KURIE OKO sa vám so všetkým, čo k nemu patrí, najčastejšie objaví na nohe. Najviac sa mu páči chodidlo, prsty alebo päta. Kurie oko je zvyčajne dôsledok nosenia obuvi, ktorá vám dobre nesedí. Ak sa vám topánka niekde pravidelne trie o kožu, koža sa bráni tým, že začne tvrdnúť. Kurie oko ako výsledok môže byť nielen obťažujúce, ale aj problematické.

Domáce ošetrenie: Na postihnuté miesto si prikladajte zábaly z citrónovej šťavy s octom, banán s cesnakom alebo striedku z chleba s octom. Pomôcť vám môže aj odborná pedikúra. V prípade, že je kurie oko podráždené, spuchnuté alebo vám krváca, mali by ste ho ísť ukázať lekárovi.

BRADAVICA má úplne iný pôvod, aj keď sa vám možno na prvý pohľad zdá taká istá ako kurie oko. Bradavice vznikajú kvôli HPV vírusom, ktorých existuje okolo 150 druhov, a preto majú rôzne farby, tvary a veľkosti. V prvom rade sú nepekné a spravidla aj vírusové. Aká je skutočnosť a čo treba podniknúť, aby sa stratila, zvyčajne môže posúdiť iba kožný lekár.

Domáce ošetrenie: Na niektoré, rovnako ako na kurie oká, však platia aj domáce recepty. Vnútornú šupku hrubého citróna namočte do octu a túto plochu prikladajte na bradavicu. Iný variant s citrónom odporúča nakrájať kôru citróna na malé štvorčeky a tie namočiť do octu. Na druhý deň môžete nálev použiť na natieranie bradavice.

JAČMEŇ NA OKU, ktorý sa vám objaví v momente a nemožno sa ho zbaviť, býva rovnako nevítaný. Postihnuté oko veľmi bolí, spuchne, zapáli sa a vy cítite, akoby ste v ňom mali neustále cudzie teleso.

Domáce ošetrenie: Ak vznikajúci zápal podchytíte v začiatkoch, vynikajúci efekt a úľavu môžete dosiahnuť zázračným domácim receptom – plátky cesnaku, ktoré si prikladáte na oko, dokážu tento zápal pekne stiahnuť. Rovnakú úľavu vám môže poskytnúť teplý bylinkový obklad. Vyskúšajte si uvariť silný odvar z harmančeka, aloe vera, očianky alebo nechtíka.


Čo všetko by ste mali ešte vedieť, aby z týchto „drobností“ nevznikol závažný problém, sme sa pýtali aj odborníkov:

Jačmeň si pýta špeciálnu hygienu
Jačmeň sa prejavuje ako bolestivá začervenaná zdurenina na hornom alebo dolnom viečku. Napriek tomu,  že môže dokonca hnisať, nie je to ochorenie, ktoré ohrozuje zrak, môže však riadne obťažovať sprievodnými prejavmi. Častou príčinou je infekcia spôsobená zvyčajne stafylokokmi. Vzniká najmä ako dôsledok chytania oka nečistými rukami, pohybom v prašných alebo v klimatizovaných priestoroch. Podľa závažnosti stavu možno používať obklady z bórovej vody, harmančeka alebo voľnopredajné dezinfekčné prípravky. Pokiaľ vás jačmeň príliš obťažuje, vyhľadajte oftalmológa, ktorý vám predpíše antibiotickú alebo kortikoidnú masť. Občas môže vyžadovať dokonca chirurgický zákrok. A prevencia? Určite treba pamätať na zvýšenú hygienu, nedotýkať sa oka špinavými rukami, meniť uteráky, používať iba vlastný uterák a dôkladne si večer umývať tvár.
(MUDr. TATIANA HUDÁKOVÁ, dermatovenerologička)

Ťažký zápal potrebuje chirurga
Jačmeň ako pomerne rozšírené, bolestivé a zápalové ochorenie očného viečka dokážeme úspešne liečiť domácou terapiou. Pri pretrvávaní príznakov je nutné navštíviť odborníka. Chirurgický výkon vyžadujú ťažké prípady zápalov s tvorbou abscesu (dutina vyplnená hnisom). Operácia sa vykonáva v lokálnom znecitlivení. Skalpelom sprístupnime hnisavú dutinu rezom na koži viečka, evakuujeme obsah a rozrušíme naznačené steny abscesovej dutiny. V niektorých prípadoch je nutné celkové podanie antibiotík.
(MUDr. JURAJ GAJDOŠ, MBA , chirurg)

Nemýľte si bradavice a kurie oká
Bradavica je vírusové ochorenie kože a je infekčná. Kurie oko alebo otlak vzniká v miestach, ktoré sú mechanicky namáhané, napríklad na päte či prstoch, ako dôsledok nosenia nesprávnej obuvi. Bradavica, rovnako ako kurie oko, môže rásť do hĺbky a spôsobovať bolestivosť, čo môže viesť k vzniku ortopedických ťažkostí, zápalu kože, hnisaniu či krvácaniu. Kuriemu oku sa dá pomerne ľahko predchádzať, stačí odľahčiť postihnutú lokalitu a predchádzať mechanickej námahe. Na trhu je množstvo voľnopredajných produktov, ktoré pomôžu pri liečbe kurieho oka. V prípade výraznej bolestivosti alebo obavy z infekčnosti odporúčam vyhľadať lekára. Možností je niekoľko, od ošetrenia tekutým dusíkom cez zmäkčujúce masti až po laserové alebo chirurgické odstránenie. Bradavice sú infekčné. Ich pôvodcom je HPV vírus. K základnej prevencii patrí najmä hygiena, dodržiavanie základných hygienických opatrení. Existuje množstvo voľnopredajných produktov či „babské rady“, ktoré dokážu uľaviť, známy je napríklad lastovičník a banánové šupky. Lekár vám vie pomôcť ošetrením tekutým dusíkom, špeciálnymi liečivými prípravkami, poprípade bradavice
odstráni chirurgicky alebo laserom. Bradavice sa v každom prípade majú a musia odstrániť, nakoľko sú infekčné a môže dôjsť k ich rozšíreniu po tele, no aj na členov rodiny, respektíve kolegov…
(MUDr. TATIANA HUDÁKOVÁ, dermatovenerologička)

Zdravie máme iba jedno:

Ak muž neurobí ani desať kľukov, tak má problém
Tri postrehy o zdraví: Aj na drobnostiach záleží
Pri problémoch so spánkom sa nespoliehajte len na lieky

Facebook Comments