Vjetrenica  (Bosna a Hercegovina)
Názov v preklade znamená Veterná jaskyňa, a počas návštevy pochopíte prečo. Studený vietor pocítite už pri vstupe, počas leta určite znesiete mikinu alebo bundu a nezabudnite na dobré topánky.  Je najväčšou a najvýznamnejšou jaskyňou krajiny. Nachádza sa hlboko v Dinarských Alpách a je známa najmä svojou rôznorodou faunou, ktorá je v podstate endemická. Typických príkladom je napríklad „ľudská ryba“ (proteus anguinus, jaskyniar vodný) – slepý svetlý  obojživelník s končatinami. Z celkovej dĺžky 7 km sú sprístupnené asi 2 km. Postupne sa tu našli vraky lodí, kostry divých mačiek a veľa ďalších zaujímavých nálezov. Krasová Vjetrenica je chránenou prírodnou pamiatkou, a od roku 2004 zaradená do predbežného zoznamu UNESCO.


Prohodna
(Bulharsko)
Najdlhšia bulharská jaskyňa sa nachádza na severe krajiny v pohorí Stará planina v nadmorskej výške 250 m. n. m.  Vplyvom erózie vznikli v strope prevažne vápencovej jaskyne dve symetrické takmer rovnako veľké diery pripomínajúce oči, ktoré si ľudia pomenovali ako Božie oči. Jaskyňa má dva vchody a celkovú dĺžku 365 metrov. Navyše je obľúbeným bungee jumpingovým miestom pre všetkých odvážlivcov.


Škocjan
(Slovinsko)
Nie je to iba hlbšia diera v zemi, ale celý jaskynný systém vápencových jaskýň, ktorý fascinuje turistov krasovými útvarmi a podzemnými vodami. V približne piatich kilometroch podzemných priestorov sú hlboké jaskyne s mohutnými vodopádmi. Ide o jedno z najvýznamnejších miest na svete na štúdium krasových javov vo vápenci. Od roku 1986 je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pokiaľ máte chuť na návštevu jaskyne, ale nechce sa vám dlho cestovať, tak nezabudnite, že aj Slovensko má množstvo nádherných a prístupných jaskýň.

Foto: Wikipédia / Lander

Mohlo by vás zaujať:

Jaskyňa Jomblang ponúka cestu do stredu sopky
Krásnohorská jaskyňa: Pre dobrodruhov!
Potrebujete sa schladiť? Ruská jaskyňa je ako mraznička

Facebook Comments