Mys Dobrej nádeje
Pokiaľ ste sa nasýtili pohľadu na Stolovú horu a potrebujete zmenu, zamierte na južný cíp JAR, kde nájdete známy Mys Dobrej nádeje.  Cestou na toto miesto vás čakajú minimálne dve krásne zástavky – farebné domčeky v Muizenbergu a kolónia tučniakov na Boulders Beach v Simons Town. Vlastne celá cesta je veľmi poetická, nakoľko lemuje pobrežie. Výhľady sú ako z dokonalej pohľadnice. Cesta z Kapského mesta na Mys dobrej nádeje ( Cape of Good Hope) trvá dve hodiny  a nachádza sa v prírodnej rezervácii, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Rezervácia je veľmi rozľahlá a rozprestiera  sa na kopcoch, skalách až po piesočnatú pláž, preto nezabudnite na pohodlnú obuv. Pri vstupe do rezervácie zaplatíte vstupný poplatok cca. 20€/osoba a k jednotlivým vyhliadkam sa odveziete autom.  Veľké parkoviská sú  strážené, takže sa nemusíte báť o osobné veci a ani o auto. Medzi najväčšie atrakcie a najnavštevovanejšie miesta patrí maják a označenie Mysu. Maják sa nachádza na najvyššom kopci.  Svietil námorníkom a označoval cíp Mysu, pod kopcom je rozľahlá pláž, kde sa vyloďovali lode a je tam umiestnená pamätná tabuľa s označením Cape of Good Hope. Na maják sa môžete prejsť po chodníčku alebo sa necháte vyviezť zubačkou. K tabuli sa zase môžete odviezť autom, alebo si urobiť turistickú prechádzku, ktorá trvá približne dve hodiny.  Takže záleží len na vašej kondičke prípadne časovému harmonogramu 🙂

foto: arch. M.B.

A ešte malá geografická poznámka: Veľakrát sa stáva, že je Mysu Dobrej nádej pripisovaný fakt, že ide o najjužnejší cíp Afriky a aj miesto, kde sa stretáva Indický a Atlantický oceán. To je však omyl. Týmto miestom je Strelkový mys ( Mys Agulhas), ktorý je vzdialený cca 250km južnejšie.

Simons Town a tučniaky na Boulders Beach
Cestou z Mysu dobrej nádeje si urobte krátku zástavku v meste Simons town. Najväčším ťahákom je pláž, kde sa usídlila veľká kolónia malých čiernobielych tučniakov. Nemajte však naivné predstavy, že sa s tučniakmi budete môcť fotiť a hladkať ich. Je z nich trochu turistická atrakcia. Po pláži je vybudovaný drevený chodníček, kadiaľ sa prechádzate a pozeráte sa na tieto milé živočíchy v ich prirodzenom prostredí – ako hniezdia, plávajú, vylihujú na slnku či sa k sebe túlia. Miestami ste od nich naozaj iba niekoľko centimetrov a môžete si ich obzrieť poriadne z blízka. Buďte však tolerantní, zvieratá nekŕmte, nechytajte, nerobte si s nimi šialené selfie. Vstupné: 10€/osoba

foto: arch. M.B.

foto: arch M.B.

Muizenberg
Severnejšie od Simons Town sa nachádza miesto Muizenberg známe svojimi  utešenými farebnými domčekmi, ktoré sa nachádzajú na pláži a slúžia ako prezliekarne. Okrem krásnej prechádzky po pláži si urobíte naozaj vydarené dovolenkové fotky a spomienky.

foto: arch M.B.

Vínna cesta  vo Franshoek a Stellenbosch
Tieto miesta jednoducho MUSÍTE  navštíviť. Tak ako v Kapskom meste treba vidieť Stolovú horu, tak  tu musíte navštíviť obe vinárske oblasti. Okrem toho, že juhoafrické vína patria k najlepším na svete, vinice sa rozprestierajú  v nádherných oblastiach. Svoje vínko si tu nájde každý fajnšmeker.  Stellenbosch je vzdialené hodinu od Kapského mesta a Franschoek dve hodiny. Takže odporúčam v každom z miest si rezervovať ubytovanie, odparkovať auto a vydať sa na vínnu cestu. V Stellenbosch si obiehate vinárstva sami, prípadne sa ubytujete v jednom z vinárstiev, kde si zaplatíte ochutnávku ich vín, dáte si výbornú večeru a po ochutnávke si kúpite fľašu vína (alebo vín), ktoré vám najviac chutilo, odoberiete sa na izbu, terasu či priamo do vinice, kde si víno vychutnáte.

foto: arch M.B.

Franshoek ponúka organizované ochutnávky a návštevy viacerých vinárstiev, kam vás odvezie autobus alebo vláčik. Cena lístka závisí od toho koľko ochutnávok zvládnete alebo aké víno preferujete (lístok cca. 15-20€/osoba). Najviac však viete navštíviť 6 vinárstiev. Ochutnávka je celodenná a ochutnáte aj 20 vín. Nezabudnite preto na poriadne raňajky a fľašu vody zobrať so sebou. Vinárstva majú vyškolených  someliérov, ktorí vám vína dekantujú, nalievajú, rozprávajú o výrobe vína, oblasti, odrode či skladovaní. Môžete ochutnať šumivé vína, biele, rosé  až po červené + si môžete dokúpiť niečo malé pod zub. Nádherne naservírované  syrovo-salámové misy s nakladanými olivami, figami, domácimi nátierkami, tortilami. Počas obeda vás odvezú do vínnej pivnice, kde si môžete objednať vynikajúci  obed. Vínna ochutnávka neprebieha v podzemných pivniciach ako to býva zvykom na Slovensku a okolí. Prebieha v reštaurácii alebo na dvore vinárstva s výhľadom na vinice.

Dobrá správa na záver: Vo veľkej batožine si môžete doniesť z JAR až 3 fľaše vína na osobu.

foto: arch M.B.

Hermanus – pozorovanie veľrýb a potápanie so žralokmi
Ste dobrodružná duša? Nechajte sa zavrieť do klietky a pozrite sa zblízka žralokovi do očí alebo rovno do papule plnej ostrých zubov. Pokiaľ chcete vidieť  mierumilovnejšie, ale zato rozmernejšie ryby, vyberte sa na plavbu za veľrybami. Hermanus je prístavné mestečko s dobrými reštauráciami, galériami a butikmi. Navštevované je však predovšetkým kvôli výborným možnostiam pozorovania veľrýb. Tie sem pravidelne priplávajú medzi májom – júnom a zostávajú až do decembra. Je tu niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú plavby za veľrybami. Pokiaľ vám ich nestačí vidieť z lode, môžete sa nechať previezť vrtuľníkom ponad more  a počas 30 minútového letu ich pozorovať z vtáčej perspektívy. V okolí Hermanusu je niekoľko možností potápania so žralokmi. Nakoľko sa v tejto oblasti vyskytujú biele žraloky a žraloky bronzové, ktoré sú nielen veľké, ale aj nebezpečné, ide o klietkové ponory. Absolvujete krátke vysvetlenie, ako bude ponor prebiehať, koľko bude trvať a aké pravidlá musíte dodržiavať. Dostanete dlhý neoprén a okuliare so šnorchľom a plavíte sa na otvorené more. Posádka nahádže do vody návnadu  a aj vás do klietky pripevnenej na loď a čakáte na príchod predátora. Stojí to za to. Malé upozornenie. Voda na otvorenom mori je naozaj STUDENÁ. Má cca.10 stupňov aj v lete. Zoberte si preto na prezlečenie dlhé teplé oblečenie, oceníte aj čiapku.

Tip: V Kapskom meste síce nestretnete žraloky a iba s veľkým šťastím sa tam objaví veľryba, ALE viete tu zažiť nádherné ponory v podmorských riasových lesoch, v ktorých šantia zvedavé  tulene, kŕmia sa, naháňajú alebo si vás obzerajú vo vode.

foto: arch M.B.

Safari – veľká africká päťka
V Afrike by ste nemali vynechať safari. Najznámejším a najstarším africkým národným parkom je Krugerov národný park. Ak ho chcete navštíviť, mali by ste letieť zo Slovenska priamo do Johannesburgu, odtiaľ sa ľahko už dostanete autom až do parku. Ak ste však v Kapskom meste, musíte absolvovať vnútroštátny let, lebo by ste museli absolvovať autom 2000 kilometrový roadtrip krížom cez celú Juhoafrickú republiku.

foto: arch. M.B.

Ak ste teda v Kapskom meste, navštívte niektorý súkromný safari park. Jedným z nich je aj  Aquila Private Game Reserve.  Nakoľko ide o súkromný park, ceny vstupu a aj ubytovania sú vysoké. Ideálne je, ak si kúpite ubytovanie aspoň na 1 noc.  (cca. 600€ / 2osoby / noc / polopenzia /2 x safari). Luxusný rezort ponúka aj SPA, nehovoriac o vynikajúcej kuchyni a exkluzívnom ubytovaní v slamených domčekoch s vonkajšou sprchou. V cene ubytovania navštívite dva krát safari. Vyškolený sprievodca vás prevezie po celom parku s náležitým výkladom o zvieratách. Uvidíte  slonov, žirafy, zebry, antilopy, nosorožce, pštrosy, hrochov, gazely, levy. Isto nebudete sklamaní, aj keď ozajstné safari to nie je. Večer si vychutnáte večeru na veľkej terase s bazénom, do rytmu vám bude hrať africká kapela. A aby romantiky nebolo málo, tak nakoľko je park na pustatine, kde široko-ďaleko nevidieť žiadne mestské osvetlenia, stačí zdvihnúť hlavy a zadívať sa na prekrásnu mliečnu dráhu a miliardy hviezd. Hotel má zamestnanca, ktorí hosťom vysvetľuje jednotlivé súhvezdia a môžete sa teleskopom pozrieť až na Mesiac.

foto: arch. M.B.

Odporúčané čítanie:
Kapské mesto: Objavte v sebe dobrodruha
Kde sa mieša Afrika s Arábiou

Facebook Comments