. Milovníkom adrenalínu ponúka tri minúty dlhú jazdu cez skalnatý terén. Pre lepšiu predstavu, lano je dlhšie ako 28 futbalových ihrísk. Spojené arabské emiráty ukradli prvenstvo Puertu Rico, keď ich zipline prekonali o približne 610 metrov.

Obdaroval sa
V Guinnessovej knihe rekordov nájdete aj ďalší zápis spojený s jazdou na zipline. Brit Jack Reynolds svoje 106. narodeniny oslávil jazdou na tomto adrenalínovom lane. Jazdu si užil na Grizedale Forest zipline, ktoré sa nachádza v Lake District, populárnej dovolenkovej destinácii na severozápade Anglicka. Džentlmen túžiaci po adrenalíne absolvoval jazdu dlhú 370 metrov v rýchlosti až 64 km/h. Reynolds je v Guinnessovej knihe zapísaný viackrát. V poradí 105. narodeniny oslávil ako najstarší človek, ktorý sa viezol na húsenkovej dráhe, 104. oslavoval zasa svojím prvým tetovaním. Porotcovia z Guinnessovej knihy, samozrejme, nechýbali ani tu. Všetky peniaze, ktoré Brit z rekordov zarobí, venuje na charitu.

foto: shutterstock.com


Foto:
shutterstock.com

Mohlo by vás zaujať:

Nič pre padavky. Zip-line dráha visí nad dravými aligátormi
Roberta Mancino. Jumperka a fešanda múti adrenalín a chlapom hlavy
Video: Najlepší adrenalín zažijete bez gumy!

Facebook Comments